قرآن کامل ترین کتاب انسان سازی و بهترین دستورالعمل خود سازی ۱۳۹۱/۵/۴ - ۲۷ بازدید

قرآن کامل ترین کتاب انسان سازی و بهترین دستورالعمل خود سازی و دقیق ترین برنامه ی زندگی انسان می باشد.
قرآن کامل ترین کتاب انسان سازی و بهترین دستورالعمل خود سازی و دقیق ترین برنامه ی زندگی انسان می باشد.

انسان موجودی است که به عنوان بهترین و برترین مخلوقات خداوند متعال آفریده شده است و از این جهت خداوند متعال در کتاب خود که به عنوان دستورالعمل زندگی انسان است در مورد خلقت انسان به خود تبریک گفته است : فَتَبَارَک َ اللهُ اَحسَنُ الخَالِقِینَ ( سوره مؤمنون ، آیه ۱۴ ) ؛ پس آفرین باد بر خدا که بهترین آفرینندگان است . و سایر موجودات عالم اعم از حیوانات، گیاهان، کوه ها، دریاها، زمین، آسمان ها و ... و در یک معنا همه ی عوالم وجودی را مسخّر و رام انسان گردانیده است : وَسَخَّرَ لَکُمُ اللَّیْلَ وَ الْنَّهَارَ وَالشَّمْسَ وَ الْقَمَرَ وَ الْنُّجُومُ مُسَخَّرَاتٌ بِأمْرِهِ إِنَّ فِی ذَلِکَ لَآیَاتٍ لِّقَوْمٍ یَعْقِلُونَ( سوره نحل ،آیه ۱۲) ؛ و شب و روز و خورشید و ماه را براى شما رام گردانید و ستارگان به فرمان او مسخّر شده اند مسلّماً در این [امور] براى مردمى که تعقّل مى کنند نشانه هاست .

حق متعال برای سعادت و خوشبختی انسان، که به عنوان نماد کامل قدرت نمایی و علم الهی است، انبیاء و اولیاء علیهم السّلام را فرستاد تا انسان ها را به سوی مسیر سعادت دنیا و آخرت هدایت نمایند و به برخی از انبیاء کتاب عطا فرمود تا بهتر و دقیق تر انسان ها را هدایت نمایند.

در سلسله ی بعثت انبیاء علیهم السّلام و انزال کتب آسمانی، در اعلا درجه ی این ابعاث و انزال، امر هدایت و تکامل جن و انس، به ویژه انسان ها برای رسیدن به سعادت دنیا و آخرت، به اعلی حضرت خاتم الأنبیاء علی الإطلاق حضرت محمّد مصطفی صلّی الله علیه وآله و سلّم تعلّق گرفت و دین مبین اسلام به عنوان کامل ترین دین الهی و کتاب عظیم الشّأن قرآن کریم به عنوان کامل ترین و بهترین کتاب، دستورالعمل زندگی و نسخه ی شِفا بخش دردها و بیماری های جسمی و روحی و به عبارتی بیماری ها و مشکلات مادّی و معنوی انتخاب گردید.

عظمت و سنگینی، لطائف و دقائق، رقائق و حقائق دین عزیز اسلام و کتاب عظیم قرآن به قدری بود که تنها فرد نظام هستی که وِعاء و ظرف وجودیش توانایی پذیرش این مهم را داشت و توانست با وجود تمام سنگینی و مشکلات، با تمام وجود عزیز و نازنین خود این امانت مهمّ الهی را به جان بخرد و این بار عظیم و در عین حال عزیز را به دوش بکشد، خاتم الأنبیاء علی الإطلاق جناب رسول الله حضرت محمّد بن عبدالله صلّی الله علیه وآله و سلّم بود.

امام حسن مجتبی علیه السّلام فرمودند : چون خداوند متعال قلب پیغمبر اکرم ( صلّی الله علیه و آله و سلّم ) را بزرگ تر از قلب های دیگر دید، او را به پیغمبری برگزید ( انسان کامل از دیدگاه نهج البلاغه ، ص ۱۸۷ ) .

آقا جان علیه السّلام می فرمایند : چون ظرف وجودی و جان عزیز جناب رسول الله صلّی الله علیه و آله و سلّم و به عبارتی ظرفیت قلب ایشان وسیع تر از سایر انبیاء علیهم السّلام و سایر انسان ها بود، خداوند ایشان را برای پیغمبری و ابلاغ دین اصلی و نهایی اش که ادامه و کامل شده ی ادیان سابق است، برگزید و بهترین و کامل ترین دستورالعمل و برنامه ی انسان سازی و کتاب خودسازی یعنی قرآن کریم را به صورت انزال و تنزیل یعنی به صورت نزول دفعی و تدریجی بر جان خاتم انبیاء صلّی الله علیه و آله و سلّم نازل فرمود.

معمولاً در هر کتاب، مقاله یا تحقیق علمی نویسنده چند سطری را به عنوان مقدّمه و چکیده ی مباحث در آغاز کار خود می آورد.

خداوند متعال هم در تقریر و تحریر کامل ترین، بهترین و دقیق ترین نوشتار خود در عالم، در ابتدای کتاب انسان ساز خود، سوره مبارکه ی حمد که همان فاتحه الکتاب و سبع المثانی است را به تحریر در آورد و به خاطر عظمت و تأثیر این سوره ی مبارکه، خواندن آن را در رکعت اوّل و دوم هر نماز فریضه و نافله، واجب فرمود تا هر مسلمان هر روز بارها خود را یعنی زبان و جسم ظاهری خود را به بیان و تکرار کلمات و عبارات این سوره متبرّک و متیمّن نماید تا آرام آرام و با توجّه و تعقّل و توغّل، این تکرار ظاهری و مادّی در دیگر مراتب وجودی انسان هم تجلّی نماید و غیر از جسم مادّی او، حقیقت وجودی و نفس ناطقه ی او در مرتبه ی عالم مثال و عالم عقل هم این عبارات و الفاظ شریف را تکرار کنند تا به تدریج انسانی الهی شود و چشم و گوش باطن او نیز باز شود و حقایقی از عوالم وجودی را ادراک نماید که تا در مرتبه ی مادّی و حجاب جسم و بدن باشد، با حقائق و لطائف و علوم و اسرار عالم و نظام هستی آشنا نمی شود چون که با عالم نامحرم است : تُسَبِّحُ لَهُ السَّمَاوَاتُ السَّبْعُ وَ الأَرْضُ وَ مَن فِیهِنَّ وَ إِن مِّن شَیْءٍ إِلاَّ یُسَبِّحُ بِحَمْدَهِ وَ لَکِن لاَّ تَفْقَهُونَ تَسْبِیحَهُمْ إِنَّهُ کَانَ حَلِیمًا غَفُورًا( سوره اسراء ، آیه ۴۴ ) ؛
آسمان هاى هفت گانه و زمین و هر کس که در آن هاست او را تسبیح مى گویند و هیچ چیز نیست مگر این که در حال ستایش تسبیح او مى گوید ولى شما تسبیح آن ها را در نمى یابید به راستى که او همواره بردبار [و] آمرزنده است .


إن شاء الله این نوشتار، ابتدا برای راقم و سپس برای دیگر عزیزان و نفوس مستعدّه در جهت سیر مسیر استکمالی از نقص به کمال که همان مسیر الهی و انسانی صراط مستقیم محمّدی و علوی علیهما السّلام است، مُعِد و مؤثّر باشد .
و الله ولیّ التّوفیق

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.