قرآن در عصر ظهور ۱۳۹۹/۰۲/۲۱ - ۵۱ بازدید

اگر‌ قران کتابی جاودان است پس وقتی که امام زمان(عج) ظهور میکند و کافری وجود ندارد این همه هشدار قران برای ان ها بی ارزش نمی شود ؟

اشکال شما به هیچ عنوان مبنایی ندارد و مخاطب هشدارهای قرآن همه مردم دنیا در همه زمانها هستند. به همین جهت قرآن جایگاهی بس رفیع در عصر ظهور خواهد داشت و همه برنامه ها و اقدامات با محوریت قرآن خواهد بود.
قرآن، برنامه جامعه و کامل برای ساختن جامعه‌ای سالم و آباد، انسانی فرهیخته و متعالی و آینده‌ای رو به رشد و مترقّی است. وجود آموزه‌های وحیانی قرآن، به عنوان مبنا و معیار درستی و نادرستی اندیشه‌ها و افکار و تربیت کننده و اصلاح گر نفوس و دل‌ها، عامل رستگاری و نجات همه انسان‌ها در هر سطح و منزلتی است.
افکار و آرای گوناگون فلسفی و سیاسی و اندیشه‌های ناقص و دنیاگرایانه، عامل برخی از انحرافات، ارزش ستیزی‌ها، دنیاگرایی‌ها، تشویش‌ها و حتّی بی‌عدالتی‌ها و جنگ‌ها است. از منظر دینی، بسیاری از این آرا و نظریات، برخاسته از هواهای نفسانی و فکر ناقص بشری هستند و چون راهی به حقیقت ندارند، در گره‌گشایی از کار بشر، ناتوان می‌باشند. اگر بتوان این آرا و اندیشه‌ها را در پرتو قرآن بال و پر داد و از تعدد و چندگانگی آنها جلوگیری کرد، می‌توان امیدوار به حلّ مشکلات شد.
حضرت علی (ع) درباره این‌که امام مهدی (عج) نظرات، قوانین و خواست‌ها را مطابق با قرآن می‌کند، می‌فرماید:
«یعطف الهوی علی الهدی اذا عطفوا الهدی علی الهوی و یعطف الرأی علی القرآن اذا عطفوا القرآن علی الرَّای ( نهج البلاغه، خ۱۳۸) او خواسته‌ها را تابع هدایت وحی می‌کند، هنگامی که مردم هدایت را تابع هوس‌های خویش قرار می‌دهند و درحالی‌که به نام تفسیر، نظریه‌های گوناگون خود را بر قرآن تحمیل می‌کنند، او نظریه‌ها و اندیشه‌ها را تابع قرآن می‌سازد».
برهمین اساس او افکار و اندیشه‌ها را متمرکز می‌کند: «إذا قام قائمنا وضع یده علی رؤوس العباد فجمع به عقولهم و کملت به احلامهم (کلینی، کافی، ج۱، ص۲۵، ح۱) وقتی قائم ما قیام کند، دست [عنایتش] را بر سر بندگان می‌نهند و بدین وسیله عقل آنها کامل شده [و فهم شان بالا می‌رود] و آرزوها و افکارشان متمرکز می‌گردد».
و آنها را به سمت اندیشه واحد قرآنی سوق می‌دهد:
«هو الَّذی یجمع الکلم و یتمِّ النعم (حائری یزدی، الزام الناصب، ص۷۵ ) او کسی است که وحدت کلمه را ایجاد می‌کند و نعمت را کامل می‌سازد».
برای اینکه این اندیشه واحد و جامع شکل بگیرد، آن حضرت حقایق قرآنی و آموزه‌های اصیل آن را تعلیم می‌دهد و موجب دانایی پرهیزگارانه انسان‌ها می‌شود؛ چون قرآن کریم هم بر نور دل‌ها می‌افزاید و هم بر دانش و حکمت آنان:
«یعلّم النّاس القرآن علی ما انزل الله جلَّ جلاله (مفید، الإرشاد، ج۲، ص۳۸۶) قرآن همان‌گونه که خداوند نازل کرده به مردم یاد داده می‌شود».
«إستأنف بکم تعلیم القرآن و شرایع الدّینِ… کما انزل الله علی محمّدٍ (حرّ عاملی، اثبات الهداة، ج۳، ص۵۶۰، ح۶۲۸ ) وقتی قائم قیام می‌کند، قرآن و احکام دین را همان‌گونه که بر پیامبر (ص) نازل شده است، از نو به شما می‌آموزد».

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.