فرزند بی‌نماز -نماز نخواندن فرزند ۱۳۹۰/۱۱/۲۰ - ۴۲۷۹ بازدید

وظیفه پدر و مادر در قبال فرزند بی نماز چیست؟

سوال بسیار خوبی است. قطعا والدین در مورد تربیت صحیح دینی فرزندان مسئول هستند و در قیامت از آن بازخواست می‌شوند. خصوصا پدر نقش پر رنگ و مهمی در دین مدار شدن خانواده دارد.
اما در خصوص نماز و وظیفه والدین در قبال فرزند و نماز خواندن او اگر سن و سال فرزند را بیان می‌کردید و کمی در مورد شرایط خانواده توضیح می‌دادید بیشتر می‌توانستیم کمک کنیم. اما در هر صورت توضیحاتی را بیان می‌کنم.
نهاد خانواده یکی از تأثیرگذارترین نهادها بر تربیت فرزند می باشد. کودک در آغاز وجود از هر گونه عادت خوب یا بدی خالی است دوران کودکی یا دوران تکوین عادتها است عادت های خوب یا بد شخصیت کودک در این زمان تشکیل می شود و زندگی آینده اش را ترسیم می نماید. کودک چون موجودی ناتوان و از درک مصالح حال و آینده اش ناآگاه است، در این زمان حساس و در تکوین عادت ها به مراقبت های پدر و مادر شدیدا نیاز دارد چنین مسئولیت مهمی بر عهده آنها نهاده شده است.
پدر و مادر وظیفه ندارند برای تربیت کودک، ابعاد نیازهای جسمانی و روحانی، فردی و اجتماعی، دنیوی و اخروی، حال و آینده او را منظور بدارند و بر طبق آن، برنامه کامل و دقیقی را تنظیم و در اوقات مناسب به اجرا بگذارند. آن چه کودک باید در این مدت یاد بگیرد و تمرین کند تا به صورت عادت در آید عبارت است از: آداب سخن گفتن، آداب غذا خوردن و لباس پوشیدن، رعایت بهداشت و نظافت، آداب معاشرت، مسئولیت پذیری و انجام آن، کار کردن -اشتراک و تعاون در اداره امور زندگی- تخلق به اخلاق نیک، اجتناب از اخلاق زشت، شناخت وظایف دینی و عمل به آنها، مانند نماز و ورزه و دیگر وظایف حضور در مساجد و مجالس دینی.
همه این ها باید در زمان کودکی، و در فرصت های مناسب، پایه گذاری و تمرین شود تا به صورت عادت در آید. در چنین صورتی وقتی هم بزرگ شد انجام آن برایش آسان خواهد بود و غالبا ادامه خواهد یافت اما اگر در زمان کودکی به صورت عادت در نیامده در بزرگی تحقق آن تضمین چندانی ندارد چون در کودکی عادت نکرده و عادت کردن در بزرگی دشوارتر خواهد بود. از سوی دیگر، پدر و مادر اولین و آشناترین چهره هایی هستند که کودک با آنها برخورد می کند در دوران ناتوانی و نیاز و وابستگی کودک، پدر و مادر هستند که با عشق و اخلاص به یاری کودک می شتابند و از او پرستاری و نوازش می نمایند.
همه نیازهای غذایی و بهداشتی و عاطفی کودک از ناحیه پدر و مادر تأمین می شود. کودک به تدریج به موقعیت حساس پدر و مادر و نیاز شدید خود به آنان پی می برد و متقابلا به آنها علاقه مند می گردد و به همین جهت والدین خود را بهترین و خیرخواه ترین و با نفوذترین اشخاص می داند که می توان آنها را سرمشق و الگوی زندگی قرار داد و از رفتارشان پیروی نمود. بنابراین پدر و مادر را می توان به عنوان اولین و مؤثرترین و بادوام ترین و مطمئن ترین الگوها معرفی کرد.
کودک همه چیز را در خانه از پدر و مادر یاد می گیرد از لبخندها و زمزمه ها و نوازش های مادر، درس خوش بینی و اعتماد و اظهار محبت می آموزد. از تندی ها و عصبانیت ها و بدرفتاری های او نیز درس عصبانیت و بدرفتاری می گیرد. لذا پدر و مادر الگوی رفتاری فرزند هستند و نحوه توجه و اهتمام آنها به نماز کاملا در فرزندشان موثر است. توجه خود شما به نماز چگونه بوده است؟
سخن گفتن، آداب غذا خوردن -رعایت نظم- بهداشت و تقید به انجام وظایف دینی یا لاابالیگری و دیگر امور اخلاقی را کودک غالبا در خانه و از پدر و مادر یاد می گیرد. بنابراین، پدران و مادرانی که به تربیت صحیح فرزندان خویش و سعادت دنیوی و اخروی آنها علاقه دارند باید در ابتدا رفتارشان را اصلاح کنند و خودشان را به صورت بهترین الگوها درآورند تا فرزندانشان از آنها تقلید نمایند و درس زندگی بیاموزند. والدین در صورتی می توانند فرزندان خویش را با تربیت های اسلامی و مقید به ضوابط شرعی پرورش دهند که خودشان نیز در محیط خانواده و در حضور فرزندان به انجام وظایف دینی و رعایت اخلاق نیک اسلامی ملتزم باشند و از ارتکاب گناه خودداری کنند.
برعکس چنانچه پدر و مادر، نسبت به انجام وظایف دینی و مراسم مذهبی، لاابالی یا بی اعتنا باشند، نباید انتظار داشته باشند که فرزندانی دیندار و ملتزم به مراسم دینی پرورش دهند. پیامبر اکرم(ص) می فرماید:‌ «بین فرزندان خود به عدالت رفتار کنید، همان طور که میل دارید آنان را در احسان در بین شما با عدالت رفتار نمایند». و نیز می فرماید: «أکرموا أولادکم و لا یرهقه و لا یخرق به؛ کودکانتان را گرامی دارید و برایشان ارزش قائل شوید آنان را تحت فشار قرار ندهید و به طغیان وادار نسازید».(نهج الفصاحه، کلمه ۴۵۱) و نیز فرموده است: «از حقوق فرزند بر پدر این سه چیز است: نام خوب بر او بگذارد، و به او نوشتن بیاموزد و چون بالغ شد برایش ازدواج کند و زن بگیرد».
پدر و مادر نسبت به تربیت فرزندانشان مسئولند، پیامبر اکرم(ص) فرمودند: «فرزندان خود را تربیت کنید، به درستی که شما درباره آنها مورد سؤال واقع خواهید شد.» وجود فرزند وابسته به پدر و مادر است و آنها در تربیت او مسئولند و باید نسبت به وظیفه خود کوتاهی نکنند.
با توجه به مطالب فوق اگر پدر و مادر مراحل بالا را طی نکرده باشند نمی‌توانند فرزند را مقصر بدانند بلکه خودشان در تربیت دینی او کوتاهی کرده‌اند. لذا اگر فرزند شما جوان بالغی است به این چند نکته توجه فرمایید:
۱- اگر در این زمینه بحث و درگیری بین والدین و فرزندشان به وجود آمده است باید تا مدتی این بحث را رها کنند تا جوان از حالت تدافعی با والدین خارج شود و روابط عادی شود.
۲- نسبت به رفتارهای دینی و واجب او به هیچ وجه برخورد خشن و سرزنش آمیز نداشته باشید و به شخصیت او احترام بگذارید.
۳- رویه والدین باید با فرزندشان محبت آمیز باشد. دقت کنید: به غیر از رفتار محبت آمیز که فرزند را به والدین خود نزدیک می‌کند و باعث الگو گیری از آنها می‌شود، رفتار قهر آمیز فرزند را از والدین دور می‌کند.
۴- دوستان و معاشران فرزند خود را بررسی کنید و با روشنگری نسبت به عواقب دوستی با افراد نالایق و ضعیف الایمان او را با محبت از همراهی با آنها برحذر دارید.
۵- با هم به مجالس مذهبی بروید و در نمازهای جماعت مسجد شرکت کنید.
۶- فرزند خود را با مشاوران مذهبی مرتبط کنید تا با او گفتگو کنند و احیانا شبهات ذهنی او را بزدایند.
برای مطالعه بیشتر درباره روش ا رشاد فرزند بی نماز به سایت بروید http://akhlagh.porsemani.ir/term۴۷
موفق باشید.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
تشکر وسپاس از راهنمائیهایتان خدا خیرتان بدهد انشالله با استعانت از خدای حکیم و توسل به اهلبیت این مشکل ما حل شود ضمنا خوندن نماز مستحبی به نیت ایشون وتوسل به اهلبیت با خوندن زیارت عاشوراوحدیث کسا موثر است در هدایت فرزندم به نماز ؟
پرسمان
سلام علیکم، دوست گرامی. بله قطعا دعا و توسل به اهل بیت ع موثر است اما از راهکارهای عملی هم باید استفاده شود. دعا در کنار تلاش عملی موثر است. موفق باشید.
میهمان
با سلام و احترام و تشکر از رهنمود شما من با فرزند اولم که الان ازدواج کرده در مورد نماز وبقیه احکام دین مشکلی نداشتم ولی فرزند دومم بیشتر تو خونه با پی اس فور وتلویزیون سرگرمه شبهه داره خودم فرهنگی هستم و۲۰ سال در مسجد کار فرهنگی میکنم ایشان دوستانشو بما معرفی نمیکنه کلا در اموراتش نمیگذاره مداخلاتی داشته باشیم ما خیلی سر به سرش نمیگذاریم ولی نگران آینده ام داریم با محبت کردن میخواهیم جذب نماز کنیم ولی تا حالا که فایدهای نداشته بازم اگر راهکار عملی دارید بفرمایید سپاسگزارم توکلت علی الله
پرسمان
سلام علیکم، پرسشگر گرامی ، دغدغه و نگرانی و ناراحتی شما در مورد سستی و کوتاهی فرزندتان در امر نماز بیانگر احساس تعهد و وجود روح تدین در شما است و این امری مثبت و مطلوب و قابل تقدیر است.
قبل از هرچیز در خصوص این مساله خوب است بدانید که جذب دیگران به نماز ارتباط نزدیکی به نوع شخصیت افراد دارد ؛ چراکه براساس روان شناسی تربیتی شخصیت انسان ها از تیپهای گوناگونی است مثل شخصیت خودکار، سازش پذیر، بدگمان، افتاده، مبارزه طلب، تعدیل نیافته، ماجراجو، مشتاق، اخلاقی که برای هر یک می توان از به یک یا چند روش از روشهای متعددی که در این زمینه وجود دارد استفاده نمود .
با در نظر داشتن نکته گفته شده برای اینکه بتوانید با موفقیت دیگران را به نماز خواندن تشویق نمائید دو پیشنهاد عمده را به شما هدیه می نمائیم:
پیشنهاد اول
موانعی که باعث سستی افراد نسبت به نماز می شود را بر طرف نمائید؛ که مهترین آنها از قرار ذیل می باشد.
۱ ـ عدم اعتماد به نفس
ایجاد اعتماد به نفس در افراد برای مقابله و مواجهه با محیط های ناسالم ، تمسخرهای افراد نادان و همچنین خجالتی بودن .زیرا بعضاً ممکن است فردی که ) به خوصوص نوجوان ها ) اقدام به خواندن نماز می‌کند توسط دیگران مورد تمسخر قرار بگیرد در چنین شرایطی اگر اعتماد به نفس نداشته باشد از میدان بدر رفته و نماز را ترک کند.
۲ ـ دوستان ناباب
وجود دوستان ناشایست درانحراف آدمی به سمت ناهنجاری های اخلاقی بسیار موثر است. چه بسا نوجوانانی که در مسائل دینی علا قمند و به دینداری خود را غبند و لیکن در محیط های مختلف از قبیل محل هایی که در آن زندگی می کنند یا محیط و تحصیل که در آن ساعاتی را سپری می سازند با افرادی آشنا شوند که کارهاى نادرست انجام مى دهند یا حرفهاى لغو و بیهوده مى زنند به مرور زمان موجب مى گردد که حالات و رفتار آنها در روح انسان تأثیر بگذارد و حال نماز و دعا و مناجات از انسان سلب شود و به تدریج او را در دام بی دینی و لا ابالی گری گرفتار می کنند.راهی که در خصوص چنین افرادی توصیه می شود کنترل دوستان پیرامون خانواده می باشد ؛ لذا اگر دوستانى دارد که اهل نماز نیستند و نسبت به مسائل دینى و شرعى توجه ندارند و از خانواده هاى لاابالى هستند باید به نحوى او را از آن ها جدا شد و دوستانى مناسب را جایگزین آنها نمود .
۳ ـ ضعف بنیه های اعتقادی
یکی از مسائلی که باید به آن توجه شود قوی کردن پایه های اعتقادی نوجوان است ،و این کار با توجه به علاقه های او و بدون اجبار و به صورت غیر مستقیم باید انجام گیرد .

پیشنهاد دوم
از ابزارهایی که خداوند متعال برای هدایت انسان ها قرار داده به بهترین وجه بهره بگیرید.
خداوند متعال جهت هدایت بشر سه ابزار مهم را در نهادش به ودیعت گذاشته که می توان با به کارگیری این ابزارها به اصلاح زیر بناهای فکری افراد بی نماز پرداخته و آنها را به نماز تشویق و ترغیب نمود .
یک : فطرت انسان
برای بهره برداری از این ابزار می توانید به دو موضوع تاکید نمود .
الف - فطری بودن خدا خواهی : همه انسانها دارای فطرت الهی می باشند لذا می توانید از این ویژه گی خدایی بهره جسته و شخص مورد نظرتان را تشویق به نماز کنید و به عنوان نمونه اینگونه مطرح نمائید که : برخی از مسائل است که تنها به دست خدا بوده و هیچ بشری نمی تواند در آن دخل و تصرف کند مانند طول عمر و عافیت و سلامتی ، کمی یا زیادی روزی و یا اینکه زندگی انسان همیشه به یک منوال نبوده و بسیاری از اوقات دچار فراز و نشیب های گوناگون می شود که برخی از اینها در صورت نبود پشتوانه ای خدایی همچون طوفانی سهمگین زندگی انسان را نابود می کند .
از او بپرسید در چنین مواقعی می خواهد دست به دامن چه کسی بشود اگر می خواهد دست به دامن غیر خدا بشود که از آنها کاری بر نمی آید و اگر می خواهد از خدا استمداد بجوید این کار را چگونه می خواهد انجام دهد آیا می تواند از خدایی که به دستوراتش گوش نداده بخواهد که او به حرفش گوش کند و خواسته اش را برآورده کند . پس انسان باید یک راهی را جهت ارتباط بین خود و خدا برای خود باز بگزارد تا بتواند در چنین مواقعی به درگاه الهی التماس کند و بهترین راه همان نماز می باشد .
ب‌- فطری بودن تشکر و سپاسگذاری در انسان : از ویژگی های فطری هر انسانی این است که در مقابل نعمتی که دیگران به وی عطا می کند سپاسگذار بوده و تشکر می نماید . فطرت انسان خواهان تشکر از ولى نعمت است. پیامبر خدا فرموده اند : « جبلّت القلوب على حبِّ من احسن الیها قلب ها »( بحار الأنوار ج ۷۴ ص ۱۴۲) ؛ « بر اساس دوستى و محبت کسى که به انسان احسان کند، آفریده شده است » و از آنجا که در اصل خداى سبحان خالق و هستى بخش ماست و از سویى همه نعمت ها و برکاتى که در زندگى ما وجود دارد از آن اوست. بنابر این لازم است به اقتضاى تکلیف فطرى خودمان از قادر منّان تشکر کنیم. حال این تشکر باید به چه شکل و کیفیتى باشد؟ انبیاى الهى روشنگر این حقیقت بوده اند و نبىّ مکرّم اسلام نیز به نوبه خویش نماز را با این شکل و هیئت خاص به ما معرفى فرموده اند. بنابر این همان گونه که پروردگار مهربان هر شب و روز، ما را رهین الطاف و برکات خویش گردانیده است، ما بندگان نیز موظّفیم هر چند ساعت یک بار در برابر محبوب قلب و عزیز دلمان بایستیم و از او نهایت سپاسگزارى و تشکر را بنماییم. دو : ابزار عقل و استدلال
یکی از مهمترین ابزارهایی که خداوند متعال در اختیار بشریت قرار داده عقل و اندیشه می باشد که بوسیله آن به مصالح و مفاسد خود پی برده و می تواند مسیر صحیح را انتخاب نماید . شما نیز می توانید با طرح موضوعات و مسائل گوناگونی این ابزار مهم را به کار انداخته و افراد را به اندیشه وادارید تا به این وسیله به نماز رو بیاورند . در این قسمت برای نمونه به موضوعاتی که می توانید طرح نمائید اشاره می شود
الف- یاد آوری نمائید که اگر بر فرض خواندن نماز ، واجب نباشد و یا کار درستی نباشد ؛ آنهایی که نماز می خوانند در برابر آنهایی که نماز نخوانده اند چیزی را از دست نداده اند (چون به غیر از مدت کوتاهی که در روز برای نماز گذاشته اند مانند بقیه مردم از این دنیا بهره برده اند ) ؛ اما اگر آنچه را که نماز خوانها می گویند درست باشد ( که قطعا نیز همینگونه است ) کسانیکه نماز خوانده اند نجات یافته اند و آنهایی که نماز نخوانده اند چیزی جز هلاکت و نابودی ابدی نسیبشان نخواهد شد .
ب‌- وی را با فلسفه نماز آشنا نمائید .
علاوه بر اینکه وی را با کتابهایی که در این خصوص به نگارش در آمده آشنا می نمائید؛ در فرصت هاى مناسب فلسفه نماز را بیان کنید مثلًا سؤال و جواب هایى که قبلًا تهیه دیده اید، بین شما و دیگران مطرح و جواب داده شود. البته لازمه اش مطالعه و پیش بینى قبلى است.
ج‌- بر اساس آیات و روایات اهمیت و آثار و برکات نماز را یادآوری نمائید .
د - پیامدهای منفی دنیوی و اخروی ترک نماز را مطرح نمائید به خصوص اگر به روش غیرمستقیم ارائه گردد و موجب تنبه و موعظه کردن را فراهم سازد. سه - ابزار احساس و عاطفه.
الف ‌- اگر دوستانى مذهبى و از خانواده هاى مذهبى دارد از طریق آنها مى توان توجه او را بیشتر به نماز جلب کرد به این صورت که اگر مسجدى در نزدیکى خانه ى شماست به دوستان او تلفن بزنید که بیایند در خانه و او را با خود به مسجد ببرند و او را با مسجد مرتبط بسازید یقینا اثر بسیار چشمگیرى بر او خواهد گذاشت. ب - از داستانهای عبرت آموز بهره بگیرید که می توانید به کتابهای که برای نوجوانان در زمینه نماز نوشته شده مراجعه نمائید .
ج - سعى کنید افرادى که صحبت آنها بر روى آنان نافذ است، پیدا کنید و از آنان بخواهید که با مهارت و شگرد شایسته اى، با آنها درباره نماز صحبت کنند. این کار را مى توان از طریق جلسه میهمانى یا در طول مسافرت به انجام رساند.
ز - تلاش کنید از نماز بزرگان و شخصیت ها نخبه های علمی ، فرهنگی و ورزشی در نزد ایشان صحبت کنید مثلًا حضرت على (ع) با همه شخصیت و گرفتارى هایى که داشتند، چگونه و با چه اشتیاقى به اقامه نماز مى پرداختند. همچنین گرایش رجال بزرگ سیاسى، علمى همچون شهید رجایی ، شهید بابایی و ... به نماز را، به ایشان گوشزد کنید. در پایان جهت رسیدن به نتیجه مطلوب و عملی شدن آنچه تا کنون گفته شد نکاتی را حتما باید لحاظ نمائید
۱- براى دستیابى به توفیق هدایت بی نماز به ائمه اطهار(علیهم السلام ) متوسل شوید و آنها را در پیشگاه خداوند واسطه کنید که خداوند توفیق چنین عملی را به شما عطا فرماید.
۲- میزان تاثیر گذاری خود را در کاهل نماز بیشتر کنید.
۳- متناسب با جایگاهی که طرف مقابل شما از لحاظ سنی و یا نوع ارتباطی که با شما دارد مثل دوست ، خواهر ، برادر ، همسر و یا فرزند می توانید از ابزارهای تشویقی متناسب با هر یک استفاده نماید مثلا برای کودک دختر چادر نماز زیبا و یا جا نماز تهیه کنید و از مادر وی بخواهید که وقتی نماز می خواند برای او نیز جا نماز پهن نماید و ....
۴- مطالب مندرج در این نوشتار برنامه هایی عملی می باشد که پیاده نمودن آنها نیاز به صبر ، حوصله و زمان می باشد بنابراین تمامی آنچه گفته شد را به عنوان یک مقاله و یا مطلب علمی نمی توان به بی نماز ارائه نمود ، بلکه هر کدام از این موارد را به تناسب موقعیت و در فرصتهای مناسب به مرور زمان پیاده نمائید .
۵- در هیچ یک از مراحل گفته شده از برخورد نیک و ملاطفت آمیز و احترام نهادن دور نشوید. این را بدانید که با فشار واجبار کسى را نمى توان هدایت نمود و چه بسا تأثیر منفى آن بیشتر از هدایت گردد. اگر رابطه شما با همسرتان اکنون به جبهه گیرى و حساسیت نشان دادن و صف آرایى منتهى شده است براى مدتى سکوت کرده و حرفى به او نگویید و به دنبال اجراى روش غیرمستقیم باشید و به شکلى از همکارى افراد دیگر بهره مند شوید.
۶- مسوئلیت بعضی برنامه های نماز را به وی بسپارید مثلا از او بخواهید تا وقت نماز را به شما یاد آوری نماید .
۷ - تمام انتظارات و دستورات خود را در قالب محبت و دوستى بیان کنید.
۸ - به شخصیت او به خصوص در جمع دوستان احترام بگذارید.
۹ - توان روحى و جسمى و روانى او را در عمل به خوبى ها و ترک بدى ها مد نظر داشته باشید و فراتر از توانش از او انتظار نداشته باشید.
۱۰-از سخت گیری و زیاده روی پرهیز نموده و نماز را سهل و آسان جلوه دهید و به او متذکر شوید که میزان وقتی که انسان در طول ۲۴ ساعت روز ، برای نماز صرف می نماید در مقایسه با وقتی که انسان برای خواب و خوراک و حتی دیدن فیلم و یا اینترنت می گذارد چیزی نیست.
۱۱- در صورت اقدام به اقامه نماز ، ایشان را مورد تشویق قرار دهید.
۱۲- صفات پسندیده و نقاط مثبتی که در ایشان هست را مد نظر قرار دهید و همواره ایشان را به خاطر آن ویژگی های مثبت مورد احترام و تکریم قرار دهید.
۱۳- علاوه بر معرفی کتاب هر چیزی که احتمال می دهید در تشویق او برای خواندن نماز مفید است فراهم کنید مثلا از نوار سخنرانی مربوط نماز یا بازیهای نرم افزاری و ... کمک بگیرید .
۱۴- می توانید آیات یا احادیثی که در مورد اهمیت نماز است در معرض دید او نصب کنید.
۱۵- هرگز وى را سرزنش نکنید و از طریق نکوهش و سرزنش نخواسته باشید افکار و اندیشه هاى خود را به وى منتقل و یا تحمیل کنید و به جاى این که بی نماز را به خاطر نماز نخواندنش سرزنش کنید و یا مورد انتقاد قرار دهید، اعمال مثبت نمازگزاران و مسجدى ها را مورد تشویق قرار داده و هرگاه که به مسجد براى نماز جماعت مى رود بیشتر او را تحویل بگیرید و بیشتر مورد احترام و تکریم قرار دهید.
۱۶ - زمینه های گناه همچون وجود ماهواره و فیلم های مبتذل و موسیقی های حرام را از بین ببرید .
۱۷ - هر شخصى یک نقطه پذیرش و به قول معروف «رگ خوابى» دارد، سعى کنید این رگ خواب و نقطه پذیرش را به دست آورید و از این کانال وارد شوید و هدف خود را تعقیب کنید و لذا به صرف این که باید شخصى را هدایت کرد بسنده نکنید بلکه با مطالعه بر روى خصوصیات وى ؛ راه نفوذ در او و جلب نظر او را به دست آورید سپس زیر بناهاى فکرى وی را مورد بررسى قرار داده و در اصلاح آن بکوشید. دیدگاه فرد در مورد خداوند، جهان هستى، انسان، معاد و امورى است که داراى نتیجه مستقیم بر عملکرد افراد می باشد. پس باید به تقویت و اصلاح این مبانى کوشید.
۱۸- بهترین روشی که از سوی معصومین علیهم السلام برای جذب دیگران به راه خدا معرفی شده این است که خودمان با اشتیاق و علاقه به احکام دینى اسلام عمل کنیم و همیشه به دستورات دینى پایبند باشیم و در واقع با عمل خود دیگران را به دستور دینى دعوت کنیم به عبارت دیگر احکام دینى را با عمل خود تبلیغ کنیم.
قرآن در سوره بقره مى فرماید: « أَ تَأْمُرُونَ النَّاسَ بِالْبِرِّ وَ تَنْسَوْنَ أَنْفُسَکُم »( البقرة : ۴۴) ؛ «آیا دیگران را به نیکى دعوت مى کنید در حالى که خودتان را فراموش کرده اید».حضرت صادق علیه السّلام فرمود: مردم را با غیر زبان خود (با اعمال و رفتار خود) براه حق دعوت نمائید . باید مردم از شما ورع و کوشش و نماز و اعمال خیر ببینند ؛ که این روش کاملا جلب کننده است. (بحار الأنوار ج ۶۷ ص ۳۰۳ )
البته علت اتخاذ چنین رویکردی نیز کاملا روشن است ؛ چراکه اگر اهل عمل نباشید ولو به ظاهر خود را متعبدهم جلوه دهید تأثیرگذارى شما خیلى کم مى شود. گذشته از اینکه چه بسا اگر حساسیت خاصى به شما پیدا کرده باشند دعوت زبانى شما نه تنها آنها را بیدار و هدایت نمى کند بلکه لجاجت و سرپیچى دیگران را ولو بخاطر ناراحت کردن شما بیشتر خواهند کرد .

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.