قضای نماز ۱۳۹۷/۱۲/۰۳ - ۱۰۴۳ بازدید

سلام من ۳۴ دارم و همیشه نماز خوندم پدرم میگه قبل سن تکلیف شروع به نماز خواندن کردم ولی گاهی فکر میکنم شاید در سنین پایین و کودکی بعضی اوقات نماز نخواندم ولی مطمن نیستم شک دارم برای اینکه شکی که دارم رفع شه در کتابی خوندم حضرت پیامبر فرمودند هر کس نماز قضا داره و تعداد آن را نمیداند شب دوشنبه ۵۰ رکعت نماز بخواند دوشنبه را روزه بگیرد و ظهر دوباره ۵۰ رکعت نماز بخواند که این عمل برابر ۱۰۰ سال نماز قضا هست آیا این روایت معتبر میباشد و اگر این عمل را انجام بدم برای ادای نماز قضاهایی که شک دارم صحیح میباشد.

۱. هیچ نمازی و هیچ چیزی جای نماز قضا حساب نمی شود. بنابراین نماز قضا را باید خواند تا از عهده انسان ساقط شود.
۲. وجوب قضای نماز مورد اتفاق فقهاست و حتی اگر روایت مذکور از نظر سند هم مشکلی نداشته باشد مورد عمل فقهاء قرار نگرفته و نماز مذکور جبران نمازهای قضا شده را نمی کند.
در مورد نماز قضا، تنها آن مقداری که یقین دارید نمازتان را نخوانده اید، قضا دارد و مقداری را که احتمال می دهید بیشتر باشد واجب نیست.
تبصره ۱: در مورد قضای نمازها ابتدا این نکته را یاد آوری نماییم که مواظب باشید طوری برنامه ریزی نمایید که خواندن نمازهای قضا برایتان خسته کننده نشود و باعث زدگی نگردد. بلکه به تدریج بخوانید مثلا هر نماز یومیه را که می خوانید یک یا دو بار نماز قضا، هم انجام دهید.
در مورد قضای نمازها به مقداری که می دانید نماز شما در سفر یا در وطن فوت شده قضا نمائید و مقداری را که شک دارید واجب نیست. ضمنا ترتیب در نماز قضا لازم نیست مگر نماز ظهر و عصر یا مغرب و عشائی که از یک روز فوت شده باشد
۳. بنا بر این نمازی را که ذکر کرده اید ، نمی توان به جای نماز قضا حساب نمود ، چون هیچ مرجع تقلیدی چنین فتوائی صادر نکرده ؛ بنابر این واجب است نمازهایی را که یقین به قضای آنها دارید، قضا کنید ( ۱ ) . در صورتی که شک داشته باشید مثلا یک ماه نماز قضا دارید یا دو ماه ، باید مقدار یقینی را بخوانید و کفایت می کند . ( ۲ )
پی نوشت ها:
۱ . توضیح المسائل مراجع ، ج ۱ ، ص ۷۷۶ ، م۱۳۷۰ .
۲ . همان ، ص ۷۸۱ ، م۱۳۸۳ .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.