فروپاشی آمریکا ۱۳۸۹/۰۱/۲۸ - ۹۹۸ بازدید

در مورد سقوط امریکا مطالبی بیان کنید؟

با سلام و تشکر از انعکاس سوالات خود به این مرکز . با توجه به بحران ها و چالش هاى مختلفى که آمریکا با آن روبرو است برخى از تحلیل گران و صاحب نظران امور سیاسى نظریه سقوط و افول آمریکا را مطرح نموده اند . بر اساس دیدگاه این محققان بحرانهایى مانند بحران اخلاقى , اجتماعى , اقتصادى , سیاسى و مشروعیت زمینه ساز افول و سقوط هژمونى امریکا خواهند بود .
با بررسى همه جانبه واقعیتهاى پیدا و پنهان جامعه آمریکا مى‌توان به علائم ونشانه هاى افول ایالات متحده پى برد ، البته باید به این نکته مهم هم اذعان داشت که آمریکا نه تنها یک کشور غربى بلکه « آزمایشگاه بارزى از نزول و انحطاط جامعه مدنى و نهادهاى شناخته شده آن در تمدن غرب مى‌باشد . » ( پروفسور حمید مولانا ، روزنامه کیهان ، ستون چشم انداز ، 77 / 5 / 29 )
« واقعیت افول امپراطورى آمریکا »
ایالات متحده آمریکا بر اساس شهادت واقعیتهاى موجود و اعتراف شخصیتهاى سیاسى و فرهنگى آن ، به شدت گرفتار مشکلات پیچیده‌اى است که آینده این کشور را تیره و تار کرده است اکتاو یوپاز ، نویسنده معروف غربى و برنده جایزه ادبى نوبل ، طى مقاله‌اى با عنوان « امپراتورى دموکراسى ( آمریکا ) در سراشیب سقوط » مى‌نویسد :
« چشم انداز آمریکا به هیچ وجه روى نوید و آرامش را نشان نمى‌دهد . » ( اطلاعات سیاسى ، اقتصادى ، ش 64 )
البته آنانى که براى اثبات وجود ثبات در جامعه و نظام سیاسى ایالات متحده به اقتدار نسبى این کشور در عرصه‌هاى اقتصادى ، نظامى و پیشرفتهاى تکنولوژیک استناد مى‌جویند ، باید به این حقیقت معطوف گردند که :
« افول امپراتورى‌ها ناگهانى و آنى نیست و قدرتهاى بزرگ در تاریخ همیشه به آهستگى سیر قهقهرایى خود را طى کرده‌اند و آمریکا نیز از این قاعده مستثنا نیست . »
بحرانهاى عظیم و چالشهاى خطرناک و سقوط فرهنگى ، اخلاقى و سیاسى الگوى جامعه مدنى غربى و بهشت موعود لیبرالیسم ، شرایطى را رقم زده است که :
« افول امپراتورى آمریکا اکنون سالهاست که مورد توجه صاحب نظران و اندیشمندان قرار گرفته است . » ( پروفسور حمید مولانا ، در مصاحبه با هفته نامه صبح ، ش 48 ، 74 / 12 / 22 )
و برخى از صاحب نظران برجسته آمریکا با بیان این مطلب که « آمریکا در لحظه مهمى از تاریخ خود قرار دارد اعلام مى‌دارند : « امپراتورى آمریکا در حال سقوط و فروپاشى است . » ( گورویدال ، از برجسته‌ترین نویسندگان آمریکایى , روزنامه جمهورى اسلامى ، 80 / 6 / 18 ، خبرگزارى جمهورى اسلامى )
« عوامل اساسى افول امپراطورى آمریکا »
نکته در خور توجه این جاست که افول امپراتورى و تمدنى که بر مبناى باورهاى ماتریالیستى رشد و توسعه یافت « کمتر باتنزل قدرت اقتصادى ، سیاسى و نظامى ، سر و کار داشته و ریشه آن را باید در گسیختگى‌هاى معنوى ، اخلاقى ، خانوادگى و اجتماعى جست و جو کرد . امواج ویران کننده جنایت و خشونت ، تجاوز ، اعتیاد ، ابتذال اخلاقى و فرو پاشى نهاد خانواده و « حرص و طمع مادى ، تنزیل اصول معنوى ، رشوه خوارى ، فساد ، فردگرایى ، خودخواهى و بالاتر از همه عدم وجود یک مرکز و قدرت معنوى ، ایالات متحده را دچار بحرانهاى اجتماعى و سیاسى کرده است . » ( پروفسور حمید مولانا ، در مصاحبه با نشریه صبح ، ش 48 ، 74 / 12 / 22 )
البته این واقعیت غیر قابل انکارى است که آمریکا با برخوردارى از تکنولوژى پیشرفته ، قدرت عظیم نظامى ثروتمندترین کشور دنیاست ، اما آنچه بدیهى مى‌نماید این است که ثروتمندترین کشور دنیا به لحاظ گرفتار آمدن در دام فقر معنوى ، امروز از غلبه بر بحرانهاى عظیم اجتماعى و فرهنگى خود درمانده گشته است .
« نگاهى به معضلات پیچیده آمریکا »
ریچارد نیکسون ، رئیس جمهور اسبق آمریکا ، در این زمینه مى‌نویسد :
« ثروتمندترین کشور جهان نباید به این واقعیت تن در دهد که در آمریکا ( کشورى که جمعیتش 1 / 20 جمعیت جهان است ) پولى که خرج مواد مخدر و وسایل غیر مجاز مى‌شود برابر با کل هزینه کشورهاى دیگر است .
ثروتمندترین کشور جهان نباید به این واقعیت تن در دهد که ما بیشترین نرخ جنایات را در جهان داشته باشیم و شمار آمریکاییانى که در مدت جنگ خلیج فارس در ایالات متحده کشته شدند بیست‌برابر کسانى باشد که در میدان جنگ به قتل رسیدند .
ثروتمندترین کشور جهان نباید به این حقیقت تن در دهد که یک طبقه محروم همیشگى به وجود بیاید و وجود آن شهرهاى ما را آن‌قدر ناامن کند که دیگر جاى زندگى نباشد . وضع بسیارى از شهرهاى امروزه از آن روزى که پرزیدنت جانسون برنامه جامعه بزرگ را به راه انداخت‌بدتر است . » ( نیکسون ، ریچارد , فرصت را دریابیم , ترجمه حسین وفسى نژاد ، تهران : طرح نو , صص 361 - 360 )
« رسانه‌هاى آمریکا و ترویج جرم و جنایت »
رسانه‌هاى عمومى آمریکا امروزه به عامل مهمى در تقویت و تشدید جریان انحطاط جامعه آمریکا مبدل گشته‌اند و در حالى که « تلویزیون و فیلمها مى‌توانند برنامه‌هایى با کیفیت عالى در اختیار بینندگان قرار دهند ولى بیشتر اوقات به پست‌ترین نوع هرزگى و خشونت متوسل مى‌شوند . » ( بنجامین اسپاک ، دنیاى بهتر براى کودکانمان ، ترجمه منصور حکمى ، ص 84 )
در جامعه به ابتذال کشیده شده آمریکا در مقابل انحرافات تلویزیون و سینما و . . . نه تنها برخورد جدى به عمل نمى‌آید که « هرگونه اعتراض به تحسین و تجلیل از خشونت وحشى‌گرى و بى‌بندوبارى جنسى در تلویزیون و سینما با اعتراضهاى طرفداران حقوق مدنى درباره آثار دلسرد کننده سانسور روبه‌رو مى‌شود ! گویى که سانسور تنها مساله است . » ( بنجامین اسپاک ، پیشین ، ص 85 )
« ارمغان شوم فرهنگ مادى براى آمریکاییان »
وضعیت کنونى آمریکا حاکى از آن است که « مادى‌گرایى ، آرمان‌گرایى را تحت‌الشعاع قرار داده » و « آمریکا خشنترین جامعه در جهان مى‌باشد . » و « آمار مربوط به قتل و سایر جنایات در کلیه بخشهاى این جامعه وحشت‌آور است . » و « تمایلات جنسى نیز به وحشى‌گرى و خشونت کشانده شده است . » ( بنجامین اسپاک , پیشین , ص 63 - 64 )
ارمغان شوم مادى‌گرایى افراطى ، مخاطرات عظیمى است که آسایش را از جامعه آمریکا ربوده است . به همین علت اکنون « سرطان جنایت و خشونت ، جامعه آمریکا را تهدید مى‌کند . » ( بیل کلینتون ، رئیس جمهور وقت آمریکا ، روزنامه جمهورى اسلامى 73 / 3 / 21 )
مقام معظم رهبرى فرمودند : « غرب دچار بحران شدید هویت فرهنگى و شخصیتى بوده و به علت از بین رفتن پایه‌هاى اخلاق از درون در حال متلاشى شدن مى‌باشد . » ( بیانات مقام معظم رهبرى در دیدار نمایندگان فرهنگى جمهورى اسلامى ایران در خارج از کشور ، 76 / 6 / 11 )
« نشانه‌هاى افول تدریجى قدرت آمریکا »
استمرار انحطاط فرهنگى و از هم گسیختگى معنوى و سیر صعودى معضلات اجتماعى و . . . و تبعات ویرانگر آن ، در مجموع ایالات متحده را با دو بحران عمده مواجه ساخته است که نشانه‌اى واضح از افول تدریجى قدرت آمریکا مى‌باشند :
1 - کاهش چشم‌گیر اعتماد عمومى به زمامداران و نظام سیاسى حاکم ناتوانى جدى و مشهود رهبران نظام سیاسى ایالات متحده از مقابله با بحرانهاى سیاسى ، اقتصادى و فرهنگى در این جامعه از یک سو و فساد آشکار و گسترده سیاستمداران و کارگزاران آمریکایى از سوى دیگر ، کاهش چشم گیر اعتماد عمومى به نهادهاى سیاسى و دولتى و زمامداران دولتى این کشور را به دنبال داشته است .
2 - مخالفت روز افزون جهانى با نظریه نظام تک قطبى و رهبرى آمریکا بر جهان .
تحولات جارى در آمریکا نه تنها استعداد و توانایى دولت‌مردان آن را در مهار بحرانهاى گوناگون و گسترده و رفع ناهنجارى‌ها به شدت زیر سؤال برده که نظریه لزوم رهبرى آمریکا بر جهان معاصر را به ایده‌اى تمسخرآمیز مبدل ساخته است .
« عدم صلاحیت آمریکا براى رهبرى جهان »
نیوت گنگریج ، رئیس اسبق مجلس نمایندگان آمریکا ، با اعتراف تلویحى به شرم آور بودن ادعاى رهبرى کشورش بر جهان و با ابراز تاسف از شرایط بحرانى جامعه آمریکا مى‌گوید :
« ایالات متحده باید جهان را رهبرى کند . . . اما با کشورى که در آن دوازده ساله‌ها باردار مى‌شوند ، پانزده ساله‌ها همدیگر را مى‌کشند ، هفده ساله‌ها به ایدز مبتلا مى‌شوند و هجده ساله‌ها دیپلم مى‌گیرند بدون این‌که بتوانند بخوانند و بنویسند هیچ کس را نمى‌شود رهبرى کرد ! » ( روزنامه جمهورى اسلامى 75 / 5 / 22 )
بحران مخاطره‌آمیز و همه جانبه‌اى که جهان غرب و بویژه جامعه آمریکا را احاطه کرده این مهم را به اثبات مى‌رساند که :
« آمریکا و اروپا نباید داعیه رهبرى جهان را داشته باشند زیرا کشورهاى اروپایى و آمریکایى در یک بحران عمیق فرهنگى ، معنوى ، اجتماعى و اقتصادى گرفتار و مشغول شده‌اند . » ( زبیگینو برژینسکى ، نظریه پرداز آمریکایى و مشاور اسبق امنیت ملى آمریکا . روزنامه جمهورى , 75 / 5 / 17 )
برخى از نظریه‌پردازان آمریکایى نیز با ابراز نگرانى از آینده ایالات متحده مى‌نویسند :
« من نگران آن هستم که موقعیت ابر قدرتى آمریکا تا حدودى متزلزل شود ، فرهنگ ثروت‌اندوزى و بوالهوسى در آمریکا براى انتقال قدرت این کشور به نوعى اقتدار معنوى به اعتبار جهانى زیان بخش است . » ( برژینسکى ، نظریه برخورد تمدنها ، ترجمه مجتبى امیرى ، ص 166 )
براى آشنایى بیشتر به منابع زیر مراجعه شود نگاهى گذرا به ظهور وسقوط آمریکا , سید عباس پیغمبرى - سقوط آمریکا از نگاه پرفسور هارولد بلوم , مجله سیاحت غرب , شماره , 57 , 1387 ص 12 - 16 ) سایت باشگاه اندیشه , افول هژمونى , نوام چامسکى و انحطاط و افول امپراطورى آمریکا , میر احمد رضا حاجتى وافول آمریکا ، از توهم تا واقعیت , فرید زکریا - ظهور و سقوط مدرن , پرفسور حمید مولانا تهران : کتاب صبح - لیبرالیسم مدرن و افول امریکا , رابرت اچ . بورگ , ترجمه الهه هاشمى حائرى , تهران : حکمت زبان

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.