فروع دین-ارشاد غیرمسلمان-اصول دین ۱۳۸۶/۱۲/۲۰ - ۳۰۵۹ بازدید

اصول و فروع دین اسلام چیست؟ و چگونه می توان عقاید دین اسلام را برای فردی (غیر مسلمان) تشریح کرد؟ (لطفا ساده جواب بدهید.)

اصول دین اسلام عبارت است از توحید ، نبوت و معاد . توحید یعنی اعتقاد به این که خدایی وجود دارد و آن خدا یکتاست و شریکی نداشته و دومی بردار نیست . نبوت یعنی اعتقاد به این که آمدن پیامبران از جانب خدا ضروری است و خدا پیامبران زیادی را در گذشته ارسال کرده است و آخرین پیامبر خدا حضرت محمد (ص) است وبعد از او پیامبری نخواهد آمد .و معاد یعنی اعتقاد به این که خداوند متعال عالم دیگری آفریده ااست که مردگان در آن عالم زنده می شوند و به جزای نیک وبد اعمال خود می رسند .ــ البته هر کدام از سه اصل متعلقات زیادی نیز دارند که شمارش آنها در این نامه ممکن نیست ونیازمند کتابی مفصل است ـــ افزون بر این سه اصل دو اصل دیگر نیز وجود دارند که آنها را اصول مذهب شیعه دوازده امامی می گویند و آن دو عبارتند از : عدل و امامت . عدال یعنی اعتقاد به این که کار خدا بر اساس عدل است و ظلم از خدا سر نمی زند و امامت یعنی اعتقاد به این که علی (ع) خلیفه و جانشین بلافصل پیامبر اسلام است و یازده نفر از نسل او نیز به ترتیب جانشینان پیامبر اسلامند و آخرین آنها مهدیست که زنده و در پرده غیبت است و روزی ظهور خواهد نمود .از اصول دین و اصول مذهب در کتب کلامی (عقائد) بحث می شود.
فروع دین عبارتند از احکام فقهی مثل واجبات ، محرمات ، مستحبات و مکروحات و حلال و حرام و نجاسات و مطهرات و...که در رساله های عملیه مراجع تقلید ذکر می شوند مثل وجوب نماز ، روزه ، حج ، جهاد ، امربه معروف ونهی از منکر، حجاب ومثل حرمت غیبت و دروغ و ...که تعداد آنها زیاد بوده در این نامه قابل شمارش نیست .برای اطلاع بیشتر می توانید به رساله مراجع تقلید مراجعه فرمایید .
برای اینکه کسی بتواند عقائد اسلامی را برای شخص غیر مسلمان تشریح کند اولا باید دارای اطلاعات کافی از اسلام باشد و مسلط به علم عقائد باشد ؛ واگر کسی چنیین تسلطی برعقائد اسلامی داشته باشد به احتمال زیاد راه تشریح مسائل برای یک غیر مسلمان را هم بلد خواهد بود ؛ امّا اگر کسی چنین تسلطی بر عقائد اسلامی ندارد باید آن غیر مسلمان را با کسی که به عقائد اسلامی مسلط است آشنا کند یا کتب مناسبی را در اختیار او قرار دهد تا از این طریق با اسلام آشنا شود .برای آشنایی با عقائد اسلامی می توانید به کتب زیر که به زبان ساده نوشته شده اند مراجعه فرمایید:
- اصول عقاید، استاد محسن قرائتی
- آفریدگار جهان، آیت الله مکارم شیرازى
- خدا را چگونه بشناسیم، آیت الله مکارم شیرازى
- راه شناخت خدا، محمدی ری شهری
- راه خداشناسی، استاد جعفر سبحانی
- خدا در قرآن، شهید بهشتی
- توحید، شهید دستغیب شیرازی
- مجموعه کتابهای پرسشها وپاسخهای دانشجویی
از طرف دیگر شخص باید نسبت به عقاید طرف مقابل و اشکالات اساسی آن نیز مسلط باشد. همچنین شخص باید بتواند پاسخگوی سوالات وشبهات طرف مقابل نیز باشد. از این رو بهتر است با اهل اطلاع رابطه پیوسته داشته و کمک بگیرد.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.