فرج امام زمان(عج)-دعا برای ظهور-دعا برای امام زمان(عج)-دعای امام زمان(عج) ۱۳۸۷/۰۱/۲۱ - ۲۸۱۵ بازدید

این که ما برای تعجیل در فرج امام زمان(عج) دعا می کنیم آیا در زمان وقوع ظهور تغییری حاصل می شود یعنی زمان آن نزدیک می شود یا خیر صرفا جهت آماده کردن خودمان برای این امر است؟

دعا براى تعجیل در فرج و سلامتى امام زمان علیه السلام، آثار و برکات فراوانى دارد که برخى عبارتند از: 1 - نشان گر علاقه و محبت مسلمانان به امام زمان علیه السلام است. اگر چه دوستى تمام ائمه معصوم علیهم السلام، بخشى از ایمان و شرط قبولى اعمال است، اما در عین حال، دعا کردن در حق امام زمان علیه السلام، موجب افزایش محبت آن حضرت در دل و در نتیجه، موجب تقویت ایمان مى شود. 2- اظهار تجدید عهد و پیمان با آن حضرت است و محتواى پیمان با آن حضرت را دین دارى، شریعت محورى و تصمیم قلبى بر اطاعت امر امام علیه السلام و یارى رساندن او، با نثار جان و مال، تشکیل مى دهد. تجدید بیعت با آن حضرت، کارى است که بعد از هر نماز، از فرایض پنجگانه یا در هر روز و یا در هر جمعه، مستحب است.
دعاى عهد مفاتیح الجنان، شاهدى براى این سخن است. 3- سبب زنده نگه داشتن یاد امام غایب در دل منتظران مى گردد. یاد امام زمان علیه السلام، موجب توجه به ارزش هاى دین و اصول اخلاقى مى شود و برعکس، غفلت از یاد امام، یکى از دلایل عمده آن پژمردگى و سستى ارزش هاى الهى وانسانى، در جامعه اسلامى است. 4- کسى که سلامتى امام زمان برایش مهم است، به طور مسلّم، آزردن آن حضرت، برایش سخت است و در نتیجه، دعا براى سلامتى آن حضرت، انسان را به انجام کارهایى وادار مى کند که موجب خشنودى آن حضرت و در نتیجه، سبب رسیدن به مقام رضوان الهى است. 5 - دعا، بسیار مؤثر است و موجب فرج آن حضرت و نیز فرج و گشایش در زندگى مؤمنان مى شود. -6 دعا، موجب قرب الهى است. امام مهدى(عج)، در خصوص زیارت آل یس مى فرماید: «هرگاه خواستید به وسیله ما به خداوند و به ما توجه کنید، این زیارت را که از جانب خداوند انشا شده است، بخوانید». این زیارت که محتوایى عمیق دارد، بسیار مورد تأکید و سفارش قرار گرفته است. یکى از سلام هایى که در این زیارت گفته مى شود، از ابتدا تا انتها، دعا براى سلامتى و تندرستى و بهروزى امام زمان علیه السلام است؛ «السلام علیک یا خلیفة الله و ناصر حقه... السلام علیک حین تصبح و تمسى، السلام علیک فى اللیل اذا یغشى و النهار اذا تجلى ... السلام علیک بجوامع السلام؛ سلام بر تو، اى جانشین خدا و یارى کننده حق! درود و سلام بر تو، هنگامى که بامداد و شام کنى! درود و سلام الهى بر تو در شب که همه جا را فرا گیرد و در روز، در وقتى که نور دهد (یعنى سلام بر تو در هر صبح و شام)! درود بر تو، درودى همه جانبه»! در دعاى بعد از این زیارت نیز معانى بلندى نهفته است. برخى فرازهاى آن این است: خدایا! او (امام زمان) را از شرّ هر متجاوز و سرکشى و از شرّ همه خلق خود پناه ده و او را از حوادث روزانه، از پیش رو و از پشت سر و از طرف چپ، حفظ و نگه دارى کن و از این که آسیب و گزندى به او برسد، جلوگیرى کن و در خصوص او، رسولت و خاندان رسولت را حفظ نما و به دست مبارکش، عدل و داد را پدیدار نما ! 7- دعا کردن براى سلامتى و فرج آن حضرت، اطاعت از امر خداوند و نیز اهل بیت پیامبر اکرم صلى الله علیه وآله است. ( مفاتیح الجنان، ص 863 )
دعا برای تعجیل در ظهور آن حضرت بی شک در تسریع در امر ظهور موثر است و اصولا سفارش به دعا برای تعجیل در ظهور معنایش این است که این کار ظهور را سرعت می بخشد و موجب تسریع در آن است زیرا در برخی از روایات بیان شده که امر فرج و ظهور چند بار به تاخیر افتاده است و به اصطلاح در آن بدا رخ داده است . ( منتهی الآمال ، ج 2 ، ص 860 ، موسسه هجرت ، چ 14 )
از این بالاتر این کار اطاعت امر اولیای الهی و خود وجود مبارک امام زمان –عج- است که فرموده است : و اکثروا الدعا بتعجیل الفرج فان ذلک فرجکم ؛ برای تعجیل در دعا زیاد دعا کنید که این کار فرج شما را در پی دارد .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
سلام . اخرجکوم
سلام درود بر محبوب خداوند.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.