فرزندان دختری فاطمه(س) ۱۳۹۸/۱۱/۲۷ - ۵۵۷ بازدید

ایا ام کلثوم فرزند واقعی حضرت فاطمه سلام الله علیها بودند؟من شنیدم که ام کلثوم فرزند واقعی حضرت نبودند و فقط با ایشان زندگی می کردند؟

قرائن و شواهد نشان مى دهند که حضرت على(ع) و حضرت زهرا (س) دو دختر به نام هاى زینب و ام کلثوم داشته اند:الف) امیرالمؤمنین فرمود: «... و ابنىّ الحسن و الحسین و ابنتىّ زینب و ام کلثوم ...؛ (الهدایة الکبرى، حسین بن حمدان خصیبى (م۳۳۴ق)، بیروت، مؤسسه البلاغ، چاپ اول، ۱۴۱۱ق، ص۱۶۳) دو پسرم حسن و حسین و دو دخترم زینب و ام کلثوم.ب) در باره امام على آمده است: «... و ابنیه الحسن و الحسین و ابنتیه زینب و ام کلثوم؛ (همان، ص۹۳(دو پسر حضرت به نام هاى حسن و حسین و دو دختر او به نام هاى زینب و ام کلثوم. ج) در مورد حضرت فاطمه(س) مى خوانیم: «... و حملتْ بالْحسن فلما رزقتْه بعد أربعین یوما حملتْ بالحسین ثم رزقتْ زینب و أم کلثوم (نوادر المعجزات، محمد بن جریر طبرى امامى، قم، الهادى، چاپ اوّل، ۱۴۱۰ق، ص۹۷؛ دلائل الامامه، طبرى امامى، قم، البعث، چاپ اوّل، ۱۴۱۳ق، ص۱۰۴)چهل روز پس از تولد امام حسن، حضرت زهرا(س) امام حسین را باردار شد سپس زینب و ام کلثوم به دنیا آمدند .د)در جاى دیگر آمده است:..على و فاطمة و ابنیهما الحسن و الحسین و ابنتیهما زینب و ام کلثوم ...؛(بحارالانوار، ج۳۰، ص۲۹۰ (على و فاطمه و دو پسر آنها حسن و حسین، و دو دختر آنها زینب و ام کلثوم.
ه) بسیارى از منابع هنگامى که نام فرزندان امیرالمؤمنین(ع) را با هم ذکر مى کنند، از زینب و ام کلثوم هر دو نام مى برند و بسیارى از آنها تصریح کرده اند که مادر هر دو حضرت فاطمه(س) است. (سنن الکبرى، بیهقى (م۴۵۸ق)، بیروت، دارالفکر، ج۷، ص۷۰؛ تاریخ مدینه دمشق، ابن عساکر، دارالفکر، ج۳، ص۱۷۹ و ج۶۹، ص۱۷۶؛ تهذیب الکمال، یوسف مزى (م۷۴۲ق)، مؤسسه الرساله، ج۲۰، ص۴۷۹؛ تهذیب التهذیب، ابن حجر، دارالفکر، ج۷، ص۲۹۵؛ التنبیه و الاشراف، مسعودى (م۳۴۵ق)، ص۲۵۸ )
برخى تصریح کرده اند که نام خواهر زینب، ام کلثوم بوده است .(ذخائر العقبى، ص۱۶۷).
بعضى عبارات صراحت و برخى ظهوردارند در این که امام على(ع) از فاطمه زهرا س دست کم دو دختر به نام هاى زینب و ام کلثوم داشته است.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.