فلسفه حجاب ۱۳۹۹/۰۹/۰۵ - ۵۲ بازدید

چرا قران دستور به حجاب و پوشش داده و همچنین روایات و احادیث زیادی در رابطه با محدود کردن زن داریم، درحالی که زن دوست دارد زیبا باشد و برای همه دلبری کند؟؟؟

زن موجودی فاخر و ارجمند است که دوست دارد زیبا باشد، اما نباید این ویژگی منجر به قربانی شدن خود او شود. فلسفه حجاب چیز مکتوم و پنهانی نیست مهمترین فلسفه حجاب این است که زن در روابط خود با مرد، حریمی قائل شود. اگرچه زن و مرد از جهاتی مانند کرامت انسانی و بهره مندی از حقوق اجتماعی همانند تحصیل علم و. . . مساوی هستند ولی از لحاظ فیزیکی و روحی تفاوتهای فراوانی با هم دارند، که همین اختلافات باعث می شود که خداوند مهربان با توجه به ویژگی های منحصر به فرد و متفاوت در خلقت زن احکامی همچون حفظ و رعایت حجاب را بر بندگانش واجب فرموده است.البته این گونه هم نیست که پوشش مخصوص خانمها باشد و بر مردان اصلا حجابی لازم نباشد، اما علّت اینکه در اسلام دستور پوشش اختصاص به زنان دارد زیرا که میل به خود نمایی و خود آرایی مخصوص زنان است، قهراً باید به زن بگویند خود را در معرض نمایش قرار نده نه به مرد، از نظر تصاحب قلبها و دلها مرد شکار است و زن شکارچی همچنانکه از نظر تصاحب جسم، زن شکار است و مرد شکارچی، میل زن به خودآرایی از این نوع حس شکارچیگری او ناشی می شود، در هیچ جای دنیا مردان غالبا از لباسهای بدن نما و آرایشهای تحریک طبیعت خاص خود می خواهد دلبری کند و مرد را دلباخته و در دام علاقه به خود اسیر سازد، لذا انحراف تبرّج و برهنگی از انحرافهای مخصوص زنان است و دستور پوشش هم برای آنان مقرر گردیده است.
اسلام می خواهد مردان و زنان مسلمان، روحی آرام و اعصابی سالم و چشم و گوشی پاک داشته باشند؛ ایجاد آرامش روانی بین افراد جامعه، عدم تهییج و تحریک جنسی است. معاشرت های بی بند و بار میان زن و مرد هیجان ها و التهاب های جنسی را افزایش داده و تقاضای سکس را به صورت عطش روحی ویک خواست اشباع نشدنی در می آورد. زن با پوشش خود اخلاق و پاکی را در جامعه رونق و خانواده را استوار وپا بر جا می سازد در مقابل عدم رعایت حجاب فرد و جامعه را دچار لغزش و آسیب جدی کرده و مردها را به مفسده می کشاند.
منبع: پایگاه اطلاع رسانی حوزه

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید