فواید زیارت ۱۳۹۴/۱۱/۱۵ - ۲۶۸ بازدید

زیارت، برقراری ارتباط قلبی با حجّت خدا است و خود را در تشعشع فیض او قرار دادن است.
زیارت، احترام و گرامی‌داشت بزرگان دین و ادای احترام به ساحت ایشان.
زیارت، جلوه‌ای از محبت و مودّت بر ولی خداست و در حقیقت بزرگداشت دین و علم است.
زیارت، جلوه‌ای از باورها و اعتقادات مذهبی است که با احساسات پاک و عواطف عالی همراه می‌گردد.
زیارت شخصیت هایی مانند پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) و امامان(علیهم السلام) به عنوان بزرگ‌ترین موحدان و محبوبان خدا، در حقیقت بیعت با خدا و زمینه ساز اطاعت از خداست. همان‌طور که قرآن کریم می‌فرماید:
(((مَنْ یُطِعِ الرَّسُولَ فَقَدْ أَطاعَ اللّهَ)))[ نساء (۴)، آیه ۸۰.]؛
«هر کس از پیامبر اطاعت کند همانا از خداوند اطاعت کرده است».
(((إِنَّ الَّذینَ یُبایِعُونَکَ إِنَّما یُبایِعُونَ اللّهَ)))[ فتح (۴۸)، آیه ۱۰.]؛
«کسانی که با تو (پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم)) بیعت می کند همانا با خدا بیعت کرده‌اند».
پس زائر در محضر ائمه(علیهم السلام) تعهد می نماید که دست به زشتی گناه نیالاید و پیمان می بندد که بنده راستین خدا و پیرو واقعی آنان باشد.
آیت‌الله بهجت می فرماید: آیا معنی «اشهد انکم ترون مقامی و تسمعون کلامی و تردون سلامی» را می‌فهمید؟ مومن خدا را حاضر می‌داند، واسطه خدا را هم حاضر می‌داند. عینک داشته باشیم و ببینیم. مؤمن می‌فهمد امام زنده است، ناظر است، قادر و مقتدر است. ائمه(علیهم السلام) حاضرند! ناظرند! می‌بینند! جواب می‌دهند. این‌ها ممتاز هستند، از ملائکه بالاتر هستند. التفات ما کم است!
حرم می‌رویم و می‌آییم فکر می‌کنیم کسی ما را ندیده است؟ ملائکه از ما غافل نیستند. ما را می‌بینند!
لازم به ذکر است برخی فوائد زیارت «همیشگی و همگانی» است. مانند این‌که: یاد بزرگان و معصومان، آدمی را در مسیر بزرگواری و پاکی و قدم برداشتن در مسیر عصمت کمک می‌کند و این فایده برای همه زائران با اختلاف مراتب حاصل است، به طوری که حداقل در مدت زیارت، زائر در محیط معنوی قرار می‌گیرد و اهتمام نسبت به نماز اول وقت، تلاوت قرآن و ارتباط معنوی با اولیای الهی و هم‌نشینی با خوبان و عبادت‌کنندگان پیدا می‌کند و زمینه استغفار برای همگان بیشتر فراهم می‌گردد.
و برخی فواید «مقطعی» و موردی است به طوری که دیده شده، برخی از زائران در همین دنیا و به صورت زودهنگام حاجت‌شان برآورده ‌شده و پیمانه خود را از دست ولی خدا پُر ‌کرده‌اند. تجلّی این‌گونه کرامات موجب جلب توجّه همگان به‌سوی آستان مقدس اولیای الهی می‌گردد تا رابطه معنوی خویش و رفت و آمد به این مکان مقدس را بیش از پیش ادامه دهند.
و بخشی از فواید زیارت، آخرتی است؛ مانند: ثواب و شفاعت اُخروی که شامل زائران می‌شود. چنان‌که پیغمبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) به امیرمؤمنان علی(علیه السلام) فرمود:
«یا ابالحسن! به درستی که خدای تعالی قبر تو و فرزندان تو را، بُقعه‌هایی از بُقعه‌های بهشت و عرصه‌ای از عرصه‌های آن قرار داده و دل‌های خلق و برگزیدگان بندگان خود را مایل به آنها ساخته، تا خواری و اذیت راه را متحمّل شوند و قبور شما را تعمیر کنند و بسیار به زیارت آیند؛ به جهت تقرّب به خدا و دوستی پیغمبر او. یا علی! این طایفه مخصوص‌اند به شفاعت من و بر حوض من و ایشان وارد می‌شوند زیارت کنندگان من و همسایگان من فردای قیامت در بهشت‌اند»[ معراج السعادة، ص ۷۰۳.].

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.