فلسفه حجاب زن در نماز ۱۳۹۵/۱۱/۱۳ - ۵۶۵ بازدید

مگه خدا به همه محرم نیست و به همه چیز آگاه است پس چرا باید خانم یا آقا درصورتی که دریک مکان تنها نماز میخوانه باید خودشو بپوشانه؟

از آن جا که در این پرسش ، مسئله نماز مطرح است و اساس بسیارى از احکام نماز و سایر عبادت ها ، فراخوان بشر به تعبد و اظهار بندگى در مقابل پروردگار است ، ما فقط در حد فهم خود ، مى توانیم پاسخ گوییم و دست یابى به علت احکام عبادات ، بسیار مشکل است و گرچه هر یک از آنها داراى حکمت و علت خاصى هستند ، ولى پى بردن به همه آن اسرار ، براى ما میسر نیست . به هر حال ، حجاب و پوشش بانوان در نماز ، علت ها و فلسفه هاى متعددى مى تواند داشته باشد که برخى عبارتند از : الف ) این خود نوعى تمرین مستمر و روزانه ، براى حفظ حجاب مى باشد و یکى از عواملى است که در پاسداشت دائمى پوشش اسلامى زن و جلوگیرى از آسیب پذیرى او ، نقش مهمى ایفا مى کند . همان گونه که هر عبادتى ، تعلیم و تمرین است براى انسان که در همه حال ، به یاد خداوند سبحان و بازگشت به سوى او و تزکیه و تربیت خود براى یک زندگى ابدى باشد ، حجاب زن در نماز نیز آموزش ، تمرین و تذکر پوشش عفیفانه اوست که در غیر نماز هم باید همان پوشش در برابر نامحرم ، رعایت شود زیرا نماز ، آموزشگاه مهم ترین معارف و نیازهاى حیاتى انسان و پرورشگاه ایمان و تقوا و اخلاق انسانى و الهى ، مثل عفاف و حجاب است ، و به همین علت ، نماز ، مظهر حقیقت و سیماى ملکوتى دین اسلام مى باشد . نماز ، آیینه دین الهى است . خداوند حکیم ، تمام معارف و قوانین مهم و ریشه اى و مسائلى که حیات معنوى و اخلاقى و سعادت دنیوى و اخروى انسان و جامعه را تأمین مى کنند ، به طور خلاصه و کلى در نماز بیان فرموده است . ب ) داشتن پوشش کامل در پیشگاه خداوند ، نوعى ادب و احترام به ساحت قدس ربوبى است . از این رو ، براى مرد نیز ستر عورت واجب و در بر داشتن عبا و پوشاندن سر در نماز ، مستحب است و همین ادب حضور در پیشگاه الهى ، زمینه ساز حضور معنوى و بار یافتن به محضر حق مى شود . رعایت این ادب براى زنان ، اهمیت بیشترى دارد زیرا به طور معمول ، زنان آن گاه که در برابر بزرگى قرار مى گیرند ، اولین حرکتى که انجام مى دهند ، حفظ وقار و حجاب خود است البته حکم پوشش در نماز ، با حفظ حجاب در برابر نامحرم ، تفاوت هایى دارد مثلاً پوشاندن روى پا در برابر نامحرم واجب است ولى در نماز - بدون حضور نامحرم - واجب نیست .
ج ) زن ، مظهر حیا و عفاف است و حیا هم جلوه گاه حریم است و بالاتر از حریم خدا ، حریمى وجود ندارد و در آن جا ، باید در برابر عظمت کبریایى اش با حیا و پوشش باشد تا حد بندگى خود را نشان دهد . این پوشش و حیا ، هر چند براى مردان هم رعایتش لازم است ، براى زنان ، ضرورت محورى دارد .
اصولاً خانم ها مظهر زیبایى و لطافت و ظرافت در خلقت هستند و دُرّها و مرواریدهایى گران بها و زیبایند که خداوند براى هنرنمایى خود ، خلق نموده است و هیچ گاه نمى خواهد از ارزش آنها کاسته شود . این مخلوق ، هر چه پرده نشین و داراى ناز و کناره گیر از بازارهاى عمومى باشد ، بر قدر و منزلتش افزوده مى شود . به همین جهت ، خداى سبحان ، پوشیدن تمام بدن او را واجب دانسته و در هر حال ، احترامش را واجب شمرده است و حتى وقتى خداوند مى خواهد از خصوصیات و اهمیت و ارزش حورى هاى بهشتى بگوید و از آنها تعریف کند ، مى فرماید : « حُورٌ مَقْصُوراتٌ فِى الْخِیامِ » 25 « حورانى پرده نشین در ( - ( دل ) - ) خیمه ها » یعنى ارزش آنها به این است که اختصاصى و پرده نشین هستند و در دسترس عموم نمى باشند .
حال با توجه به این خصوصیات حیرت آور و منحصر به فرد ، مسلماً این احترام و متانت و وقار در نماز و مقابل خداوند ، سزاوارتر است و فقط مسئله محرم و نامحرم مطرح نیست .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.