فرزند دختر ۱۳۹۱/۰۶/۱۴ - ۱۱۹۱ بازدید

چرا برای پسرشدن بچه روایت و دعا از ائمه ذکرشده، اما برای دختر شدن بچه هیچ روایت و دعایی نرسیده است؟ آیا این دلیل برتری فرزندان پسر نسبت به دختران نیست؟

با وجود اینکه در برخی روایات نیز دستور برای دختر شدن فرزند وجود دارد (خوردن آب نیسان باعث می شود که اگر زنی دختر بخواهد خدا به او عطا می کند)[1]، ولی باید اذعان کرد که روایات مربوط به پسر شدن فرزند زیاد تر است و دلیل آن این است که بیشترین سئوالاتی که مردم از ائمه معصومین علیهم السلام می کردند ناظر بر آموزش روش پسر شدن فرزندانشان بوده است. و روایات رسیده از ائمه معصوم علیهم السلام نیز در جواب این سئوال ارائه می شده است. اگر بخواهید از این روایات این نتیجه را بگیرد که پسر از نظر دین اسلام و ائمه معصوم علیهم السلام ارزش بیشتری نسبت به دختر داشته است ، اشتباه بزرگی مرتکب شده اید. چرا که در روایات بسیار زیادی ائمه معصومین علیهم السلام به ارزش بیشتر فرزند دختر نسبت به فرزند پسر تاکید و سفارش کرده اند. به برخی از روایات در این زمینه اشاره می کنیم:-رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمود: «بهترین فرزندان شما دختران هستند.»-رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمود: «دختران بهترین فرزندان هستند. هر کس که یک دختر دارد خداوند دخترش را مانعى از آتش برایش قرار مى دهد و هر کس که دو دختر دارد خداوند او را به واسطه آن دو دختر به بهشت مى برد و هر کس سه دختر دارد و یا به اندازه آن خواهر دارد خداوند جهاد و صدقه دادن را از او بر مى دارد.»-پیامبر صلى الله علیه و آله فرمود: «خداوند رحمت نماید بر پدر چند دختر، دختران، با برکت و دوست داشتنى هستند و پسران، بشارت دهنده و شاد کننده هستند و دختران باقیات الصالحات هستند. (چیزهایى که پایدار و باقى مى ماند و شایسته است)»-رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمود: «هر کس یک دختر دارد خداوند او را کمک مى کند و یارى مى نماید و برکت مى دهد و او را مى آمرزد.»
-رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمود: «هر کس یک دختر دارد براى او بهتر از هزار حجّ و هزار جهاد و هزار شتر و یا گاو که هدیه مکّه کند و هزار مهمانى دادن است.»
-رسول خدا صلى الله علیه و آله در حدیثى فرمود: «... هر کس که یک دختر و یا دو دختر را تکفّل کند روز قیامت همراه من مى آید مثل این دو و حضرت دو انگشت خود را کنار هم جمع کردند.»
پیامبر صلى الله علیه و آله فرمود: «هر کس دو دختر و یا سه دختر را تکفّل و سرپرستى کند همراه من در بهشت خواهد بود.»
-از پیامبر صلى الله علیه و آله روایت است: «که هر کس به دو دختر دو دختر داشته باشد براى او مایه رهایى از آتش هستند و هر کس که سه دختر دارد او را کمک کنید به او قرض بدهید و به او رحم کنید.»
-رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمود: «خانه اى نیست که در آن دختران باشند مگر اینکه هر روز بر آن خانه دوازده برکت و رحمت از آسمان نازل مى شود و زیارت فرشتگان از این خانه قطع نمى گردد و فرشته ها براى پدرشان هر روز و شب عبادت یکسال را مى نویسند.»
-پیامبر صلى الله علیه و آله فرمود: «هر کس دخترى دارد با او دشمنى نکند و به او اهانت ننماید و فرزندانش را بر او مقدّم ندارد، خداوند او را به بهشت وارد مى سازد.»
-پیامبر خدا صلى الله علیه و آله فرمود: «رأفت و رحمت خدا بر زنان بیش از مردان است و مردى نیست که زنى از محارم خویش را شاد سازد مگر اینکه خداوند در قیامت وى را شادمان خواهد کرد.»
-پیامبر صلى الله علیه و آله فرمود: «هر کس که وارد بازار شود و تحفه اى (هدیه اى) بخرد و آن را براى افراد تحت کفالتش ببرد او به سان کسى است که صدقه اى براى مردمى نیازمند ببرد و باید که پیش از پسران به دختران آغاز کند چون هر کس دخترش را شاد سازد گویا که فردى از فرزندان اسماعیل را آزاد ساخته است و هر کس چشم پسرى را روشن و شاد سازد گویا که از ترس خدا گریسته و هر کس از ترس خدا بگرید خداوند او را به بهشت نعیم وارد سازد.»
-به پیامبر صلى الله علیه و آله بشارت ولادت دخترى داده شد. حضرت به چهره هاى یارانش نگریست دید که ناراحت شده اند فرمود: «چه مى شود شما را! گلى است خوشبو که او را مى بویم و روزى اش بر خداوند عز و جل است.»
-جارود بن منذر گوید: «امام صادق علیه السلام به من فرمود: به من خبر رسیده که دخترى برایت متولّد شده که از او بدت مى آید. این دختر چه زحمتى براى تو دارد؟ گلى خوشبو است که او را مى بویى و روزى او را دیگرى کفایت مى کند (منظور خداوند است) و رسول خدا صلى الله علیه و آله پدر چند دختر بود.»
امام صادق علیه السلام فرمود: «دختران، حسنات (نیکى ها) هستند و پسران، نعمت هستند البتّه بر حسنات ثواب داده مى شود و از نعمت ها سؤال مى شود.»
-راوى گوید: «در مدینه ازدواج کردم. امام صادق علیه السلام از من پرسیدند: ازدواجت چگونه بود؟ در پاسخ عرض کردم: همه خوبى هایى که از یک زن مى توان دید در همسرم دیدم ولى او به من خیانت کرد. امام فرمود: چه خیانتى؟ گفتم: دختر زاییده است. امام فرمود: گویا دختر را خوش ندارى؟
خداوند عز و جل مى فرماید: «شما نمى دانید پدران (و مادران) و فرزندان تان، کدام یک براى شما سودمندترند.»
مردى از شیعیان دختر دار شد به خدمت امام صادق علیه السلام رسید. امام او را ناراحت و خشمگین دید. به او فرمود: «اگر خداوند به تو وحى کند که من برایت انتخاب کنم یا تو براى خودت برگزین چه مى گویى؟ آن شخص گفت: به خدا عرض مى کنم که تو برایم انتخاب کن. حضرت فرمود:
خداوند براى تو انتخاب کرده است. آنگاه حضرت فرمود: به جاى پسرى که عالم همراه موسى علیه السلام او
را کشت خداوند به آن پدر و مادر دخترى داد که هفتاد پیامبر از او پدید آمد و این همان فرموده خداوند عز و جل است که: «از این رو خواستیم که پروردگارشان به جاى او، فرزندى پاک تر و دلسوزتر به آن دو بدهد.»[2]
ده ها روایت دیگر در این زمینه وجود دارد که جای هر گونه شبهه در نگاه ارزشی به فرزندان دختر را از بین می برد.
پی نوشت ها:
[1] . مهج الدعوات / ترجمه طبسى، ص: 545
[2] . - منابع فقه شیعه (ترجمه جامع أحادیث الشیعة)، ج 26، ص: 659

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.