فلسفه آفرینش بهشت و جهنم ۱۳۹۱/۰۸/۱۰ - ۹۰۰ بازدید

شما زنده هستید برای چه؟ هر گونه هدفی که برای این حیات شما آرمانی است، همان به صورت کامل در جهان دیگر محقق خواهد شد. اگر هدف کسی در محدوده همین ظواهر است (قصرها، تزئینات، باغ ها، منظره های دلکش، ملک بی انتها و...) چنین چیزی فقط در آخرت می تواند محقق گردد. اگر هدف کسی علم و درک است، آن نیز در آخرت میسر است: A}لَقَدْ کُنْتَ فِی غَفْلَةٍ مِنْ هذا فَکَشَفْنا عَنْکَ غِطاءَکَ فَبَصَرُکَ اَلْیَوْمَ حَدِیدٌ{A؛ (۵۰:۲۲) تو از این روز در غفلت بودی تا آن که ما پرده از برابرت کنار زدیم و چشم تو بیناتر گردید»، V}(ق، آیه ۵){V.

شما زنده هستید برای چه؟ هر گونه هدفی که برای این حیات شما آرمانی است، همان به صورت کامل در جهان دیگر محقق خواهد شد. اگر هدف کسی در محدوده همین ظواهر است (قصرها، تزئینات، باغ ها، منظره های دلکش، ملک بی انتها و...) چنین چیزی فقط در آخرت می تواند محقق گردد. اگر هدف کسی علم و درک است، آن نیز در آخرت میسر است: لَقَدْ کُنْتَ فِی غَفْلَةٍ مِنْ هذا فَکَشَفْنا عَنْکَ غِطاءَکَ فَبَصَرُکَ اَلْیَوْمَ حَدِیدٌ؛ (50:22) تو از این روز در غفلت بودی تا آن که ما پرده از برابرت کنار زدیم و چشم تو بیناتر گردید»، (ق، آیه 5). حقایق در قیامت رخ خواهد نمود و راستی که وصول به یقین و دیدن همه آنچه در این جهان گذشته است، چیزی دیدنی و باشکوه است؟ در یک طرف پیامبران، اولیا و شهدا و ....قرار دارند و در سوی دیگر ظالمان، طاغیان، فرقه های مختلف و ... . آن گاه میان آنان قضاوت خواهد شد. آیا این ها کم چیزی است؟
از سوی دیگر در بهشت علاوه بر نیل انسان به خواسته های مادی (به صورتی شگفت انگیز) باز مسیری معنوی و کمالی روحانی را تجربه خواهد کرد و آن توجه به ذات و جمال حق تعالی و قدرت و عظمت او است؛ همان گونه که در این جهان مجذوب اوئید و در جذبه جمال و کمال او سر از پا نمی شناسند در آن جهان نیز چنین خواهید بود. ازاین رو سخن بهشتیان این خواهد بود: «در آن بهشت زبان شوق به تسبیح و تقدیس خداوند می گشایند که: بارالها! تو از هر نقص و آلایش پاک و منزهی و ثنای آنها در بهشت سلامت می بخشد و آخرین سخنشان حمد پروردگار عالمیان است»، (یونس، آیه 10). آری؛
عارفان هردمی دو عید کنند     عنکبوتان مگس قدید کنند
امید آن داریم که دراین مقوله خوب بیندیشید تا حقیقت آشکار گردد.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.