فقر در احادیث-فقر در اسلام-فقر مؤمنان-فقر و ایمان-فقر و دینداری ۱۳۸۶/۱۰/۰۵ - ۱۰۶۶ بازدید

ارتباط بین فقر و دینداری چگونه است؟ و چند نوع فقر داریم با توجه به احادیثی که در این زمینه وارد است که فقر افتخار است و یا اگر فقر از دری بیاد دین ازدر دیگر خارج می شود؟

براى پاسخ به پرسش شما، نخست باید به این نکته مهم توجه کرد که ما دوگونه فقر داریم: 1- فقر تحمیلى، 2- فقر اختیارى.
آن چه نکوهش شده: «فقر تحمیلى» است که به جهت تبعیض و یا سستى و یا عقب افتادگى افراد پیش مى آید. اما آن چه از پیامبر(ص) و امامان(ع) در ستایش فقر آمده است مربوط به «فقر اختیارى است که به جهت حفظ ایمان و یا شرکت در جهاد و یا بخشش به دیگرانپیش مى آید. براى توضیح بیشتر درباره حدیث مطرح شده باید گفت:
حدیث امیرالمؤمنین(ع) من احبنا اهل البیت فلیعد للفقر جلبابا که در کلمات قصار نهج البلاغه آمده است در شرح هایى که بر نهج البلاغه نوشته شده و برخى کتب دیگر مثل بحارالانوار مرحوم مجلسى سه گونه تفسیرو معنى شده است که یک معنى و تفسیر آن مورد سؤال شما واقع شده است.
در ابتدا آن دو تفسیر که طبق آن اشکالاتى که نوشته اید بر آن وارد نمى شود را یادآور مى شویم و در معنى سوم پاسخ مورد نظر را مى نویسیم.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.