فشار غریزه جنسی -کنترل غریزه جنسی -جوان و ازدواج موقت ۱۳۹۰/۷/۲۷ - ۵۵۵ بازدید

آیا ریاضت نفسانی برای پسر ۱۹-۲۰ ساله که نیازهای جنسی شدیدی دارد بهتر است یا صیغه؟

در پاسخ به نکاتی توجه کنید :
۱- علاقه و تصمیم شما برای دوری از گناه و نیفتادن در دام شهوات نشانه ایمان و آگاهی شماست در واقع شما شرایط لازم برای پاکی و طهارت و بنده خوب خدا بودن را دارا هستید که همان آگاهی و ایمان است. به همین دلیل ادامه این راه برای شما کار سختی نخواهد بود.
۲- پاسخ مختصر به این پرسش این است که خود نگه داری و کنترل از طریق راهکارهایی که در ادامه به آنها اشاره خواهد شد از ازدواج موقت مطمئن تر و مناسبتر است مگر این که فرد خوف افتادن در گناه و حرام داشته باشد .
۲- ازدواج موقت با رعایت ضوابط و شرایط شرعی آن هر چند امری مجاز و مشروع است اما آفاتی مانند رعایت نکردن حدود شرعی مانند عدم رعایت عده از طرف زن و نیز احتمال الودگی او از نظر بهداشتی و نیز عادت کردن به صیغه و مانند آن انجام این امر مباح و جایز را برای انسان مشکل می سازد .
۳- همانگونه که می‌دانید غریزه جنسى یکى از خواص طبیعى انسان و یکی از تمایلات اساسی وی است. انسانى که از نظر جسمى و روحى سالم باشد داراى چنین کششى مى باشد و این خود یکى از نعمت هاى خدادادى به بشر است.حال اگر به غرایز طبیعی انسان، به صورت صحیحی پاسخ گفته نشود، برای اشباع آنها متوجه راه های انحرافی خواهد شد؛ زیرا این حقیقت قابل انکار نیست که غرایز طبیعی را نمی توان از بین برد و فرضا هم بتوانیم از بین ببریم، چنین اقدامی عاقلانه نیست و به نوعی، مبارزه با قانون آفرینش است. بنابراین راه صحیح آن است که آنها را از طریق معقولی اشباع نموده و از آنها در مسیر سازندگی و کمال بهره برداری کنیم.
ارضای غریزه جنسی نقش اساسی در آرامش روح و روان انسان دارد,اگر این نیاز ارضاء نشود عوارض و ناراحتی های روحی فراوانی را برای شخص ایجاد خواهد کرد.
به منظور خلاصی از فشار تمایلات جنسی و حفظ خود از گناه, دو راهکار واقعی وجود دارد:
۱- راهکار ازدواج
ازدواج راه طبیعى و مشروع ارضاى غریزه جنسى است ,لذا باید با فراهم کردن امکانات و شرایط لازم، سعى کرد به آن پاسخى صحیح داد.البته شرایط نامناسب فرهنگی جامعه که سن مناسب ازدواج را فراتر از زمان درست آن می داند، استفاده از این بهترین روش را سخت نموده است.
۲- راهکار کنترل غریزه و تقویت معنویت
تشنه ای که جز جامی زهر در اختیار ندارد، هیچگاه آن را به جای آبی گوارا استفاده نخواهد کرد و با تمام توان تا یافتن آبی که آتش عطش را بنشاند تحمل خواهد کرد. او این رفتار را کاملا عاقلانه می داند. گاه برای برخی افراد به دلایل مختلف, چاره ای جز استفاده از روشهای کنترلی و تقویت معنویت در کنترل قوه شهوت باقی نمی ماند. بدون تردید اگر خداوند غریزه جنسی را در انسان قرار داده قدرت و توان مقابله با گناه را نیز در وجود وی قرار داده است، حتی اگر در شرایط نامناسبی مانند آنچه در امروز جامعه یا بدتر از آن باشد. گاهی اوقات ممکن است برای بعضی از افراد واقعا امکان ازدواج به هیچ وجه فراهم نشود، در این صورت، قرآن کریم دستور به پاکدامنی و عفاف می دهد و می فرماید: «ولیستعفف الذین لایجدون نکاحا حتی یغنیهم الله من فضله»، خداوند در این آیه، صریحاً دستور به عفاف و خودنگهداری می دهد و این بهترین شیوه و روشی است که با به کار بستن آن روح ایمان و تقوا در انسان پرورش می یابد و سبب تقویت اراده و تسلط بر نفس می شود و روحیه عفت در انسان زنده می گردد. پس نگاه سرکوبگرانه به میل جنسی که در بعض مکاتب غیر الهی وجود دارد، حاصل نظر منفی و شیطانی به این ودیعه الهی است. حال آنکه اسلام کاملا از این دیدگاه برائت می جوید و در شرایط عدم ارضاء منطقی و شرعی آن، امر به کنترل و دوری از شعله ور شدن می نماید و این غیر از سرکوبی است.
برای کنترل نفس و شهوت جنسی راهکارهای زیر تقدیم می شود:
ابتدا نگاه خود را کنترل کنید و تصمیم بگیرید در برخورد با جنس مخالف نگاه خود را فرو بیندازید.
از گفتگو با جنس مخالف مگر در مواقع ضروری و در حد ضرورت اجتناب کنید.
از پوشیدن لباس های تنگ که موجب تحریک شهوت جنسی می شود خودداری کنید.
از پرخوری بویژه غذاهای پر کالری و مهیج شهوت مثل بعضی سبزیجات(مانند سیر، پیاز، باقالی و ...)، ادویه جات(مانند فلفل، دارچین، زنجبیل، زعفران و ...)، بعضی میوه های مقوی(مانند موز)، خشکبار و مغزیجات(گردو، بادام، فندق، ذرت و ...)، تخم مرغ، عسل، زیتون و ... اجتناب کنید. استفاده از سرکه و ترشیجات نیز از میزان تحریک شما خواهد کاست.
افکار خود را بتدریج کنترل کنید زیرا افکار منشاء رفتارند.
هر شب، اعمال خود را محاسبه کنید. رفتارهای ارادی که باید انجام می دادید را در صورت انجام یادداشت کنید و رفتارهایی که باید ترک می کردید را نیز در صورت موفقیت یادداشت کنید.
در انجام همه مراحل تقویت اراده، جهت کنترل شهوات از خداوند استعانت جویید زیرا همه نیروهای ما از خداست. پس باید در برابر موانع از خداوند کمک بگیرید. نیروی اراده ما نیز از خداست سعی کنید اراده خود را در جهت اراده الهی قرار دهید یعنی چیزی را اراده کنید که مورد رضایت حق تعالی است.
با کسانی همنشینی و معاشرت کنید که دارای اراده قوی و نظم در انجام مسئولیت ها و تکالیف خود هستند و از معاشرت با افراد سست اراده و ضعیف الایمان که اهل معصیت اند جدا خودداری کنید.
معرفت و ایمان به خدا و مبدأ و معاد، نقش مهمی در شکل گیری شخصیت، هویت یابی و تقویت اراده دارد. با تفکر در آثار و آیات الهی ایمان خود را تقویت کنید.
مواظب نگاه خود باشید و از تماشای مناظر شهوت برانگیز مثل فیلم های مبتذل و قرار گرفتن در محیط هایی که آلوده به گناه است اجتناب کنید. بسیاری از گناهان از یک نگاه ساده آغاز می شود.
همواره برای خود کرامت قائل شوید و پیروی از غرایز شهوانی را در غیر موارد حلال اهانت به خود و سقوط از مقام و منزلت انسانی تلقی کنید.
زشتی گناه را همواره مانند آبی آلوده و کثیف فرض کنید همانطور که حاضر نیستنید آب آلوده را بنوشید به خود تلقین کنید که من نفس و جان خود را با گناه آلوده نمی کنم.
مراقب باشید در تقویت اراده برای کنترل غرایز موازین شرعی را رعایت کنید و از هر گونه افراط و تفریط و انجام کارهایی که دین آن را تجویز نکرده است خودداری کنید.
هیچ‌گاه در حمام کاملا عریان نشوید و به اندام جنسی خود در آینه نگاه نکنید. برای نظافت موهای زائد بدن هرگز از تیغ و صابون استفاده نکنید بلکه ازداروهای نظافت بهداشتی استفاده کنید حتی‌الامکان با فاصله زمانی بیشتر، موهای زائد بدن را ازاله کنید.
از نگاه کردن به مواضع جنسی و برجستگی‌های بدن دیگران (حتی از روی لباس) پرهیز نمایید.
به هنگام خواب سعی کنید شکم بیش از حد معمول پر نباشد و مثانه خود را حتما تخلیه کنید. از نوشیدن افراطی آب و سایر مایعات (بخصوص شبها قبل از خواب) پرهیز کنید.
هرگز به رونخوابید. سعی کنید به پشت یا روی دست راست بخوابید.
از پوشیدن لباس‌های تنگ و چسبیده به بدن, اجتناب کنید.
از نگاه کردن به تصاویر و فیلم‌های تحریک کننده و لباس جنس مخالف, جدا پرهیز کنید.
از فکر کردن و تصور و تخیل جنس مخالف و مسائل جنسی خودداری کنید. از شنیدن و خواندن شوخی‌های جنسی پرهیز نمایید. از نشستن روی جایی که زن نامحرم روی آن نشسته و هنوز گرم است پرهیز کنید.
اگر دوست متأهلی دارید شب در منزل ایشان نخوابید.
از مشاهده اعمال, رفتار و گفتار زوج‌ها به خصوص زوج‌های جوان جدا دوری کنید.
از معاشرت و سخن گفتن و نگاه به جنس مخالف خود داری ورزید. هیچگاه با نامحرم در یک محیط خلوت و لو به عنوان تعلیم و تعلم و خواندن دعا تنها نمانید.
روزه گرفتن: روزه گرفتن قواى حیوانى و شهوانى انسان را تضعیف مى کند اگر قواى شهوانى ضعیف گشت قهرا فکر گناه هم کم رنگ مى شود. عن ابى جعفر(ع) قال: «اذا شبع البطن طغی؛ هرگاه شکم پر شود طغیان مى کند». (المحجة البیضاء، ملا محسن فیض کاشانى، ج ۵، ص ۱۵۰) مفهومش این است اگر شکم بر نشود طغیان نمى کند و بهترین قسم جوع و گرسنگى همان روزه گرفتن است.
تذکر این نکته بسیار ضرورى است که اولاً: روزه نباید براى بدن ضررى داشته باشد وگرنه شرعا حرام است. ثانیا: براى کارهاى روزمره مخل نباشد. ثالثا: اگر نه مضر بود ونه مخل فقط روزهاى دوشنبه و پنج شنبه باشد نه بیشتر ولى در هر صورت اگر براى روزه گرفتن عذرى است مورد بعدى یعنى ورزش دو برابر شود.
ورزش: هر روز ورزش لازم است البته آن ورزش هایى باشد که براى بدن ضررى ندارد مثل نرم دویدن و نرم طناب زدن و انجام حرکت هاى کششى و اگر براى روزه گرفتن عذرى هست زمان ورزشى دوبرابر شود مثلاً از بیست دقیقه به چهل دقیقه افزایش یابد.
برنامه‌ریزی برای کار مداوم: جوانان و نوجوانان از نیروی سرشار و فوق‌العاده‌ای برخوردارند. این نیرو اگر در زمینه‌های دیگر مورد اساتفاده قرار نگیرد و به صورت مطلوب از آن استفاده نشود، با توجه به شرایط سنی آن‌ها در قالب امور جنسی و شهوانی ظاهر خواهد شد. اگر جوانان و نوجوانان به کار مداوم عادت کنند و نیرو و توان خود رادر این زمینه به مصرف برسانند تا حدودی از انحرافات اخلاقی و شهوت و غریزة جنسی در آنان پیشگیری می‌شود. کارهای بدنی موجب تعادل جسم و روان می‌شود. اگر نیک بنگریم افرادی که به کار مداوم مشغول هستند و نیرو و استعدادشان را در زمینه‌های مثبت و سالم به کار می‌اندازند، کم‌تر دچار انحرافات اخلاقی و بحران‌های روحی می‌شوند. کار موجب می‌شود نیرو و انرژی جوان قبل از آن که به چربی‌های اضافی تبدیل گردد و اختلالاتی در ساز و کار اندام‌های بدن ایجاد گردد، از طریق سوخت و ساز مفید و سالم به مصرف برسد.
تنظیم خواب: تحقیقات نشان می‌دهد که بیشتر انحرافات به خصوص در زمینه مسایل جنسی از فکرهای ناسالم و خیال‌پردازی‌هایی که جوانان قبل از خواب رفتن دارند، ناشی می‌شود. اگر جوان قبل از آن که به خواب برود، فکرش به خودش و یک سری مسایل و موضوعات مربوط به دورة جوانی، معطوف گردد، کم کم به انحرافات کشیده خواهد شد. بنابراین، یکی از روش‌های پیشگیری از انحرافات این است که برنامة خواب به صورت دقیق تنظیم شود و تا زمانی که خواب بر شما غالب نشده به رختخواب نروید. وقتی به رختخواب بروید که کاملاً خسته و آمادة خواب هستید. لازمة این کار این است که در طول روز مشغول فعالیت‌های مهم بوده و به اندازة کافی کار کرده باشد.
طبیعی است اگر جوان با خستگی به رختخواب نرود، به ناچار مدت زمانی را در بستر بیدار خواهد ماند تا به تدریج به خواب رود و چون افکار و اندیشه‌های شهوانی و تحریک‌آمیز معمولاً در این مواقع به سراغ جوان می‌آیند، تنظیم ساعات خواب برای جوان، ضرورت خاصی می‌یابد. یکی از روان شناسان در این باره می‌گوید: نیمة اول شب بیش از نیمة دوم آن به بدن نیرو می‌دهد بنابراین باید از آن به نحوی مفید استفاده شود. و صبحگاهان به محض اینکه از خواب بیدار شدید. بی‌درنگ از بستر برخیزید و توجه داشته باشید که بامدادان بیدار ماندن در بستر خواب، بسیار زیان‌بار است، جسم را سست و ناتوان می‌سازد و وسوسه‌های شوم در دل فرد ایجاد می‌شود.
دوری از محیط‌های آلوده و ناسالم: یکی از علل و عوامل انحرافات جنسی و به طور کل انحرافات اخلاقی، محیط آلوده و محرک‌های شهوانی است. محیط از طریق وارد نمودن عناصر محرک در گرایش‌های انحرافی، منجر به طغیان غریزة جنسی در جوان می‌شود. مسایلی از قبیل بدحجابی، روابط ناسالم و آزاد دختر و پسر، برخی از سریال‌های تلویزیونی و فیلم‌های خارجی و هم چنین استفادة نادرست از اینترنت در تحریک شهوت و غریزة جنسی جوان مؤثر است شاید برای برخی زا نوجوانان یادآوری و تذکر مسایل دینی و اخلاقی چیزی بیهوده و غیر ضروری تلقی شود، زیرا آن‌ها نه در فکر سلامت خویش هستند و نه مسایل اخلاقی و دینی را می‌پذیرند، اما برای شما که روحیة مذهبی قوی دارید و همین مسأله باعث شد تا نگران آینده‌تان باشید، گفتن این مسایل مهم و ضروری است. اگر واقعاً می‌‌خواهید از جوانی‌تان به خوبی استفاده کنید و در راه درست و سالم گام بردارید، سعی کنید از محیط‌های آلوده و دیدن عوامل تحریک کننده، جداً پرهیز نمایید.
استفاده درست و مطلوب از اوقات فراغت: یکی از زمینه‌های پیدایش انحرافات در جوانان و نوجوانان، استفادة نادرست آن‌ها از اوقات فراغت است. اوقات فراغت طولانی و بی‌برنامه نوجوانان را عاصی و سرگردان می‌کند. آن‌ها به تدریج سرخورده و مأیوس می‌شوند و در نتیجه به دنیای درون خویش پناه می‌برند و در کنج خلومت و انزوا راهی برای مشغولیت خود می‌جویند.
هرگاه در کنترل شهوات با شکست مواجه شدید اولا خود را جریمه کنید سپس بدون یأس و ناامیدی از درگاه خداوند توبه نمائید و آنگاه تصمیم بر جبران آن بگیرید.
قبل از خواب، خواندن سورۀ واقعه را تمرین کنید و از براکات فراوان آن بهرمند شوید. مطالعه ترجمه آن نیز سودمند خواهد بود.
همواره با یک مشاوره اخلاقی در ارتباط باشید و در انجام مراحل فوق با او مشورت کنید.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.