قران و کشتی نوح(ع) ۱۳۹۹/۰۵/۰۱ - ۳۶۷ بازدید

! البته ک این موضوع بسیار مهم است و باید ثابت شود ک آیا حقیقت دارد یا نه ! البته آنهایی ک معنی ارزش واقعی زندگانی بشر در سیاره زمین را درک نموده اند رفته اند و ب نتایج خوبی نیز رسیده اند ! البته در کتیبه های بابلی نیز اشاره ب فردی میکند ک در آن روزگار سیلی عظیم قسمتهایی از مناطق تحت حاکمیت ایلامیان را فرا میگیرد و شخصی با کلکی ک ساخته بود مردم و حیوانات را نجات داد و بعدها این داستان طبق معمول عوام یک کلاغ و چل کلاغ شد و تبدیل ب داستان نوح شد

ما چون برای داستان کشتی نوح مستند قرانی داریم دیگر به داستانهای دیگر مثل کتیبه های بابل بی نیازیم تا بخواهیم آنرا اثبات کنیم .
و بحث یک کلاغ و چهل کلاغ در آن را ندارد .
جریان کشتی نوح، بخشی از داستان زندگی و پیامبری حضرت نوح(ع) است. وقتی نوح به پیامبری برگزیده شد مامور شد تا قومش را که بت پرست و مشرک بودند به خداپرستی دعوت کند.[۱] به روایت بسیاری از مفسرین بر اساس آیه ۱۴ سوره عنکبوت «وَلَقَدْ أَرْسَلْنَا نُوحًا إِلَی قَوْمِهِ فَلَبِثَ فِیهِمْ أَلْفَ سَنَةٍ إِلَّا خَمْسِینَ عَامًا» حضرت نوح ۹۵۰ سال در میان قوم خود مردم را به خداپرستی دعوت کرد.[۲] او در این مدت با مشقت و تلاش شب و روز قومش را هدایت کرد.[۳] اما قومش دعوتش را قبول نمی‌کردند و در تمام این مدت افراد اندکی به او ایمان آوردند.[۴] سرانجام نوح بعد از سال‌ها دعوت و عدم ایمان قومش، به خدا شکایت می‌کرد.[۵] خداوند نیز به نوح وحی کرد که هیچ فرد دیگری از قومش به او ایمان نخواهد آورد.[۶] اینگونه بود که نوح قومش را نفرین کرد و گفت «پروردگارا هیچ کس از کافرین را بر روی زمین باقی مگذار»[۷] و خداوند نیز عذابی سخت به صورت طوفان برای آنها مقرر کرد تا همه کافرین از روی زمین از بین بروند.[۸] خداوند برای نجات نوح، مومنان و همچنین حیوانات به او دستور داد کشتیی بسازد.[۹] حضرت نوح که به روایت برخی نجار بود[۱۰] با هدایت خداوند توسط جبرئیل توانست کشتیی با چوب و میخ بسازد[۱۱] کشتیی بزرگی که نه قبل از آن مثلش ساخته شده بود و نه بعد از آن مثلش ساخته شد.[۱۲] این کشتی قرار بود مومنان حضرت نوح(ع) و همچنین دو جفت از همه حیوانات را از عذاب الهی حفظ کند.[۱۳]
برگرفته از پایگاه ویکی شیعه
برای مطالعه بیشتر به کتاب تاریخ انبیاء و تفاسیر مربوط به آیات مرتبط مراجعه شود. پی نوشت:
۱. سوره نوح، آیه ۱.
۲. طباطبایی، ترجمه تفسیر المیزان، ۱۳۷۴ش، ج ۱۰، ص۴۰۱؛ ابن کثیر، قصص الانبیاء، ۱۴۱۱ق، ص۷۴.
۳. سوره نوح، آیه ۵؛قطب راوندی، قصص الانبیاء(ع)، ۱۴۳۰ق، ج۱، ص۲۵۲؛ جاد المولی، قصه‌های قرآنی،، ۱۳۸۰ش، ص۳۷.
۴. ابن کثیر، قصص الانبیاء، ۱۴۱۱ق، ص۷۲؛ بیومی مهرام، بررسی تاریخی قصص قرآن، ۱۳۸۹، ج۴، ۱۶.
۵. سوره نوح، آیه ۶ و ۷.
۶. سوره هود، آیه ۳۶.
۷. سوره نوح، آیه ۲۶.
۸. سوره قمر، آیه ۱۴؛ سوره هود، آیه ۲۵-۴۹؛ سوره نوح، آیه ۱-۲۵.
۹. سوره هود، آیه ۳۷؛ سوره مومنون آیه ۲۷.
۱۰. جزایری، النور المبین، ۱۳۸۱ق، ص۱۱۹؛ مکارم شیرازی، قصه‌های قرآن، ۱۳۸۰ش. ص۱۴۹؛ قطب راوندی، قصص الانبیاء(ع)، ۱۴۳۰ق، ج۱، ص۲۵۷؛ مجلسی، . تاریخ پیامبران، ۱۳۸۰ش، ج۱، ص۲۵۵.
۱۱. سوره قمر، آیه ۱۳.
۱۲. ابن کثیر، تفسیر القرآن العظیم، ۱۴۱۲ق، ج۲، ص۴۶۰.
۱۳. سوره هود، آیه ۴۰.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.