قبولی نماز-شرط قبولی اعمال- ۱۳۹۲/۰۷/۱۷ - ۳۱۱ بازدید

با توجه به روایاتی که قبولی اعمال را منوط به قبولی نماز بیان میکنند،انجام خیرات و دیگر اعمال مستحب از سوی کاهل یا تارک الصلوة بیفایده است و به وی توصیه شود بیخود به خودت زحمت نده؟


دوست عزیز؛ اینکه در واقع خداوند با انسانهای بی نمازی که کارهای خیری دارند چگونه برخورد می کند امری است مابین بنده و خداوند اما آنچه از روایات به ما رسیده است بیانگر آن است که شرط قبولی سایر اعمال انسان، قبولی نماز است. اگر نماز مورد قبول واقع شود، سایر عبادات نیز قبول واقع خواهد شد.
امام صادق (ع) می فرمایند: إِنَّ أَوَّلَ مَا یُحَاسَبُ عَلَیْهِ الْعَبْدُ الصَّلَاةُ، فَإِذَا قُبِلَتْ قُبِلَ سَائِرُ عَمَلِهِ [وَ إِذَا رُدَّتْ عَلَیْهِ، رُدَّ عَلَیْهِ سَائِرُ عَمَلِهِ ]. اولین چیزی از بنده که مورد حساب واقع می شود، نماز است، پس اگر قبول واقع شد سایر اعمال نیز قبول واقع می شود و اگر رد شد، سایر اعمال نیز ردّ خواهد شد.   الأصول الستة عشر (ط - دار الحدیث) / ۳۲۲ / کتاب حسین بن عثمان بن شریک ..... ص : ۳۱۷.)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.