قراءت قرآن سر بر بالای نی ۱۳۹۸/۰۶/۱۱ - ۱۳۶۶ بازدید

زمانی اسرا و سرهای شهدای کربلا را به شام میبردند سر امام حسین(ع) در چه جاهایی و به چه مناسبتهایی و کدام ایات را خواندند و با این معجزه بعد از عاشورا چند نفر دیگر شیعه شدند؟

بر اساس نقل مورخان و محدثان‌، سر امام حسین‌ علیه السلام آیاتی از سوره کهف و بعض آیات دیگر را بعد از شهادت و بر بالای نیزه و در جاهای مختلف تلاوت کرده است. در روایتی از زید بن ارقم آمده است‌: سر حضرت امام حسین‌ را بر نیزه در کوفه در حال خواندن آیات قرآن دیدم: «اَم حَسِبت‌َ اَن‌َّ اَصحـَاب‌َ الکَهف‌ِ والرَّقیم‌ِ کانوا مِن ءایـَتِنا عَجَبـا ؛ (1) آیا گمان کردی اصحاب کهف و رقیم از آیات عجیب ما بودند؟». موی بر تنم راست شد و گفتم‌. این ماجرا عجیب‌تر از جریان اصحاب کهف است‌. (2) در نقل دیگری آمده است : وقتی سر امام را در جایگاهی که در برایش معین کرده بودند، نهادند، به تلاوت آیات سوره کهف پرداخت و تا : انهم فتیه آمنوا بربهم فزدناهم هدی و لا نزد الظالمین الا ضلالا تلاوت کرد. (3)
سر امام را بر چوبی نصب کرده بودند و مردم دیدند آن سر این آیه را تلاوت کرد :
و سیعلم الذین ظلموا ای منقلب ینقلبون (4) (5)
سلمه بن کهیل از سر امام شنید که بر نیزه می خواند: فسیکفیکهم الله و هو السمیع العلیم (6) (7)
ابن وکیده می گوید : از سر امام شنیدم که سوره کهف را می خواند. شک کردم که صدا از سر هست یا از جای دیگر که ناگاه سر مبارک تلاوت را ترک کرد و متوجه من شد و فرمود: ای فرزند وکیده ! مگر نمی دانی که ما امامان زنده و نزد پروردگارمان روزی خوریم. ابن وکیده با شنیدن این کلام تصمیم می گیرد سر را دزدیده و دفن کند که سر امام به او می فرماید: ای فرزند وکیده ! تو را به این تصمیم راهی نیست و اقدام آنان در ریختن خون من نزد خدا عظیم تر از بردن سرم بر نیزه در شهرها می باشد . پس آن ها را واگذار اذ الاغلال فی أعناقهم و السلاسل یسحبون ؛ (8)
در آن هنگام که غل و زنجیرها بر گردن آنان قرار گرفته و آن ها را مى کشند . (9)
منهال ابن عمرو می گوید : سر امام را در دمشق بر نیزه دیدم که آیات سوره کهف تا : ام حسبت ان اصحاب الکهف و الرقیم کانوا من آیاتنا عجبا تلاوت می کرد و در این جا فرمود: عجیب تر از اصحاب کهف قتل من و بر نیزه کردن سرم می باشد. (10)
و وقتی یزید در پی اعتراض سفیر روم به ظلم رفته بر اباعبدالله ، دستور به کشتن او داد ، سر امام با صدای بلند فرمود: لا حول و لا قوه الا بالله . (11) تلاوت قرآن توسط سر بریده محال نیست ؛ زیرا امام بنده خاص خدا بود که مظلومانه به شهادت رسید و خدا برای نشان دادن آیت بودن او و ظالم بودن دشمنانش این کرامت را به او عطا فرمود.
در مورد اینگونه قضایا باید به این نکته توجه کرد که این قضایا قضایای تاریخی هستند و وحی منزل نیستند و ممکن است برخی از آنان درست نباشد .اگر کسی به برخی از اینگونه قضایا معتقد نباشد مشکلی نیست ولی اگر کسی به طور کلی قضایای غیر عادی را نپذیرد ، این درست نیست و اگر از راه معتبر ثابت شد باید پذیرفت گرچه ما نتوانیم بفهمیم .
پی نوشت ها:
1. کهف (18) ، آیه 9.
2. الارشاد، شیخ مفید، ج 2، ص 116، کنگره شیخ مفید.
3. مقتل الحسین ، مقرم، ص 332.
4. شعراء (26) ، آیه 227.
5. مناقب، ابن شهراشوب ، ج 2 ، ص 188.
6. بقره(2) ، آیه 137.
7. اسرار الشهادة ، ص 488.
8. غافر (40) ، آیه 71.
9. شرح قصیدة ابی فراس ،ص 148.
10. خصائص سیوطی ، ج 2 ، ص 127.
11. مقتل العوالم ، ص 151.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.