قاتل باایمان-عذاب اخروی قاتل-خلود در جهنم ۱۳۸۷/۰۸/۲۵ - ۱۳۹۴ بازدید

در قرآن می خوانیم که اگر کسی انسان مؤمنی را عمدا بکشد در آتش جاویدان خواهد بود. در سوره حجرات می فرماید اگر دو گروه مؤمنان با هم جنگیدند ... که در این قتال حتما عده ای از مؤمنان بدست دیگر مومنان کشته می شوند. من این سوال را دارم که عاقبت این مؤمنانی که انسانهای با ایمان دیگر را کشته اند، چه می شود؟ آیا به جهنم می روند؟

در واقع مشکل شما این است که خلود در جهنم مربوط به کفار و آن هم گروه خاصی از آنها است پس چگونه می شود مومنی که عمدا مومنی را بکشد در جهنم و آتش جاوید و خالد باشد ؟
در پاسخ به پرسشتان به توضیحات ذیل توجه نمایید . و مَنْ یَقْتُلْ مُؤْمِناً مُتَعَمِّداً فَجَزاؤُهُ جَهَنَّمُ خالِداً فِیها وَ غَضِبَ اللَّهُ عَلَیْهِ وَ لَعَنَهُ وَ أَعَدَّ لَهُ عَذاباً عَظِیماً (نساء -93)
و هر کسى فرد با ایمانى را از روى عمد به قتل برساند مجازات او دوزخ است که جاودانه در آن مى ماند و خداوند بر او غضب مى کند و از رحمتش او را دور مى سازد و عذاب عظیمى براى او آماده ساخته است .
در اینجا سؤالى پیش مى آید که خلود یعنى مجازات جاودانى مخصوص کسانى است که بى ایمان از دنیا بروند در حالى که قاتل عمدى ممکن است ایمان داشته باشد و حتى پشیمان گردد و از گناه بزرگى که انجام داده جدا توبه کند و گذشته را تا آنجا که قدرت دارد جبران نماید.
در پاسخ این سؤال مى توان گفت:
1- منظور از قتل مؤمن در آیه این است که انسانى را به خاطر ایمان داشتن به قتل برساند و یا کشتن او را مباح بشمرد، روشن است که چنین قتل نشانه کفر قاتل است و لازمه آن خلود در عذاب مى باشد.
2- این احتمال نیز هست که قتل افراد با ایمان و بى گناه سبب شود که انسان بى ایمان از دنیا برود و توفیق توبه نصیب او نگردد و به خاطر همین موضوع گرفتار عذاب جاویدان شود .
3- این هم ممکن است که منظور از خلود، در این آیه عذاب بسیار طولانى باشد، نه عذاب جاویدان.
تفسیر نمونه، ج 4، ص: 68

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.