فلسفه نماز -فلسفه عبادت ۱۳۹۰/۱۱/۱۳ - ۱۰۵۶ بازدید

چرا می گویند نماز بخوانیم؟ خدا که به نماز خواندن ما احتیاج ندارد، توضیح دهید.

من سوال شما را کمی توسعه می‌دهم : چرا عبادت کنیم؟
قبل از پاسخ به این سوال و سوال شما باید بگویم اولا خدا گفته نماز بخوانید نه این که به قول شما «می‌گویند». در ثانی بله خدا به نماز خواندن ما اصلا نیازی ندارد. اگر همه عالم کافر شوند یا همه مومن شوند، هیچ ضرر یا سودی به خدا نمی‌رسد.
اما دلایل زیادی برای عبادت و از جمله نماز وجود دارد.
اول آنکه خدای مهربان برای به سعادت رسیدن ما برنامه‌ای داده است. خدایی که ما را آفریده راه کمال ما را در این می‌بیند که این عبادت را به همین شکل مخصوص انجام دهیم. بنده‌ی خدا هم که کمال خود را در اطاعت از خدا می‌بیند می‌گوید چشم. برخی را مثل نماز که اهمیت فراوان داشته و جایگزین ندارد واجب کرده است و برخی که اهمیت آن مانند اولی نیست اما بسیار مؤثر است را مستحب قرار داده است.
امام على علیه السلام می‌فرمایند : شما را به نماز و مواظبت بر آن سفارش مى کنم ؛ زیرا که نماز بهترین عمل است و ستون دین شماست . (میزان الحکمة ج ۶ ص ۲۷۱)
روح انسان باید در دنیا پرورش یابد و راه پرورش آن همین دستورات دین است. مهمترین عنصر پرورش انسان ایمان است و نماز و دعا و مانند آن, اعمالی هستند که ما دائما بوسیله آنها پیمان ایمان و عبودیت خود را با خداوند تقویت می کنیم, پیوند ایمانی خود با خدا را محکم تر می نماییم. نماز شعار و اقرار و اعتراف به ایمان و بیعت با خدا است که دائما تجدید می شود تا هرگز انسان از یاد خدا غافل نگردد و خدا را فراموش نکند. نماز بزرگترین یاد خدا است. ایمان عامل نجات انسان در دنیا و آخرت است و نماز مهمترین علامت وجود ایمان است, بدون نماز ایمان قابل اثبات نیست.
یکی دیگر از دلایل واجب شدن عبادات این است: خدا گفته! ما هم اگر بنده‌ی او هستیم و او را قبول داریم باید بگوییم: چشم و چون و چرا نکنیم. اگر او خدا است بهتر می‌داند،‌اگر او حکیم است پس بنده باید در مقابله خواسته‌ی او گردن نهد.
درست است، برخی از روی بی میلی نماز می‌خوانند چون نمی‌دانند و نمی فهمند نماز چیست. آنها که می‌فهمیدند مثل معصومین علیهم السلام ببینید با چه حالی نماز می‌خواندند و چطور منتظر وقت نماز بودند.
پیامبر خدا صلى الله علیه و آله و سلم می‌فرمایند : خداوند، جلّ ثناؤه، نور دیده مرا در نماز قرار داد و نماز را محبوب من گردانید ، همچنان که غذا را محبوب گرسنه و آب را محبوب تشنه . [با این تفاوت که ]گرسنه هرگاه غذا بخورد سیر مى شود و تشنه هرگاه آب بنوشد سیراب مى شود ، اما من از نماز سیر نمى شوم.(همان )
امام على علیه السلام می‌فرمایند : رسول خدا صلى الله علیه و آله شام و غیر شام را بر نماز مقدّم نمى داشت و چون وقت نماز مى رسید ، گویى نه خانواده اى مى شناسد و نه رفیق شفیقى . (همان ص ۲۷۲)
خدا به نماز ما محتاج نیست و همانطور که گفتم برای پرورش و سعادت ما تکالیفی معین نموده است. نماز یکی از آنها است ولی همه‌ی آنها نیست. اگر کسی از اسلام فقط نماز را داشته باشد، ‌بدرد نمی‌خورد مگر دشمنان علی علیه‌السلام بی نماز بودند! همه آنها از خوارج و اصحاب معاویه و دیگران همه نماز خوان حرفه‌ای بودند.
دلیل دیگر برای عبادت و از جمله نماز، فطری بودن آن است. همه انسان‌ها نیاز به پرستیدن دارند و نیاز به انجام عبادت. برخی راه را می‌شناسند و درست می‌روند ولی برخی مثل کفار یا گمراهان به عبادت بت یا نفس خودشان یا پول یا شهرت و یا شهوت و... می‌پردازند. اما به زودی و با فرا رسیدن مرگ همه در خواهند یافت که در عبادت خود راه درست را رفته‌اند یا نه؟!
اگر کسی به شما خدمتی کند می‌گویید ممنون متشکرم. خدا که این همه نعمت به ما داده است باید از او تشکر کنیم و عبادت راه این تشکر است. از این دلیل به عنوان وجوب شکر منعم در علم کلام یاد می‌شود.
البته دلایل فراوان دیگری نیز وجود دارد که فکر می‌کنم همین مقدار که بیان شد کافی باشد. موفق باشید.
برای مطالعه بیشتر به سایت مراجعه کنید و موضوع فلسفه نماز را بخوانید. http://akhlagh.porsemani.ir/term۶۶

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.