فعالیت فرهنگی دانشجویان ۱۳۹۱/۹/۲۱

وظیفه اصلی و مهم دانشجو تحصیل دانش و سپس تلاش برای تولید آن است و هر کاری که انجام می‌دهد بهتر است در همین راستا باشد این هدف بلند مدت و اصلی اوست اما دانشجو در حوزه ای که تلاش می‌کند و در قلمروی که م
وظیفه اصلی و مهم دانشجو تحصیل دانش و سپس تلاش برای تولید آن است و هر کاری که انجام می‌دهد بهتر است در همین راستا باشد این هدف بلند مدت و اصلی اوست اما دانشجو در حوزه ای که تلاش می‌کند و در قلمروی که می‌تواند موثر باشد نیز وظایفی دارد زیرا اسلام و سخن حق خداوند چیزی است که باقی خواهد ماند خداوند دین خود را حفظ خواهد کرد و در این راه نیروهایی را به کار خواهد گرفت که حزب خداوند خواهند بود چرا ما آن افراد نباشیم زیرا خداوندی که اداره جهان دست اوست و امور به دست اوست فرمود:
﴿فَإِنَّ حِزْبَ اللّهِ هُمُ الْغالِبُونَ﴾؛ ﴿إِنَّ اْلأَرْضَ لِلّهِ یُورِثُها مَنْ یَشاءُ مِنْ عِبادِهِ وَ الْعاقِبَةُ لِلْمُتَّقینَ﴾ اعراف/۱۲۸« زمین از آنِ خداست؛ آن را به هر کس از بندگانش که بخواهد می دهد؛ و فرجام (نیک) برای پرهیزگاران است» ﴿وَ لا تَهِنُوا وَ لا تَحْزَنُوا وَ أَنْتُمُ اْلأَعْلَوْنَ إِنْ کُنْتُمْ مُؤْمِنینَ﴾ آل عمران/۱۳۹ « و اگر مؤمنید، سستی مکنید و غمگین مشوید، که شما برترید» حال که عاقبت امر با خداوند است و او پیروز است و حق بر باطل غلبه خواهد کرد چرا ما جزء سربازان الهی نباشیم و به تحقق کلمه حق کمک نکنیم زیرا خداوند فرمود اگر شما در خانه هایتان بنشینید و برای اسلام تلاش نکنید من کسانی را برای این امر برمی‌گزینم که مانند شما نیستند ﴿قُلْ إِنَّ اْلأَمْرَ کُلَّهُ لِلّهِ یُخْفُونَ فی أَنْفُسِهِمْ ما لا یُبْدُونَ لَکَ یَقُولُونَ لَوْ کانَ لَنا مِنَ اْلأَمْرِ شَیْ ءٌ ما قُتِلْنا هاهُنا لَوْ کُنْتُمْ فی بُیُوتِکُمْ لَبَرَزَ الَّذینَ کُتِبَ عَلَیْهِمُ الْقَتْلُ إِلی مَضاجِعِهِمْ وَ لِیَبْتَلِیَ اللّهُ ما فی صُدُورِکُمْ وَ لِیُمَحِّصَ ما فی قُلُوبِکُمْ وَ اللّهُ عَلیمٌ بِذاتِ الصُّدُورِ﴾ آل عمران/۱۵۴ « بگو: سررشته کارها (شکست یا پیروزی)، یکسر به دست خداست آنان چیزی را در دلهایشان پوشیده می داشتند، که برای تو آشکار نمی کردند. می گفتند: اگر ما را در این کار اختیاری بود، (و وعده پیامبر واقعیت داشت،) در اینجا کشته نمی شدیم. بگو: اگر شما در خانه های خود هم بودید، کسانی که کشته شدن بر آنان نوشته شده، قطعاً (با پای خود) به سوی قتلگاههای خویش می رفتند. و (اینها ) برای این است که خداوند، آنچه را در دلهای شماست، (در عمل) بیازماید؛ و آنچه را در قلبهای شماست، پاک گرداند؛ و خدا به راز سینه ها آگاه است»
با پیروزى و استقرار نظام جمهورى اسلامى به رهبرى حضرت امام خمینى، دانشگاه ها به عنوان یکى از مهمترین بخش هاى عرصه فرهنگ کشور جهت تحقق اهداف و آرمان هاى بلند انقلاب اسلامى مورد توجه قرار گرفت که لازمه آن از یک طرف فراهم آوردن شرایط و فضاى مناسب براى ایفاى این نقش مهم متناسب با اهداف انقلاب اسلامى و از طرف دیگر، آمادگى لازم به منظور مقابله و یا خنثى نمودن هجوم فکرى و فرهنگى مغایر با مبانى دین و اهداف بلند این انقلاب مى باشد. آنچه مسلم است براى انجام این مهم محورهاى مختلف و جایگاه هاى گوناگونى است که مى بایست وارد کار شده و طبق اولویت بندى علمى و منطقى لازم و از پیش تعیین شده به وظیفه انسانى، دینى و انقلابى خود عمل نمایند که دانشجویان و تشکل هاى اسلامى در دانشگاه ها یکى از عناصرى هستند که در این زمینه مى توانند نقش عمده و فراگیرى را داشته باشند که در کنار آن عناصر دیگرى از قبیل سیستم آموزشى، محتواى آموزشى، مدیریت، اساتید و فضاى دانشگاه، هر کدام به نوبه خود محور مهمى از این حرکت را مى تواندبه عهده داشته باشد. حال براى توجه بیشتر و نزدیک شدن به پاسخ سؤال لازم است به نکته مهمى اشاره شود: طبق فرمایش مقام معظم رهبرى،
سه اصل مهم براى دانشگاه و دانشجو وجود دارد:
۱- علم و جایگاه دانش،
۲- دین، اخلاق اسلامى و تهذیب نفس،
۳- بینش و شعور سیاسى، که هر سه اصل مهم، لازم و ضرورى است و چنانچه به هر یک از این سه اصل بى توجهى شود، دست یابى به اهداف و آرمان هاى مقدس انقلاب اسلامى ممکن نخواهد شد.
دانشجو در برابر فرصتی که در اختیار دارد مسئول است که به بهترین وجه تلاش خود را برای آموختن و سپس تحقیق و تولید علم داشته باشد و این خود بهترین خدمت به اسلام است در کنار این هدف بلند مدت دانشجو هیچگاه نباید از امور جزئی نیز غافل شد زیرا همه در حد خود مسئولیم . امر به معروف و نهی از منکر دو فریضه بسیار مهم دینی است و خداوند می‌فرماید: ﴿وَ لْتَکُنْ مِنْکُمْ أُمَّةٌ یَدْعُونَ إِلَى الْخَیْرِ وَ یَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ یَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَ أُولئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ﴾ آل عمران/۱۰۴ «و باید از میان شما، گروهى، (مردم را) به نیکى دعوت کنند و به کار شایسته وادارند و از زشتى بازدارند، و آنان همان رستگارانند» ما باید با استفاده از هر فرصتی باید دین خود را به اسلام ادا کنیم بنابراین با تقویت فکری و اعتقادی اولا خود و در درجه دوم دوستان و آشنایان و در حد وسیعتر حلقه ‌های بعدی را از سموم اندیشه ‌های نادرست حفظ کرد و موجب تقویت اعتقاد به خداوند باشیم و مصداق آیه شریفه ﴿ وَ اجْعَلْنا لِلْمُتَّقینَ إِمامًا﴾ فرقان/۷۴ قرار بگیریم.
موارد فوق می‌تواند بطور بارزتر در مصادیق زیر تحقق یابد
۱- اهتمام جدى به تحصیل در رشته اى که تحصیل مى کنیم.
۲- توجه و اهتمام به دروس معارف به عنوان زمینه ورود به مباحث اعتقادى. با توجه به این که هر یک از دروس معارف (معارف ۱ و ۲، تاریخ اسلام، اخلاق و تربیت اسلامى، ریشه هاى انقلاب اسلامى) پیش زمینه هاى امور اعتقادى اخلاقى و سیاسى یک دانشجو را مى تواند فراهم کند. علاوه بر سیر عادى درس، دو محور ارتباطى خوب مى تواند راهگشا باشد، یکى «ارتباط با اساتید این دروس و کسب راهنمایى لازم»، دوم «توجه و مطالعه منابعى که به عنوان کمک درسى براى این دروس ارائه مى گردد که در نهایت منجر به تقویت مبانی فکر خود شود.
۳- تا حدی که امکان دارد تلاش فرهنگی و همکاری با واحدهای فرهنگی برای گسترش فرهنگ دینی و مبانی اعتقادی اسلام.
مزیتی که شما دارید این است که در بین آشنایان جزء افرادی هستید که دارای نفوذ بیشتری نسبت به افراد عادی هستید و همین باعث می‌شود که تاثیر رفتار و کلامتان بیشتر از دیگران باشد و می‌توانید از این مزیت برای تاثیر در دیگران در راه اصلاح رفتار و امر به معروف بهره بگیرید. و این مهم بدون برنامه ریزی که طی آن بتوان هم به وظایف آموزشی رسید و هم به کار فرهنگی میسر نخواهد شد.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
عالی بود
میهمان
با سلام عالی بود ولی جی کار بسیار دارد

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.