فرزندان حضرت ابراهیم(ع)-ابراهیم،آیه۳۷ ۱۳۹۱/۰۶/۲۹ - ۱۲۱۹ بازدید

آیا حضرت ابراهیم(ع) فرزند دیگری قبل از حضرت اسماعیل داشتند؟پس چرا در آیۀ ۳۷ سورۀ ابراهیم عرضه می دارد: من بعضی از فرزندانم را اسکان دادم؟

حضرت ابراهیم علیه السلام قبل از حضرت اسماعیل علیه السلام فرزند دیگری نداشت و حضرت اسماعیل اولین فرزند آنحضرت بود، اما مفسران در اینکه چرا خداوند تبارک و تعالی در این آیه از قرآن کلمه: مِنْ ذُرِّیَّتِی را به کار برده است آنهم به صورت جمع، می نویسند: کلمه مِنْ ذُرِّیَّتِی جانشین مفعول اسکنت است، و من در آن، تبعیض را مى رساند. و منظور ابراهیم (ع) از ذریه اش همان اسماعیل و فرزندانى است که از وى پدید مى آیند، نه اسماعیل به تنهایى، براى اینکه دنبالش گفته است: رَبَّنا لِیُقِیمُوا الصَّلاةَ- پروردگارا تا نماز بپاى دارند، و اگر اسماعیل به تنهایى مقصود بود نمى بایست لفظ جمع بکار برد. (ترجمه تفسیر المیزان، ج ۱۲، ص:۱۱۰)پس دلیل اینکه خداوند در این آیه کلمه جمع را به کاربرده به جهت این بوده که اسماعیل و فرزندان او منظور بوده است نه ابراهیم و فرزندانش تا این سوال پیش بیاید که مگر غیر از اسماعیل فرزند دیگری هم داشته است یا نه.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.