فرزندان و زنان پیامبر (ص) ۱۳۹۹/۰۲/۱۵ - ۳۳۷ بازدید

فرزندان و زنان پیامبراکرم(ص)؟

پیامبر اکرم(ص) بعد از حضرت خدیجه با ده زن دیگر ازدواج کرد به نامهای: سوده، عایشه، حفصه، زینب دختر خزیمه، ام ‌سلمه، زینب دختر جحش، جویریه، صفیه، ام حبیبه و میمونه.(ازواج النبى(ص)، دکتر موسى شاهین لاشین، چاپ ریاض، چاپ اول، ص ۲۱ / سیره ابن ‌هشام، ص ۲۹۷، چاپ مصر، ۱۳۵۵ هجرى قمرى) پیامبر (صلى الله علیه وآله)، سه پسر و چهار دختر داشت و در میان همسران او، تنها دو نفر صاحب فرزند شدند؛ از خدیجه شش فرزند و از ماریه یک پسر.بحارالانوار، ج ۲۲، ص ۱۵۱.
آخرین فرزند پیامبر(صلى الله علیه وآله)، ابراهیم بود که در سال هشتم هجرى در مدینه از ماریه به دنیا آمد و پس از یک سال و شش ماه و چند روز مرد.اعلام الورى، ج ۱، ص ۲۷۵.
درباره فرزندان حضرت خدیجه، به نکات ذیل توجه کنید:
۱. غالب مورخان و محدثان اذعان دارند که حضرت خدیجه بعد از ازدواج با پیامبر اسلام(صلى الله علیه وآله)، صاحب شش فرزند شد؛ قاسم، عبداللَّه، ام کلثوم، رقیه، زینب و فاطمه زهرا سلام الله علیها (بحارالانوار، ج ۲۲، ص ۱۵۱)
۲-پیامبر (صلى الله علیه وآله) به عایشه فرمود: خدیجه براى من قاسم، عبداللَّه، فاطمه، رقیه، ام کلثوم و زینب را به دنیا آورد.بحارالانوار، ج ۱۶، ص ۳.
برخى می گویند: پیامبر(صلى الله علیه وآله)، از خدیجه به جز چهار دختر، چهار پسر به نام هاى قاسم، عبداللَّه، طیب و طاهر داشت و حال آن که پیامبر از خدیجه دو پسر به نام هاى قاسم و عبداللَّه بیشتر نداشت و طیب و طاهر القاب عبداللَّه هستند.اعلام الورى، ج ۱، ص ۲۷۵.
۳. شش فرزند پیامبر از خدیجه، عبارتند از:
الف) قاسم؛ او اولین فرزند پیامبر(صلى الله علیه وآله) بود و رسول خدا(صلى الله علیه وآله) به نام وى، «ابوالقاسم» کنیه گرفت.تاریخ پیامبر اسلام، ص ۷۶. وقتى وى به دنیا آمد، بیش از هفت شب نماند و از دنیا رفت بحارالانوار، ج ۲۲، ص ۱۵۲ و ۱۶۶. و بر پایه روایت دیگر، قاسم یک ساله بود که چشم از جهان فرو بست.همان، ص ۱۶۶.
ب) عبداللَّه؛ وى پس از بعثت به دنیا آمد و در کودکى از دنیا رفت.همان، ص ۱۵۲ . پس از وفات او، عاص بن وائل سهمى، رسول خدا(صلى الله علیه وآله) را ابتر خواند و سوره کوثر، در پاسخ وى نازل گردید.الدرالمنثور، ج ۶، ص ۱۹۷.
ج) زینب؛ او بزرگ ترین دختر پیامبر است که بعد از قاسم، در سى سالگى رسول خدا(صلى الله علیه وآله) متولد شد و پسر خاله او، ابوالعاص (فرزند هاله) او را در عصر جاهلى به همسرى گرفت. امامه، حاصل این پیوند است. زینب در سال هفتم هجرى، در مدینه درگذشت و در بقیع، به خاک سپرده شد.اعلام الورى، ج ۱، ص ۲۷۶؛ بحارالانوار، ج ۲۲، ص ۱۵۱؛ تاریخ پیامبر اسلام، ص ۷۶.
د) رقیه؛ وى پیش از اسلام با عتبه فرزند ابولهب ازدواج کرد. عتبه پس از بعثت، او را بسیار آزار داد و پس از نزول سوره «مسد»، به دستور پدر و مادرش، او را طلاق داد.الدرالمنثور، ج ۶، ص ۴۰۸؛ اعلام الورى، ج ۱، ص ۲۷۶؛ بحارالانوار، ج ۲۲، ص ۱۵۲. او سپس به همسرى عثمان بن عفان درآمد و سرانجام در سال دوم هجرى و بعد از پیکار بدر، وفات یافت و در کنار بقیع دفن شد.اصول کافى، ج ۱، ص ۴۳۹؛ اعلام الورى، ج ۱، ص ۲۷۶ .
ه) ام کلثوم؛ او نیز پیش از اسلام به عقد عتیبه، فرزند دیگر ابولهب درآمد و از او جدا شد و پس از درگذشت خواهرش رقیه، به همسرى عثمان درآمد و در زمان کوتاهى درگذشت و در بقیع، دفن شد.بحارالانوار، ج ۲۲، ص ۱۶۶.
و) فاطمه زهرا(علیها السلام)؛ وى، کوچک ترین فرزند و یگانه بازمانده پیامبر است که به همسرى حضرت على(علیه السلام) در آمد.همان، ص ۱۵۱.
۴- به نظر برخى از دانشمندان معاصر (ر.ک: الصحیح فى سیرة النبى الاعظم(صلى الله علیه وآله)، ج ۱، ص ۱۲۱ - ۱۳۱. برخى از فرزندان پیامبر ازحضرت خدیجه، ممکن است فرزند واقعى پیامبر نباشند؛ بلکه فرزند خوانده آن حضرت بوده اند و عرب فرزند خوانده یا ربیبه را هم فرزند مى نامد. درباره زینب، رقیه و ام کلثوم، این احتمال داده شده است که این دختران، دختر خوانده هاى پیامبر اسلام(صلى الله علیه وآله) بوده اند. به عنوان مثال، برخى مى گویند که رقیه و زینب، دختران هاله، خواهر خدیجه بودند و بعضى نیز مدعى اند که رقیه و زینب، متعلق به جحش بودند و فرزند خوانده پیامبر اسلام گردیدند.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.