فشار غریزه جنسی -کنترل غریزه جنسی -جوان و ازدواج موقت ۱۳۹۰/۰۷/۲۷ - ۹۷۷۱ بازدید

آیا ریاضت نفسانی برای پسر ۱۹-۲۰ ساله که نیازهای جنسی شدیدی دارد بهتر است یا صیغه؟

در پاسخ به نکاتی توجه کنید :
۱- علاقه و تصمیم شما برای دوری از گناه و نیفتادن در دام شهوات نشانه ایمان و آگاهی شماست در واقع شما شرایط لازم برای پاکی و طهارت و بنده خوب خدا بودن را دارا هستید که همان آگاهی و ایمان است. به همین دلیل ادامه این راه برای شما کار سختی نخواهد بود.
۲- پاسخ مختصر به این پرسش این است که خود نگه داری و کنترل از طریق راهکارهایی که در ادامه به آنها اشاره خواهد شد از ازدواج موقت مطمئن تر و مناسبتر است مگر این که فرد خوف افتادن در گناه و حرام داشته باشد .
۲- ازدواج موقت با رعایت ضوابط و شرایط شرعی آن هر چند امری مجاز و مشروع است اما آفاتی مانند رعایت نکردن حدود شرعی مانند عدم رعایت عده از طرف زن و نیز احتمال الودگی او از نظر بهداشتی و نیز عادت کردن به صیغه و مانند آن انجام این امر مباح و جایز را برای انسان مشکل می سازد .
۳- همانگونه که می‌دانید غریزه جنسى یکى از خواص طبیعى انسان و یکی از تمایلات اساسی وی است. انسانى که از نظر جسمى و روحى سالم باشد داراى چنین کششى مى باشد و این خود یکى از نعمت هاى خدادادى به بشر است.حال اگر به غرایز طبیعی انسان، به صورت صحیحی پاسخ گفته نشود، برای اشباع آنها متوجه راه های انحرافی خواهد شد؛ زیرا این حقیقت قابل انکار نیست که غرایز طبیعی را نمی توان از بین برد و فرضا هم بتوانیم از بین ببریم، چنین اقدامی عاقلانه نیست و به نوعی، مبارزه با قانون آفرینش است. بنابراین راه صحیح آن است که آنها را از طریق معقولی اشباع نموده و از آنها در مسیر سازندگی و کمال بهره برداری کنیم.
ارضای غریزه جنسی نقش اساسی در آرامش روح و روان انسان دارد,اگر این نیاز ارضاء نشود عوارض و ناراحتی های روحی فراوانی را برای شخص ایجاد خواهد کرد.
به منظور خلاصی از فشار تمایلات جنسی و حفظ خود از گناه, دو راهکار واقعی وجود دارد:
۱- راهکار ازدواج
ازدواج راه طبیعى و مشروع ارضاى غریزه جنسى است ,لذا باید با فراهم کردن امکانات و شرایط لازم، سعى کرد به آن پاسخى صحیح داد.البته شرایط نامناسب فرهنگی جامعه که سن مناسب ازدواج را فراتر از زمان درست آن می داند، استفاده از این بهترین روش را سخت نموده است.
۲- راهکار کنترل غریزه و تقویت معنویت
تشنه ای که جز جامی زهر در اختیار ندارد، هیچگاه آن را به جای آبی گوارا استفاده نخواهد کرد و با تمام توان تا یافتن آبی که آتش عطش را بنشاند تحمل خواهد کرد. او این رفتار را کاملا عاقلانه می داند. گاه برای برخی افراد به دلایل مختلف, چاره ای جز استفاده از روشهای کنترلی و تقویت معنویت در کنترل قوه شهوت باقی نمی ماند. بدون تردید اگر خداوند غریزه جنسی را در انسان قرار داده قدرت و توان مقابله با گناه را نیز در وجود وی قرار داده است، حتی اگر در شرایط نامناسبی مانند آنچه در امروز جامعه یا بدتر از آن باشد. گاهی اوقات ممکن است برای بعضی از افراد واقعا امکان ازدواج به هیچ وجه فراهم نشود، در این صورت، قرآن کریم دستور به پاکدامنی و عفاف می دهد و می فرماید: «ولیستعفف الذین لایجدون نکاحا حتی یغنیهم الله من فضله»، خداوند در این آیه، صریحاً دستور به عفاف و خودنگهداری می دهد و این بهترین شیوه و روشی است که با به کار بستن آن روح ایمان و تقوا در انسان پرورش می یابد و سبب تقویت اراده و تسلط بر نفس می شود و روحیه عفت در انسان زنده می گردد. پس نگاه سرکوبگرانه به میل جنسی که در بعض مکاتب غیر الهی وجود دارد، حاصل نظر منفی و شیطانی به این ودیعه الهی است. حال آنکه اسلام کاملا از این دیدگاه برائت می جوید و در شرایط عدم ارضاء منطقی و شرعی آن، امر به کنترل و دوری از شعله ور شدن می نماید و این غیر از سرکوبی است.
برای کنترل نفس و شهوت جنسی راهکارهای زیر تقدیم می شود:
ابتدا نگاه خود را کنترل کنید و تصمیم بگیرید در برخورد با جنس مخالف نگاه خود را فرو بیندازید.
از گفتگو با جنس مخالف مگر در مواقع ضروری و در حد ضرورت اجتناب کنید.
از پوشیدن لباس های تنگ که موجب تحریک شهوت جنسی می شود خودداری کنید.
از پرخوری بویژه غذاهای پر کالری و مهیج شهوت مثل بعضی سبزیجات(مانند سیر، پیاز، باقالی و ...)، ادویه جات(مانند فلفل، دارچین، زنجبیل، زعفران و ...)، بعضی میوه های مقوی(مانند موز)، خشکبار و مغزیجات(گردو، بادام، فندق، ذرت و ...)، تخم مرغ، عسل، زیتون و ... اجتناب کنید. استفاده از سرکه و ترشیجات نیز از میزان تحریک شما خواهد کاست.
افکار خود را بتدریج کنترل کنید زیرا افکار منشاء رفتارند.
هر شب، اعمال خود را محاسبه کنید. رفتارهای ارادی که باید انجام می دادید را در صورت انجام یادداشت کنید و رفتارهایی که باید ترک می کردید را نیز در صورت موفقیت یادداشت کنید.
در انجام همه مراحل تقویت اراده، جهت کنترل شهوات از خداوند استعانت جویید زیرا همه نیروهای ما از خداست. پس باید در برابر موانع از خداوند کمک بگیرید. نیروی اراده ما نیز از خداست سعی کنید اراده خود را در جهت اراده الهی قرار دهید یعنی چیزی را اراده کنید که مورد رضایت حق تعالی است.
با کسانی همنشینی و معاشرت کنید که دارای اراده قوی و نظم در انجام مسئولیت ها و تکالیف خود هستند و از معاشرت با افراد سست اراده و ضعیف الایمان که اهل معصیت اند جدا خودداری کنید.
معرفت و ایمان به خدا و مبدأ و معاد، نقش مهمی در شکل گیری شخصیت، هویت یابی و تقویت اراده دارد. با تفکر در آثار و آیات الهی ایمان خود را تقویت کنید.
مواظب نگاه خود باشید و از تماشای مناظر شهوت برانگیز مثل فیلم های مبتذل و قرار گرفتن در محیط هایی که آلوده به گناه است اجتناب کنید. بسیاری از گناهان از یک نگاه ساده آغاز می شود.
همواره برای خود کرامت قائل شوید و پیروی از غرایز شهوانی را در غیر موارد حلال اهانت به خود و سقوط از مقام و منزلت انسانی تلقی کنید.
زشتی گناه را همواره مانند آبی آلوده و کثیف فرض کنید همانطور که حاضر نیستنید آب آلوده را بنوشید به خود تلقین کنید که من نفس و جان خود را با گناه آلوده نمی کنم.
مراقب باشید در تقویت اراده برای کنترل غرایز موازین شرعی را رعایت کنید و از هر گونه افراط و تفریط و انجام کارهایی که دین آن را تجویز نکرده است خودداری کنید.
هیچ‌گاه در حمام کاملا عریان نشوید و به اندام جنسی خود در آینه نگاه نکنید. برای نظافت موهای زائد بدن هرگز از تیغ و صابون استفاده نکنید بلکه ازداروهای نظافت بهداشتی استفاده کنید حتی‌الامکان با فاصله زمانی بیشتر، موهای زائد بدن را ازاله کنید.
از نگاه کردن به مواضع جنسی و برجستگی‌های بدن دیگران (حتی از روی لباس) پرهیز نمایید.
به هنگام خواب سعی کنید شکم بیش از حد معمول پر نباشد و مثانه خود را حتما تخلیه کنید. از نوشیدن افراطی آب و سایر مایعات (بخصوص شبها قبل از خواب) پرهیز کنید.
هرگز به رونخوابید. سعی کنید به پشت یا روی دست راست بخوابید.
از پوشیدن لباس‌های تنگ و چسبیده به بدن, اجتناب کنید.
از نگاه کردن به تصاویر و فیلم‌های تحریک کننده و لباس جنس مخالف, جدا پرهیز کنید.
از فکر کردن و تصور و تخیل جنس مخالف و مسائل جنسی خودداری کنید. از شنیدن و خواندن شوخی‌های جنسی پرهیز نمایید. از نشستن روی جایی که زن نامحرم روی آن نشسته و هنوز گرم است پرهیز کنید.
اگر دوست متأهلی دارید شب در منزل ایشان نخوابید.
از مشاهده اعمال, رفتار و گفتار زوج‌ها به خصوص زوج‌های جوان جدا دوری کنید.
از معاشرت و سخن گفتن و نگاه به جنس مخالف خود داری ورزید. هیچگاه با نامحرم در یک محیط خلوت و لو به عنوان تعلیم و تعلم و خواندن دعا تنها نمانید.
روزه گرفتن: روزه گرفتن قواى حیوانى و شهوانى انسان را تضعیف مى کند اگر قواى شهوانى ضعیف گشت قهرا فکر گناه هم کم رنگ مى شود. عن ابى جعفر(ع) قال: «اذا شبع البطن طغی؛ هرگاه شکم پر شود طغیان مى کند». (المحجة البیضاء، ملا محسن فیض کاشانى، ج ۵، ص ۱۵۰) مفهومش این است اگر شکم بر نشود طغیان نمى کند و بهترین قسم جوع و گرسنگى همان روزه گرفتن است.
تذکر این نکته بسیار ضرورى است که اولاً: روزه نباید براى بدن ضررى داشته باشد وگرنه شرعا حرام است. ثانیا: براى کارهاى روزمره مخل نباشد. ثالثا: اگر نه مضر بود ونه مخل فقط روزهاى دوشنبه و پنج شنبه باشد نه بیشتر ولى در هر صورت اگر براى روزه گرفتن عذرى است مورد بعدى یعنى ورزش دو برابر شود.
ورزش: هر روز ورزش لازم است البته آن ورزش هایى باشد که براى بدن ضررى ندارد مثل نرم دویدن و نرم طناب زدن و انجام حرکت هاى کششى و اگر براى روزه گرفتن عذرى هست زمان ورزشى دوبرابر شود مثلاً از بیست دقیقه به چهل دقیقه افزایش یابد.
برنامه‌ریزی برای کار مداوم: جوانان و نوجوانان از نیروی سرشار و فوق‌العاده‌ای برخوردارند. این نیرو اگر در زمینه‌های دیگر مورد اساتفاده قرار نگیرد و به صورت مطلوب از آن استفاده نشود، با توجه به شرایط سنی آن‌ها در قالب امور جنسی و شهوانی ظاهر خواهد شد. اگر جوانان و نوجوانان به کار مداوم عادت کنند و نیرو و توان خود رادر این زمینه به مصرف برسانند تا حدودی از انحرافات اخلاقی و شهوت و غریزة جنسی در آنان پیشگیری می‌شود. کارهای بدنی موجب تعادل جسم و روان می‌شود. اگر نیک بنگریم افرادی که به کار مداوم مشغول هستند و نیرو و استعدادشان را در زمینه‌های مثبت و سالم به کار می‌اندازند، کم‌تر دچار انحرافات اخلاقی و بحران‌های روحی می‌شوند. کار موجب می‌شود نیرو و انرژی جوان قبل از آن که به چربی‌های اضافی تبدیل گردد و اختلالاتی در ساز و کار اندام‌های بدن ایجاد گردد، از طریق سوخت و ساز مفید و سالم به مصرف برسد.
تنظیم خواب: تحقیقات نشان می‌دهد که بیشتر انحرافات به خصوص در زمینه مسایل جنسی از فکرهای ناسالم و خیال‌پردازی‌هایی که جوانان قبل از خواب رفتن دارند، ناشی می‌شود. اگر جوان قبل از آن که به خواب برود، فکرش به خودش و یک سری مسایل و موضوعات مربوط به دورة جوانی، معطوف گردد، کم کم به انحرافات کشیده خواهد شد. بنابراین، یکی از روش‌های پیشگیری از انحرافات این است که برنامة خواب به صورت دقیق تنظیم شود و تا زمانی که خواب بر شما غالب نشده به رختخواب نروید. وقتی به رختخواب بروید که کاملاً خسته و آمادة خواب هستید. لازمة این کار این است که در طول روز مشغول فعالیت‌های مهم بوده و به اندازة کافی کار کرده باشد.
طبیعی است اگر جوان با خستگی به رختخواب نرود، به ناچار مدت زمانی را در بستر بیدار خواهد ماند تا به تدریج به خواب رود و چون افکار و اندیشه‌های شهوانی و تحریک‌آمیز معمولاً در این مواقع به سراغ جوان می‌آیند، تنظیم ساعات خواب برای جوان، ضرورت خاصی می‌یابد. یکی از روان شناسان در این باره می‌گوید: نیمة اول شب بیش از نیمة دوم آن به بدن نیرو می‌دهد بنابراین باید از آن به نحوی مفید استفاده شود. و صبحگاهان به محض اینکه از خواب بیدار شدید. بی‌درنگ از بستر برخیزید و توجه داشته باشید که بامدادان بیدار ماندن در بستر خواب، بسیار زیان‌بار است، جسم را سست و ناتوان می‌سازد و وسوسه‌های شوم در دل فرد ایجاد می‌شود.
دوری از محیط‌های آلوده و ناسالم: یکی از علل و عوامل انحرافات جنسی و به طور کل انحرافات اخلاقی، محیط آلوده و محرک‌های شهوانی است. محیط از طریق وارد نمودن عناصر محرک در گرایش‌های انحرافی، منجر به طغیان غریزة جنسی در جوان می‌شود. مسایلی از قبیل بدحجابی، روابط ناسالم و آزاد دختر و پسر، برخی از سریال‌های تلویزیونی و فیلم‌های خارجی و هم چنین استفادة نادرست از اینترنت در تحریک شهوت و غریزة جنسی جوان مؤثر است شاید برای برخی زا نوجوانان یادآوری و تذکر مسایل دینی و اخلاقی چیزی بیهوده و غیر ضروری تلقی شود، زیرا آن‌ها نه در فکر سلامت خویش هستند و نه مسایل اخلاقی و دینی را می‌پذیرند، اما برای شما که روحیة مذهبی قوی دارید و همین مسأله باعث شد تا نگران آینده‌تان باشید، گفتن این مسایل مهم و ضروری است. اگر واقعاً می‌‌خواهید از جوانی‌تان به خوبی استفاده کنید و در راه درست و سالم گام بردارید، سعی کنید از محیط‌های آلوده و دیدن عوامل تحریک کننده، جداً پرهیز نمایید.
استفاده درست و مطلوب از اوقات فراغت: یکی از زمینه‌های پیدایش انحرافات در جوانان و نوجوانان، استفادة نادرست آن‌ها از اوقات فراغت است. اوقات فراغت طولانی و بی‌برنامه نوجوانان را عاصی و سرگردان می‌کند. آن‌ها به تدریج سرخورده و مأیوس می‌شوند و در نتیجه به دنیای درون خویش پناه می‌برند و در کنج خلومت و انزوا راهی برای مشغولیت خود می‌جویند.
هرگاه در کنترل شهوات با شکست مواجه شدید اولا خود را جریمه کنید سپس بدون یأس و ناامیدی از درگاه خداوند توبه نمائید و آنگاه تصمیم بر جبران آن بگیرید.
قبل از خواب، خواندن سورۀ واقعه را تمرین کنید و از براکات فراوان آن بهرمند شوید. مطالعه ترجمه آن نیز سودمند خواهد بود.
همواره با یک مشاوره اخلاقی در ارتباط باشید و در انجام مراحل فوق با او مشورت کنید.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
سلام، آیه ای که گفتم آیه ۲۸ سوره نسا هست.یُرِیدُ اللَّهُ أَنْ یُخَفِّفَ عَنْکُمْ ۚ وَخُلِقَ الْإِنْسَانُ ضَعِیفًا سوره النسا آیه ۲۸
ترجمه مکارم: خدا میخواهد (با احکام مربوط به ازدواج با کنیزان و مانند آن،) کار را بر شما سبک کند؛ و انسان، ضعیف آفریده شده؛ (و در برابر طوفان غرایز، مقاومت او کم است)
اگر راهکارهای شما منطقی بود چرا خداوند در این ایه گفته که خداوند با قرار دادن ازدواج دایم و موقت کار را بر شما سبک کرد و انسان از نظر شهوت ضعیف افریده شده است؟
درضمن متعه رحمت خداوند برای امت پیامبر است که اگر عمر از آن نهی نمیکرد زنا نمیکرد به جز بدبخت. خودارضایی هم زنا به حساب می آید اگر این توصیه ها موثر بود چرا اینقدر خودارضایی بین جوانها زیاده پس گناه زنا و خودارضایی جوانها بر گردن همه شما و افرادی که نیاز جوانها را درک نمیکنند و اینطوری درباره رحمت خداوند (متعه) صحبت میکنند.
پرسمان
سلام علیکم، بله هرکدام از راهکارهایی که خداوند برای مهار غریزه جنسی از آنها نام برده که یکی از آنها هم متعه و ازدواج موقت است ، استفاده شود خوب و بلااشکال است وهمان گونه که فرموده اید راهکارمتعه رحمت الهی است که برای جوانان گشوده شده است. اسلام سه راه برای مدیریت غریزه جنسی پیشنهاد می کند که در زمان حاضر نیز قابل اجراست: 1- ازدواج دایم با همکفو 2- ازدواج موقت 3- شکیبایی و دوری از گناه با راهکارهای خاص تا خداوند از فضل خویش گشایشی ایجاد کند. وحتما چنین است که این سه راهکار مؤثر است و هرکدام می تواند جلوی گناه خودارضایی و زنا را بگیرد ، اما اینکه می بینیم این گناهان در جامعه زیاد است دلیلش این نیست که این راهکارها مؤثر نیست بلکه دلایل دیگری دارد که آن دلایل ،موجب فساد است که از تاثیر این عوامل سه گانه بر فساد بین انسانها جلو گیری می کند! دلایلی مانند فریبنده بودن زنان بدکاره و آسان و در دسترس بودن و همگانی شدن گناه و تبلیغات دشمن در سایت ها و ماهواره ها و فضاهای مجازی و... است مثل این که دکتری برای نجات بیمارش دستورهایی را صادر می کند که اجرای آن دستورات موجب بهبود او خواهد شد ولی تاثیر آن داروها شرطی دارد و آن این است که از چیزهایی هم پرهیز کند و اگر او از آن چیزها پرهیز نکرد، هیچ دارویی برای او مؤثر نیست ! خداوند در کنار این عوامل سه گانه، عنصر تقوی را نیز قرار داده است و رعایت آن را واجب کرده است پس اگر کسی آن را رعایت نکرد قطعا به فساد کشیده می شود ولو اینکه خودش زن و فرزند هم داشته باشد! عمل به مطالب زیر برای کنترل و مهارشهوت لازم است: راهكار كنترل شهوت: بي‌ترديد يكي از نيرومندترين غرايز، نيروي شهوت و غريزة جنسي است. اين نيرو كه از ابتداي تولد به صورت نهفته در وجود آدمي به وديعه نهاده شده است، تا زمان بلوغ هم چنان دوران آرام و بي‌تحركي را پشت سر مي‌گذارد، اما به محض شروع دوران نوجواني آرام، آرام زمان بيداري و شكفتگي آن فرا مي‌رسد و رفته رفته تمامي وجود نوجوان را دربرمي‌گيرد و بر تمامي رفتار انسان اثر مي‌گذارد. به همين دليل غريزة جنسي و نيروي شهوت فرد را با مشكلاتي مواجه مي‌سازد. براي تعديل و كنترل غريزة جنسي راه‌هاي متعددي وجود دارد كه به برخي از آن‌ها اشاره مي‌كنيم. اما قبل از آن بيان اين نكته لازم است كه كنترل غريزة جنسي به صورتي كه منطبق با فطرت انساني باشد، امري ممكن و در عين حال پيچيده و دشوار است. آن‌هايي كه از مباني اخلاقي و معنوي محكم و متيني برخوردارند و نيز از شرايط خانوادگي خوب و مطلوبي از حيث ارزش‌هاي اخلاقي بهره‌مند هستند و ارادة قوي دارند، به خوبي مي‌توانند از پيامدهاي منفي آن مصون باشند. براي كنترل غريزة جنسي هم خود فرد و هم والدين و اطرافيان مسئوليت دارند. آن چه مربوط به خودشما مي‌شود و سؤال شما از اين زاويه است عبارتند از: 1- برنامه‌ريزي براي كار مداوم جوانان و نوجوانان از نيروي سرشار و فوق‌العاده‌اي برخوردارند. اين نيرو اگر در زمينه‌هاي ديگر مورد استفاده قرار نگيرد و به صورت مطلوب از آن استفاده نشود، با توجه به شرايط سني آن‌ها در قالب امور جنسي و شهواني ظاهر خواهد شد. اگر جوانان و نوجوانان به كار مداوم (ويا ومطالعه مداوم ) عادت كنند و نيرو و توان خود رادر اين زمينه به مصرف برسانند تا حدودي از انحرافات اخلاقي و شهوت و غريزة جنسي در آنان پيشگيري مي‌شود. كارهاي بدني موجب تعادل جسم و روان مي‌شود. اگر نيك بنگريم افرادي كه به كار مداوم مشغول هستند و نيرو و استعدادشان را در زمينه‌هاي مثبت و سالم به كار مي‌اندازند، كم‌تر دچار انحرافات اخلاقي و بحران‌هاي روحي مي‌شوند. كار موجب مي‌شود نيرو و انرژي جوان قبل از آن كه به چربي‌هاي اضافي تبديل گردد و اختلالاتي در ساز و كار اندام‌هاي بدن ايجاد گردد، از طريق سوخت و ساز مفيد و سالم به مصرف برسد. 2- تنظيم خواب تحقيقات نشان مي‌دهد كه بيشتر انحرافات به خصوص در زمينه مسايل جنسي از فكرهاي ناسالم و خيال‌پردازي‌هايي كه جوانان قبل از خواب رفتن دارند، ناشي مي‌شود. اگر جوان قبل از آن كه به خواب برود، فكرش به خودش و يك سري مسايل و موضوعات مربوط به دورة جواني، معطوف گردد، كم كم به انحرافات كشيده خواهد شد. بنابراين، يكي از روش‌هاي پيشگيري از انحرافات اين است كه برنامه خواب به صورت دقيق تنظيم شود و تا زماني كه خواب بر شما غالب نشده به رختخواب نرويد. وقتي به رختخواب برويد كه كاملاً خسته و آمادة خواب هستيد. لازمه اين كار اين است كه در طول روز مشغول فعاليت‌هاي مهم بوده و به اندازه كافي خسته شده باشيد. طبيعي است اگر جوان با خستگي به رختخواب نرود، به ناچار مدت زماني را در بستر بيدار خواهد ماند تا به تدريج به خواب رود و چون افكار و انديشه‌هاي شهواني و تحريك‌آميز معمولاً در اين مواقع به سراغ جوان مي‌آيند، تنظيم ساعات خواب براي جوان، ضرورت خاصي مي‌يابد. يكي از روان شناسان در اين باره مي‌گويد: نيمه اول شب بيش از نيمه دوم آن به بدن نيرو مي‌دهد بنابراين بايد از آن به نحوي مفيد استفاده شود. و صبحگاهان به محض اينكه از خواب بيدار شديد. بي‌درنگ از بستر برخيزيد و توجه داشته باشيد كه بامدادان بيدار ماندن در بستر خواب، بسيار زيان‌بار است، جسم را سست و ناتوان مي‌سازد و وسوسه‌هاي شوم در دل فرد ايجاد مي‌شود. 3- دوري از محيط‌هاي آلوده و ناسالم يكي از علل و عوامل انحرافات جنسي و به طور كل انحرافات اخلاقي، محيط آلوده و محرك‌هاي شهواني است. محيط از طريق وارد نمودن عناصر محرك در گرايش‌هاي انحرافي، منجر به طغيان غريزة جنسي در جوان مي‌شود. مسايلي از قبيل بدحجابي، روابط ناسالم و آزاد دختر و پسر، برخي از سريال‌هاي تلويزيوني و فيلم‌هاي خارجي و هم چنين استفادة نادرست از اينترنت در تحريك شهوت و غريزة جنسي جوان مؤثر است شايد براي برخي از نوجوانان يادآوري و تذكر مسايل ديني و اخلاقي چيزي بيهوده و غير ضروري تلقي شود، زيرا آن‌ها نه در فكر سلامت خويش هستند و نه مسايل اخلاقي و ديني را مي‌پذيرند، اما براي شما كه روحيه مذهبي داريد و همين مسأله باعث شد تا نگران آينده‌تان باشيد، گفتن اين مسايل مهم و ضروري است. اگر واقعاً مي‌‌خواهيد از جواني‌تان به خوبي استفاده كنيد و در راه درست و سالم گام برداريد، سعي كنيد از محيط‌هاي آلوده و ديدن عوامل تحريك كننده، جداً پرهيز نماييد. 4- استفاده درست و مطلوب از اوقات فراغت يكي از زمينه‌هاي پيدايش انحرافات در جوانان و نوجوانان، استفادة نادرست آن‌ها از اوقات فراغت است. اوقات فراغت طولاني و بي‌برنامه نوجوانان را عاصي و سرگردان مي‌كند. آن‌ها به تدريج سرخورده و مأيوس مي‌شوند و در نتيجه به دنياي درون خويش پناه مي‌برند و در كنج خلومت و انزوا راهي براي مشغوليت خود مي‌جويند. 5- بر خورداري از روابط سالم انساني جوانان و نوجواناني كه روابط نامطلوب و ناسالم دارند و با افراد منحرف و بي‌بند و بار دوست و رفيق هستند، كم كم به انحرافات كشيده مي‌شوند و تحت تأثير امور شهواني قرار مي‌گيرند. نفوذپذيري جوانان از دوستان و همسالان بيش از ساير گروه‌ها است. در سنين بلوغ صحبت‌هاي آهسته و در گوشي بين نوجوانان بيش‌تر مي‌شود و محور اين گفتگوها، غالباً مسايل جنسي و امور شهواني است كه به صورت مخفيانه و به دور از انظار بزرگ‌ترها طرح مي‌شود. براي پيشگيري از انحرافات اخلاقي سعي كنيد از دوستي‌هاي آلوده و مشكوك جداً پرهيز نموده و با افراد سالم و مذهبي ارتباط برقرار نماييد. 6- پرورش تقوا و معنويت در وجود خويش همة آنچه بيان شد، به نحوي مي‌توانند در پيشگيري از انحرافات اخلاقي و طغيان شهوت و غريزة جنسي نقش داشته باشند، اما آن چه بيش از همه ضروري است و به صورت زيربنايي در شخصيت و رفتار جوان مؤثر است. پرورش معنويت و تقويت ايمان و تقواي الهي است. ما در عصري زندگي مي‌كنيم كه جهان به شدت در ماديات فرو رفته و يك سره غرق در جاذبه‌هاي نفساني و امور شهواني گرديده است. در شرايط كنوني، خلأ عظيم و هولناكي از اخلاق و معنويت پديد آمده و تمامي مشكلات انسان‌ها نيز از همين جا ناشي شده است. اگر با تقويت ايمان و نيروي اراده، باورها و اعتقادات نوجوانان تقويت گردند، بدون شك بخشي از مشكلات آنان به ويژه در زمينه مسايل اخلاقي و شهوت و غريزة جنسي درمان مي‌شود. اگر نوجوان از ته دل باور نمود كه تمام اعمال و رفتار او را خدا مي‌بيند و بر اساس عملكرد افراد به آن‌ها پاداش مي‌دهد و اساساً سعادت و خوشبختي انسان به دست خودش مي‌باشد، در اين صورت احتمال اينكه مرتكب گناه نشود بسيار زياد است.‌ يقين داشته باشيد، تا زماني كه نيروي ايمان و تقوا در وجود انسان بارور و تقويت نگردد، هيچ ضمانتي از شهوت و انحرافات اخلاقي وجود ندارد. به خصوص در وضعيت كنوني كه عوامل تحريك كنندة بسيار زياد است. بنابراين قبل از هر چيزي سعي كنيد نيروي ايمان و تقوا را در وجود خويش بارور كنيد. اگر فكر و ذهن شما متوجه خدا باشد و هميشه نماز خود را اول وقت انجام دهيد، خداوند شما را ياري مي‌كند تا از هر گناهي مصون بمانيد و تحت تأثير شهوت و غريزة جنسي قرار نگيريد. خداوند متعال در قرآن كريم مي‌فرمايد: «ان الصلوة تنهي عن الفحشاء و المنكر» به درستي كه نماز انسان را از هر گونه آلودگي و عمل زشت و گناه دور نگه مي‌دارد. نماز واقعي نه تنها والاترين عامل كنترك شهوت و دفاع در برابر هجوم انحرافات اخلاقي تلقي مي‌شود، بلكه عامل تهاجمي عليه انحرافات و شهوت‌ها نيز محسوب مي‌گردد. دستور العمل مهار شهوت و گناه: 1- ترك زمينه گناه: اين خود زيرمجموعه‏اى دارد كه مهمترين آن عبارت از است: - كنترل چشم: دقيقا بايد مواظب چشم خود بود كه مبادا به نامحرم و كلاً هر آنچه كه شهوت‏انگيز است، نگاه شود. عن الصادق(ع): «النظر سهم من سهام ابليس مسموم و كم من نظرة اورثت حسرة طويله؛ نظر دوختن تيرى مسموم از تيرهاى ابليس است و چه بسا نگاهى كه حسرت درازمدتى را (در دل) به ارث بگذارد»، (سفينة‏البحار، شيخ عباسى قمى، ماده نظر). تا حد امكان انسان از حضور در مجالس مختلط يا برخورد با نامحرم پرهيز نمايد. - كنترل گوش: بايد از شنيدنى‏هايى كه ممكن است به حرام منجر شوند و زمينه‏ساز حرام هستند پرهيز شود. مانند نوار موسيقى، صداى شهوت‏انگيز نامحرم و... - ترك مصاحبت با دوستان ناباب: دوستانى كه باعث مى‏شوند انسان مزه گناه را مزمزه كند، در واقع دشمن هستند و بايد از آنها پرهيز كرد. از امام سجاد(ع) نقل شده: «النهى عن مصاحبة خمسة و محادثتهم و مرافقتهم فى طريق و هم الكذاب والفاسق والبخيل والاحمق والقاطع لرحمه؛ حضرت از همراهى و سخن گفتن و رفيق بودن با پنج كس را نهى فرموده: كذاب، گناهكار، بخيل، احمق و كسى كه قطع رحم كرده است»، (همان، ماده صحب). البته اينها از مهمترين زمينه‏هاى گناه هستند كه بايد ترك شوند ولى كلاً هر چيزى كه زمينه گناه را فراهم مى‏كندبايد ترك شود. 2- ترك فكر گناه: ترك زمينه گناه سهم به سزايى در ترك فكر گناه دارد ازاين‏رو هر چه بيشتر و دقيقتر زمينه گناه ترك شود فكر گناه كمتر به سراغ انسان مى‏آيد. اين فكر گناه است كه شوق در انسان ايجاد مى‏نمايد و بعد از شوق اراده‏ى عمل سپس خود گناه محقق مى‏شود، مسلما تا اراده و شوق و ميل نسبت به كارى نباشد انسان مرتكب آن كار نمى‏گردد. 3- اشتغال به برنامه شبانه‏روزى: حتما بايد شبانه‏روز خود را با برنامه‏ريزى صحيح و متناسب وضع روحى و جسمى خود پر كنيد و هيچ ساعت بيكارى نداشته باشيد تا نفس شما را مشغول كند. در اوقات بيكارى وسوسه‏هاى نفس و شيطان به سراغ انسان مى‏آيد و او را به فكر گناه و سپس به خود گناه مى‏كشاند قال اميرالمؤمنين على(ع): «ان هذه النفس لامارة بالسوء، فمن اهملها، جمحت به الى المآثم؛ براستى و حقيقت كه اين نفس (انسانى) پيوسته و مرتب به بدى امر مى‏كند در نتيجه هر كس آن را به خود واگذارد (و به كارى نگمارد) نفس او را به سمت گناهان مى‏كشاند»، (الغرر والدرر، باب النفس به نقل از سرالاسراء، استاد على سعادت‏پرور، ج 1، ص 544، ح 4). 4- روزه گرفتن: روزه گرفتن قواى حيوانى و شهوانى انسان را تضعيف مى‏كند اگر قواى شهوانى ضعيف گشت قهرا فكر گناه هم كم‏رنگ مى‏شود. عن ابى جعفر(ع) قال: «اذا شبع البطن طغى؛ هرگاه شكم پر شود طغيان مى‏كند، (المحجة‏البيضاء، ملا محسن فيض كاشانى، ج 5، ص 150). مفهومش اين است اگر شكم بر نشود طغيان نمى‏كند و بهترين قسم جوع و گرسنگى همان روزه گرفتن است. تذكر اين نكته بسيار ضرورى است كه اولاً: روزه نبايد براى بدن ضررى داشته باشد وگرنه شرعا حرام است. ثانيا: براى كارهاى روزمره مخل نباشد. ثالثا: اگر نه مضر بود ونه مخل فقط روزهاى دوشنبه و پنج‏شنبه باشد نه بيشتر ولى در هر صورت اگر براى روزه گرفتن عذرى است مورد بعدى يعنى ورزش دو برابر شود. 5- ورزش: هر روز ورزش لازم است البته آن ورزش‏هايى باشد كه براى بدن ضررى ندارد مثل نرم دويدن و نرم طناب زدن و انجام حركت‏هاى كششى و اگر براى روزه گرفتن عذرى هست زمان ورزشى دوبرابر شود مثلاً از بيست دقيقه به چهل دقيقه افزايش يابد. 6- فكر مرگ: اين يكى ديگر از چيزهاى بسيار مفيد است كه فكر گناه را يا از بين مى‏برد و يا كم مى‏كند كه اين به شدت و ضعف فرو رفتن در فكر مرگ بستگى دارد اگر انسان با اين واقعيت انس بگيرد و مردن را باور دل سازد نقشى سازنده و بالا برنده دارد. قال اميرالمؤمنين على(ع): «اذكروا هادم اللذات و منغص الشهوات و داعى الشتات؛ ياد كنيد (مرگ را) درهم كوبنده لذات را و تيره و تلخ كننده شهوات را و دعوت كننده جدايى‏ها را»، (الغرر والدرر، باب الموت، به نقل از سرالاسراء، استاد على سعادت‏پرور، ج 2، ص 159). ياد مرگ دل را از تعلق به شهوات جدا مى‏سازد و انسان را از گناه و فكر گناه باز مى‏دارد آنچه كه بسيار مهم است اين است كه اولاً اين فكر هر روز و مستدام باشد اگر شبانه‏روزى نيم‏ساعت باشد كافى است ثانيا در مكان خلوتى باشد مخصوصا اگر آن مكان خلوت خود محيط قبرستان باشد به هر گونه كه اين فكر در مرگ با جان عجين شود و باور دل گردد بسيار مطلوب است مثلاً يكى از كيفيت‏هاى فكر در مرگ را يكى از بزرگان چنين مى‏فرمود: تمام خاطرات تلخ و شيرين گذشته را در حد امكان مثل يك فيلم از ذهن بگذراند و به خود بباوراند كه همه اينها گذشت و چند روز باقى مانده عمر هم مى‏گذرد لحظات جان دادن، وقتى كه خويشان و نزديكان را رها مى‏سازد و از تمام تلخ و شيرينى‏ها وداع مى‏كند و... همه و همه را به خوبى تأمل كند تا دل بلرزند و چشم بگريد. سخن آخر اين است كه اين دستورات وقتى نتيجه مى‏بخشد كه هر چه دقيق‏تر به آن عمل شود زمان نتيجه آن بستگى به شرايط و خصوصيات افراد دارد، ازاين‏رو پى‏گير زمان نتيجه نبايد بود فقط هم و غمّ صرف عمل به دستورات شود. اميد است با رعايت اين نكات و به خصوص توجه به تقوا و نماز بتوانيد غريزة جنسي و حس شهوت را در خويش كنترل و مهار نماييد و زماني كه فرصت مناسب براي ازدواج فراهم گرديد، به ازدواج اقدام كنيد. خلاصه اي ازتوصيه‌هاي بالا: 1- مراقب نگاه‌تان باشيد. 2- از خلوت با نامحرم، سخن گفتن و شوخي كردن با آن‌ها جداً خودداري كنيد. 3- از فكر كردن، تصور و تخيل جنس مخالف و مسايل جنسي خودداري كنيد. 4- از نگاه كردن به تصاوير و فيلم‌هاي تحريك كنند جداً خودداري كنيد. 5- از شوخي‌هاي جنسي و محرك پرهيز كنيد. 6- در صورت شدت شهوت، خوردن غذاهاي محرك و داراي كالري زياد مانند خرما، پياز، فلفل و... را به حداقل برسانيد. 7- براي تعديل نيروي جنسي خود حتماً ورزش و تحرك جسماني و كار فيزيكي و بدني را در زندگي روزمره خود لحاظ كنيد. 8- دعا و توسل براي نگهداري ايمان و رفع مشكلات مي‌تواند مفيد باشد. 9- روزه گرفتن موجب كاهش نيروي جنسي مي‌شود. 10- سعي كنيد در طول روز با وضو باشيد و از نورانيت آن استفاده كنيد. در پايان توجه شما و همة جوانان عزيز را به اين روايت جلب مي‌كنم: امام علي(ع) مي‌فرمايند: «اكره نفسك علي الفضائل فان الرذائل انت مطبوع عليها» با سعي و مجاهدت فضايل اخلاقي را به نفس سركش خود تحميل كن، زيرا خواهش طبيعي بشر بر شهوات و رذايل اخلاقي است. كتب زير سفارش مى‏شود: 1- نردبان آسمان (دروس اخلاق حضرت آيت الله بهاءالدينى)، تدوين و ويرايش: اكبر اسدى 2- سلوك معنوى، تدوين و ويرايش: آقاى اكبر اسدى 3- خودشناسى براى خودسازى، محمد تقى مصباح يزدى
میهمان
سلام در زمان صدر اسلام تحریکات بسیار کم بود ولی سه نوع ازدواج وجود داشت ازدواج دایم هر مردی سه یا چهار زن دایم داشت ازدواج موقت که هر مردی حداقل دو یا سه زن موقت داشت ملک یمین هر مردی چند کنیز داشت که رابطه با اونها حلال بود تازه علاوه بر همه اینها خداوند در قران میفرماید انسان در برابر شهوت ناتوان است امروز چی؟ ازدواج دایم حتی ی دونه هم خیلی سخت شده تحریکات هم در جامعه هم در فضای مجازی و چت و عکس و فیلم راحت در دسترس قرار میگیره بعد شما این راه حل ها رو قرار میدهید واقعا متاسفم.
پرسمان
سلام علیکم، با سلام، اسلام سه راه برای مدیریت غریزه جنسی پیشنهاد کرده است، 1- ازدواج دایم با همکف 2- ازدواج موقت(که البته نیاز به مهارت جراتمندی دارد،3- شکیبایی و دوری از گناه با راهکارهای خاص تا خداوند از فضل خویش گشایشی ایجاد کند. شما این راهها را نمی پسندید، لطفا بفرمایید که پیشنهادتان چیست تا کارشناسان ما آنرا مورد بررسی قرار دهند، لذا به این زودی متاسف نگردید چه بسا راه حل شما تاسف آور باشد. لطفا آدرس آیه ای را هم که به آن اشاره فرمودید را ذکر کنید زیرا چنین آیه ای در قرآنی که در دست ماست وجود ندارد!
میهمان
سلام در زمان صدر اسلام تحریکات بسیار کم بود ولی سه نوع ازدواج وجود داشت ازدواج دایم هر مردی سه یا چهار زن دایم داشت ازدواج موقت که هر مردی حداقل دو یا سه زن موقت داشت ملک یمین هر مردی چند کنیز داشت که رابطه با اونها حلال بود تازه علاوه بر همه اینها خداوند در قران میفرماید انسان در برابر شهوت ناتوان است امروز چی؟ ازدواج دایم حتی ی دونه هم خیلی سخت شده تحریکات هم در جامعه هم در فضای مجازی و چت و عکس و فیلم راحت در دسترس قرار میگیره بعد شما این راه حل ها رو قرار میدهید واقعا متاسفم.
پرسمان
سلام علیکم، اساساً اسلام سه راه برای مدیریت غریزه جنسی پیشنهاد می کند که در زمان حاضر نیز قابل اجراست: 1- ازدواج دایم با همکف 2- ازدواج موقت(که البته نیاز به مهارت جراتمندی دارد،3- شکیبایی و دوری از گناه با راهکارهای خاص تا خداوند از فضل خویش گشایشی ایجاد کند. شما این راهها را نمی پسندید، لطفا بفرمایید که پیشنهادتان چیست تا کارشناسان ما آنرا مورد بررسی قرار دهند، لذا به این زودی متاسف نگردید چه بسا راه حل شما تاسف آور باشد. لطفا آدرس آیه ای را هم که به آن اشاره فرمودید را ذکر کنید زیرا چنین آیه ای در قرآنی که در دست ماست وجود ندارد!

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.