فضیلت نماز جماعت ۱۳۹۱/۱۲/۰۷ - ۱۲۷۱ بازدید

اگر ممکن است ثواب نماز جماعت را برایم بنویسید؟

یکى از زیباترین روایاتى که ثواب نماز جماعت در آن تبیین شده است روایت نقل شده از پیامبر خدا(صلى الله علیه وآله) مى باشد که فرمود:جبرئیل با هفتاد هزار ملک بعد از نماز ظهر نزد من آمد، و گفت:اى محمد! همانا خداوند سلام بر تو مى فرستد و دو هدیه براى شما فرستاده که براى هیچ پیامبرى تاکنون نفرستاده است، رسول خدا(صلى الله علیه وآله) فرمود: آن دو هدیه چیست؟ جبرئیل فرمود:( اول)- سه رکعت نماز وتر (دو رکعت شفع - یک رکعت وتر).
( دوم)- نمازهاى پنج گانه به صورت نماز جماعت.
رسول خدا(صلى الله علیه وآله) فرمود:اى جبرئیل !نماز جماعت چه فایده اى براى امت من دارد؟ جبرئیل فرمود: یا محمد! (براى هر نفر که در نماز جماعت شرکت کند، پاداش ذکر نمود):
- در نماز جماعت دو نفر اقتداء کند. خداوند براى هر یک نفر در هر یک رکعت یکصدو پنجاه )150( نماز مى نویسد.
- زمانى در نماز جماعت سه نفر اقتدا کند. خداوند براى هر یک نفر در یک رکعت ششصد )600( نماز مى نویسد.
- زمانى که در نماز جماعت چهار نفر اقتدا کند. خداوند براى هر یک نفر در هر یک رکعت یک هزار و دویست )1200( نماز مى نویسد.
- زمانى که در نماز جماعت شش نفر اقتدا کنند خداوند براى هر یک نفر در هر یک رکعت چهار هزار و هشتصد )4800( نماز مى نویسد.
- زمانى که در نماز جماعت هفت نفر باشند، خداوند براى هر یک نفر در هر یک رکعت نه هزار و ششصد )9600( نماز مى نویسد.
- زمانى که در نماز جماعت هشت نفر اقتدا کنند، خداوند براى هر یک نفر در هر یک رکعت نوزده هزار و دویست )19200( نماز مى نویسد.
- زمانى که در نماز جماعت نه نفر باشند، خداوند براى هر یک نفر در هر یک رکعت سى و شش هزار و چهارصد )36400( نماز مى نویسد.
- زمانى که در نماز جماعت ده نفر باشند، خداوند براى هر یک نفر در هر یک رکعت هفتاد و دو هزار و هشتصد )72800( نماز مى نویسد.. در یک حساب ساده اگر تنها ثواب نماز جماعت ده نفره را در نظر بگیریم، ثواب هر رکعت نماز جماعت برابرى مى کند با ثواب یازده سال نمازى که انسان به صورت فرادا بخواند و اگر کسى نماز یک شبانه روز خود - که هفده رکعت مى باشد ج را به جماعت بخواند، ثواب آن برابرى مى کند با ثواب کسى که حدود 190 سال عمر کرده و نماز خود را به فرادا خوانده است. آیا حیف نیست که انسان چنین ثواب عظیمى را به خاطر تنبلى و یا کوتاهى از دست بدهد؟!
- اگر تعداد افراد از ده نفر گذشت، در این صورت آسمان صفحه و کاغذ و درختان قلم و جن و انس و ملائکه نویسنده باشند، نمى توانند ثواب یک رکعت آن را بنویسند.
اى محمد! درک تکبیر اول نماز با امام جماعت، فضیلت دارد بر ششصد هزارحج و عمره و هفتاد هزار بار بهتر است از دنیا و آن چه در دنیا هست، و یک رکعت نماز پشت سر امام به جماعت خواندن، بهتر است از صد هزار دینار صدقه به مساکین دادن، ویک سجده مؤ من با امام در نماز جماعت بهتر است از صد بنده آزاد کردن.. بحارالأنوار، ج 85، ص 15. (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، کد: 206/310024)

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید