فراگیری منطق و فلسفه و تهذیب نفس و اخلاق بدون استاد ۱۳۹۲/۴/۲۱ - ۱۹ بازدید

شکی نیست که وجود استاد در هر علم و فنی باعث سریعتر و بهتر شدن فرایند یادگیری می شود ؛ ولی این بدان معنا نیست که نتوان بخشی از علوم و فنون را بدون استاد یاد گرفت ؛ بخصوص در عصر حاضر که اکثر دروس به صورت ضبط شده در بازار محصولات الکترونیکی موجودند ؛ لذا حضرت عالی ، برای یاد گیری هر کدام از مواردی که در سوال ذکر فرموده اید به روش زیر عمل نمایید.۱.

شکی نیست که وجود استاد در هر علم و فنی باعث سریعتر و بهتر شدن فرایند یادگیری می شود ؛ ولی این بدان معنا نیست که نتوان بخشی از علوم و فنون را بدون استاد یاد گرفت ؛ بخصوص در عصر حاضر که اکثر دروس به صورت ضبط شده در بازار محصولات الکترونیکی موجودند ؛ لذا حضرت عالی ، برای یاد گیری هر کدام از مواردی که در سوال ذکر فرموده اید به روش زیر عمل نمایید.
۱. برای یادگیری منطق می توانید ابتدا کتاب آموزش منطق ، تالیف محسن غرویان را که به زبان فارسی و کم حجم است مطالعه فرمایید ؛ و اگر خواستید منطق را مفصّل تر مطالعه نمایید می توانید سی دی های کتاب المنطق ، تالیف شیخ محمد رضا مظفر را تهیه نموده و استفاده نمایید ؛ شرح و ترجمه این کتاب نیز موجود است ؛ البته برای کسی که نمی خواهد منطق را در حدّ تخصصی فرا بگیرد همان کتاب آموزش منطق کافی است ؛ و با همین مقدار می تواند وارد فلسفه شود.
۲. برای یادگیری فلسفه ،ابتدا بهتر است از سری کتابهای آشنایی با علوم اسلامی شهید مطهری بخش منطق و حکمت را در عرض چند روز مطالعه فرمایید تا دور نمایی از علم فلسفه برای حضرت عالی حاصل گردد ؛ آنگاه می توانید با تهیه سی دی های کتاب دو جلدی آموزش فلسفه ، تالیف آیةالله مصباح یزدی ، که استاد میر سپاهی تدریس نموده اند ، یادگیری فلسفه را شروع بفرمایید.
۳. در موضوع تهذیب نفس نیز کتابهای ساده و قابل فهم متعددی وجود دارند که می توانید از آنها استفاده نمایید ؛ برای نمونه به چند مورد از این کتابها اشاره می کنیم .
۱) به سوی خودسازی ؛ تالیف آیةالله مصباح یزدی
۲) اخلاق ؛ (ترجمه کتاب الاخلاق ؛ تالیف سید عبدالله شبّر ) ؛ به ترجمه محمدرضا جباران
۳)طریق عملی تزکیه ؛ استاد محمد شجاعی
و از کتابهای نسبتا مشکل می توان به کتب زیر اشاره نمود.
۴) شرح چهل حدیث ؛ امام خمینی ( قدّس سرّه )
۵) معراج السعاده ؛ عالم ربانی ملا احمد نراقی
در زمینه اخلاق ، کتابهایی نیز وجود دارند که کتابهای علمی سیر و سلوک عرفانی هستند ؛ و با اصطلاحات خاص عرفانی نوشته شده اند ؛ این گونه کتابها بهتر است که بدون استاد خوانده نشوند ؛ و اگر خوانده شدند نباید آنها را مبنای عمل قرار داد ؛ بخصوص دستور العملها و ذکر های خاصی که در این گونه کتابها داده می شود برای عمل کردن مناسب نیستند ؛ این گونه کتابها ، فقط به درد کسانی می خورند که اطلاع کافی از سیر و سلوک دارند و مدتی را تحت تعلیم استاد عرفان بوده اند ؛ این گونه کتابها مثل کتابهای تخصصی پزشکی هستند که فقط برای افراد متخصص در پزشکی ، یا دانشجویان پزشکی قابل استفاده اند. همچنین مطالعه کتب عرفان نظری ، قبل از تبحّر یافتن در فلسفه ،کار درستی نیست ؛ چون یا موجب انحراف عقیده می شوند یا شخص را نسبت به عرفان نظری بدبین می کنند .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.