فعالیت سیاسی دانشجویان ۱۳۹۱/۰۶/۲۹ - ۲۷۹ بازدید

برای یک دانشجو میزان لازم فعالیت سیاسی چه اندازه است؟

اصل توجه به مسائل سیاسی و پرداختن به فعالیت های سیاسی امری لازم و ضروری است و موجب جلوگیری از لغزش ها و کجروی ها می شود همانگونه که امام کاظم علیه السلام فرمودند : « العالم بزمانه لاتهجم علیه اللوابس » « کسی که آگاه به زمان خویش باشد , لغزش ها بر او هجوم نمی آورند .»( اصول کافی , ج۱, ص ۳۱) آنچه مسلم است این است که روح حاکم بر فعالیت های سیاسی دانشجویان و دیگر اقشار جامعه باید , روح ارزش مداری و توجه به دستورات دینی و اخلاق باشد زیرا سیاست اسلامی , سیاست ارزش و اخلاق محور است بنابراین ضوابط و دستورات دینی و اخلاقی در فعالیت های سیاسی , همچون فعالیت های علمی , فرهنگی و اجتماعی و... رعایت شود .مقام معظم رهبری در این باره فرمودند: «من بارها گفته ام که دانشجو ها بایستی سیاسی بشوند یعنی فهم سیاسی پیدا کنند فهم سیاسی غیر از سیاسی کاری وسیاست بازی است, غیر از دستخوش جریان های سیاسی شدن است اتفاقاً فهم سیاسی موجب می شود که آدم دستخوش جریان های سیاسی نشود ... دانشگاه باید سیاسی باشد تا دانشجو فریب نخورد و وسیله ای برای کسانی نشود که می خواهند سر به تن نظام اسلامی و جمهوری اسلامی و هیچ کس دیگر نباشد فقط دنبال قدرت اند هر طور می خواهد بشود .»( سایه سار ولایت , منشور مطالبات مقام معظم رهبری از دانشگاه و دانشگاهیان , قم , معارف , ۱۳۸۸, ج ۴, ص ۷۸-۷۹, بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار دانشجویان و مسئولان دانشگاه تبریز , ۲۷/۶/۷۸) «در یک جامعه زنده همه موظف به تلاش سیاسی اند , تلاش سیاسی , غیر از سیاست زدگی و سیاست بازی است . تلاش سیاسی یعنی آگاه شدن از جریان کنونی جامعه و خطراتی که آن را تهدید می کند و مشخص کردن جبهه دوست و دشمن و گرفتن موضع مناسب در قبال اینها , این فهم سیاسی برای همه لازم است و به دنبالش تلاش هم هست . این باید با ملاک های ناشی از همین معرفت اسلامی منطبق باشد . اگر این ملاک ها در دست یک فعال سیاسی نباشد , جبهه حق و باطل را با هم مخلوط می کند و از هم تمییز نمی دهد .»( همان , ج۵, ص ۲۶, بیانات در دیدار دانشجویان و دانش آموزان طرح ولایت , ۱۷/۵/۸۱)
در اینجا مناسب است به مهمترین بایسته ها و ضوابط شرعی و اخلاقی فعالیت سیاسی دانشجویان از منظر مقام معظم رهبری اشاره کنیم.
۱. محور قرار دادن نیت الهی و اخلاص
ایشان در این باره فرمودند: «اگر مبارزه ادامه دارد , مبارزه هم احتیاج به آگاهی دارد , احتیاج به اتحاد , اخلاص، دلسوزی و استخدام همه نیروی درونی خودتان به عنوان یک جوان آگاه دارد . در هر حرکتی برای خدا قصد قربت کنید . آن حرکتی را که فکر می کنید لازم است , آن سخنی را که فکر می کنید باید آموخت یا باید گفت , آن چیزی را که فکر می کنید باید کرد , همه را با همان قصد قربت و نیت خوب انجام بدهید . این انقلاب بر روی دوش شما و میلیون ها انسان مؤمن و مخلص از قبیل شما در طول سال های آینده به سر منزل مقصود خواهد رسید .»( همان , ج۲, ص ۱۷۵, بیانات در دیدار با رؤسای دانشگاههای سراسر کشور , ۶/۱۲/۷۶)
۲. رعایت تقوا و آرمان های اسلامی و انقلابی
ایشان در این باره فرمودند : « در اتخاذ مواضع سیاسی هم همین تقوا لازم است .آن جایی که می خواهید موضع گیری سیاسی بکنید , باید توجه داشته باشید که آیا این موضع , موضعی است که با آرمان های انقلابی با آرمان های اسلامی و بامصالح عالی این کشور منطبق و موافق است یا نه اینجا جایی است که تقوا اثر می گذارد . .. آن چیزی که بعضی را به یک موضعگیری می کشاند بر خلاف آنچه ادعا می کنند , حب و بغض ها , خلقیات , ضعفها , طمع ورزی ها , ترس ها و از این قبیل چیزهاست ... این موضعگیری صحیحی نیست , این اقدام پرهیزگارانه و برخاسته از تقوا نیست . »( همان , ج۴ , ص ۲۰۱, بیانات در دیدار با جمعی از دانشجویان , ۱۷/۹/۷۹)
۳. میانه روی و پرهیز از هر گونه افراط و تفریط
همچنین فرمودند :«کار سیاسی در دانشگاه نباید حالت افراط و تفریط داشته باشد , یک وقت هست که تفریطی وجود دارد , اصلاً دانشگاه همین طور مثل یک مرده است , این همه جوان وجود دارند که گاهی در مسائل سیاسی نه موضعی می گیرند و نه حرفی می زنند بنده در یک موقعی گفتم خدا لعنت کند کسانی را که دانشگاه را به این طرف سوق می دهند یک وقت هم دانشجو را در همه مسائلی که هیچ ارتباطی با او ندارد , مسائل و مشکلات گوناگونی که مربوط به گروهها و جناح هاست , بیایند وارد کنند , از نیروی جوان او استفاده کنند و او را این طرف و آن طرف بکشانند , این هم به نظر من افراط است .»( همان , ج۳, ص ۲۵۹-۲۶۰, بیانات رهبر انقلاب در جلسه پرسش و پاسخ با مدیران مسئول وسردبیران نشریات دانشجویی , ۴/۱۲/۷۷)
همچنین فرمودند : «دانشجو عنصری خوب , بسیار عزیز و مهم است و باید آنچنان که حق اوست , با او رفتار کرد , حق او این است که او را برای کارهای سیاسی جریان های مخل و مضر و ناراحت ابزار نکنند , بگذارند او درس بخواند و وسیله در س خواندن را هم برایش فراهم کنند اما او را آنچنان نکنند که نسبت به مسائل کشور و مسائل جاری و سرنوشت ساز , بی تفاوت و بی اطلاع باشد .اینکه می گوییم اگر دانشجو توجه به سیاست نداشته باشد , عیب دارد , عیبش این جاست که اگر به سیاست بی توجه باشد , معنایش این است که نسبت به آنچه در جامعه می گذرد و نسبت به سرنوشت و آینده جامعه و مهام جامعه که او فردا باید متصدی امور آن شود , بی تفاوت خواهد بود .»( همان , ج۲, ص ۱۷۱, بیانات در دیدار با رؤسای دانشگاههای سراسر کشور , ۶/۱۲/۷۶)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.