فشار قبر پیامبر - فشار قبر امام ۱۳۹۶/۳/۱۱ - ۱۱۸ بازدید

سلام ایا انبیا وامامان معصوم فشار قبر دارند؟! منابع را بفرمایید تشکر
علیکم السلام !
خیر چنین چیزی نادرست است واهل بیت (علیهم السلام) احاطه ی وجودی بر تمام موجودات عالم دارند ؛ و موجودی برتر از ایشان نیست تا بتواند در ایشان هول و هراسی پدید آورد. این پندار از ظاهر برخی روایات ناشی شده ؛ که برخی افراد نتوانسته آن روایات را به درستی تحلیل نمایند و آن را اشتباه معنی کرده اند!
با رویکرد به جایگاه معصومین(ع) و پیامبر(ص) و خواص اولیای الهی و شهیدان، به این نتیجه روشن دست می یابیم که چنین مجازاتی، درباره آنان فرض ناشدنی است. بدین حقیقت در روایات بسیاری اشاره شده که به سه نمونه از آنها یادآور می شویم:
الف) امام صادق(ع) در سخنی طولانی، به هنگام برشمردن ویژگی های ائمه، در بخشی از آن می فرمایند: «فالامام هو المنتجب المرتضی.... انتجبه لطهره... محجوبا عن الافات معصوما من الزلات مصونا عن الفواحش؛ پس امام، همان برگزیده پسندیده... [است که] او را برای پاک بودنش برگزیده.... از آفت ها پنهان است، از لغزش ها نگهداری شده و از همه کارهای زشت در امان می باشد» (ترجمه اصول کافی، ج ۱، ص ۲۹۲ - ۲۹۱).
ب ) امام محمد باقر(ع) در تفسیر آیه شریف «یا ایها الذین آمنوا اطیعو الله و اطیعوا الرسول و اولی الامر منکم» (نساء، آیه ۵۹). می فرمایند: «وهم المعصومون المطهرون الذین لایذنبون ولا یعصون...؛ مراد از «اولی الامر» معصومین می باشند، کسانی که پاک بوده و هیچ گونه گناه و نافرمانی از آنان سر نمی زند» (بحارالانوار، ج ۲۳، ص ۱۹، بیروت).
ج ) در قرآن کریم پیامبر اکرم(ص) به ستاره هدایت و ائمه(ع) به نشانه های هدایت، شناسانده شده اند: « و علامات و بالنجم هم یهتدون؛ و نشانه هایی گذاشت و به وسیله ستاره هدایت می شوند» (نحل، آیه ۱۶).
امام صادق(ع) در تفسیر آن فرمود: «مراد از ستاره، رسول خدا(ص) و علامات، ائمه(ع) می باشند» (ترجمه اصول کافی، ج ۱، ص ۲۹۶).
بنابر این می توان گفت روایات عام فشارقبر، دلالت بر غلبه و اکثریت دارد و روایات استثنا کننده مخصص آنهاست.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.