فضائل حضرت زینب(س) ۱۳۹۲/۰۸/۱۸ - ۱۳۱۶ بازدید

درباره فضائل حضرت زینب(س) توضیح دهید؟

زینب کبرا دختر علی علیه السلام و از زنان بزرگ تاریخ اسلام است . شوهرش عبد الله بن جعفر بود و دو نفر از فرزندان جعفر به نامهای عون و محمد در کربلا به شهادت رسیدند . حضرت زینب کبرا با امام حسین علیه السلام همراه بود واز آن حضرت جدا نشد و روز عاشورا با اینکه آنهمه مصیبت دیده بود ولی با این حال مسئولیت خاندان اسیر امام را به عهده گرفت و به خوبی از عهده این مسئولیت بر آمد . آن حضرت با سخنرانیهای خود حکومت امویان را محکوم و پیام عاشو را را به همه رساند . او از هیچ قدرتی نهراسید وقاتلان امام را رسوا ساخت . تعبیری که حضرت سجاد (ع) در باره عمه بزرگوارشان در سفر کربلا فرمودند و خطاب به ایشان گفتند: یا عمه ! انت بحمدالله عالمه غیر معلمه و فهم غیر مفهمه ، بیانگر اوج مقام الهی ایشان و برخورداری آن بزرگوار از علم لدنی است که مقام انبیا و اولیای خاص خدا است . تعبیر «عالمه غیر معلمه» به این معنی است که حضرت زینب دارای علم لدنی است و علم او از نوع علوم دنیوی نیست بلکه از نوع علوم الهی است. اکثریت مردم، علم و دانش را از راه تحصیل و آموزش و کتاب کسب می کنند که اینها دارای علم حصولی هستند. افرادکمی هستند که علم و دانش را حضورا کسب می کنند که معرفت و دانش آنها الهی و لدنی و حضوری است. علم حضرت زینب این چنین است.
جمله معروف ایشان در مجلس ابن زیاد ملعون که : ما رایت الا جمیلا و صبر و استقامت و شجاعت و حماسه آفرینی او در حادثه کربلا ؛ حاکی از اوج ایمان و معرفت و عرفان عمیق ایشان و دلیل روشن استغراق او در توحید پروردگار و تسلسم کامل در برابر خواست و مشیت خداوند است همان مقامی که جز انبیا و اولیا کسی به قله و اوج آن دسترسی ندارد . ما قایل به عظمت و مقام عالی هر دو بانوی عالی مقام هستیم و معترف به جایگاه رفیع و مقام قرب هر دو در نزد خداوند سبحان می باشیم.
برای آگاهی بیشتر به کتابهایی که در زیر آمده است مراجعه کنید: (1)
1- منتهى الامال، شیخ عباس قمى
2- زندگانى حضرت فاطمه زهرا و زینب کبرا، شهید دستغیب
3- زندگانى حضرت فاطمه زهرا ودختران آن حضرت، سید هاشم رسولى محلاتى
4 -پژوهشى پیرامون بارگاه حضرت زینب، محمد حسین سابقى، ترجمه: سلیم پور
5- فرازهایى از زندگانی حضرت فاطمه زهرا و زینب کبرا، سید هاشم رسولى محلاتى
6- زینب بنت الامام امیرالمؤمنین، على محمد على دخیل، چاپ بیروت، لبنان
7- زینب بانوى قهرمان کربلا، دکتره بنت الشاطى، ترجمه: حبیب چایچیان و مهدى آیت الله زاده نائینى
8- بحارالانوار، علامه مجلسى.
9- تنقیح المقال مامقانی .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.