فوائد سنگ‌های انگشتری در روایات ۱۳۸۶/۱۲/۰۲ - ۱۵۷۳ بازدید

خواهشمند است که فواید هر یک از سنگ های انگشتری (عقیق، یمانی، سرخ، فیروز، در نجف، شرف شمس و ...) را طبق روایات، احادیث و نکات علمی ذکر کنید. (لطفا با ذکر منبع حدیث یا مطلب)

عقیق سه قسم است:سرخ، زرد، سفید.ظاهر بعضی روایات اینست که هر سه فضیلت دارند. در روایتی از پیامبر (ص) نقل شده است که فرمود: «انگشتر عقیق با خود بردارید که آن اول کوهی است که اقرار کرده است از برای خدا به یگانگی و از برای من به پیغمبری و از برای تو یا علی به امامت». بنابراین معلوم است که عقیق تشکیل شده عنصر معدنی (سنگ) انگشتر عقیق اندوه را از بین می برد. از خطرات محفوظ می نماید. موجب وسعت روزی و سلامتی از جمیع بلاها و ایمنی از شرور می شود. از امیر المومنین نقل شده که «نماز با انگشتر عقیق چهل درجه زیادتی دارد بر نماز بدون انگشتر عقیق». در روایت دیگری نقل شده که «دو رکعت نماز با انگشتر عقیق بهتر است از هزار رکعت که با آن نباشد».شرف شمس:
انگشتر شرف الشمس همان انگشتری عقیق است که بر آن اسمای مترکه نوشته شده است. بنابراین همان خواص و آثار انگشتر عقیق را دارد. در روایت آورده است که امیرالمؤمنان، انگشتری عقیق را برای حرز و دشمنان و بلاها در دست می کرد. (حلیه المتیقین، فصل سوم، ص 32) در حدیث معتبر از حضرت صادق علیه السلام منقول است که انگشتری عقیق در دست کنید که مبارک است و امید هست که عاقبت صاحبش مقرون به خیر و نیکی باشد. (همان) در روایت دیگری آمده است که هر کس انگشتر عقیق در دست داشته باشد، حاجتش برآورده است. (همان) از حضرت صادق علیه السلام منقول است که انگشتر عقیق موجب ایمنی است در سفر. (همان)در حدیث دیگری از آن حضرت نقل شده که هر کس انگشتری اش عقیق باشد، پریشان نشود و عاقبت کارش نیکو باشد. (همان، ص 34)
استفاده از این انگشتری ویژه فرد و گروه خاصی نیست، البته باید حرمت آن را حفظ کرد و از آثار و فوائد آن آگاه بود.
فیروزه:
از حضرت رسول اکرم (ص) منقول است که خداوند عالمیان میفرماید که من شرم میکنم از دستی که به سوی من بلند شود به دعا و در آن دست انگشتر فیروزه باشد پس او را ناامید برنگردانم از امام جعفر صادق (ع) منقول است که هر کس انگشتر فیروزه دست نماید دستش فقیر نشود.امام صادق (ع) می فرماید: ای مُفضل فیروزه سیرگاه دیده های مردان و زنان مومنه است یا دور گرداننده دردهاست از دیده های ایشان .که فیروزه چشم را قوت میدهدو سینه را گشایش می دهد
دُر نجف:
امام صادق (ع) فرمودند: دُر نجف که در نجف اشرف خدا ظاهر می سازد بدرستی که هر که آن را دست کند بهر نظر کردنی به آن خداوند زیارتی یا حجی یا عمره ای در نامه عمل او بنویسد که ثوابش ثواب پیامبران و صالحان باشد و اگر خدا رحم نمی کرد بر شیعیان ما هر آیینه هر نگین از آن به قیمت بسیار میرسید .
تفصیل بحث را در کتاب «حلیه المتقین»، علامه مجلسی(ره)، ص 30 به بعد ملاحظه نمائید.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.