قلیان- مصرف قلیان- جمع اوری قلیان ۱۳۹۶/۰۹/۰۳ - ۹۱۸ بازدید

باسلام خدمت نهاد رهبری دلسوز و مردم دار
خواهش میکنم به فکر سفره خانه دارها باشید
با جمع کردن قلیان در شهر کرج ما با مشکلات مالی فراوانی در اوج جوانی رو به رو شده ایم ، تمام قسطهای ازدواجمان و اجاره خانه هایمان دو ماه است که عقب افتاده است .
در وضعیت بیکاری این شهر ، جمع کردن قلیان ها عذابی بود بر جان شاغلین این صنف .

با عرض سلام خدمت پرسشگر محترم
ضمن تشکر از ارتباط جنابعالی با این مرکز، ابتدالازم است خدمت شما متذکر شویم که این سامانه، متعلق به اداره ی مشاوره و پاسخ نهاد نمایندگی رهبری در دانشگا ها بوده و مسوولیت آن پاسخگویی و مشاوره به دانشجویان عزیز و نسل جوان پیرامون سوالات و شبهات دینی ، اعتقادی، سیاسی و ... می باشد. فلذا هیچ گونه مسوولیت خاص دیگر و اجرایی نداشته و ارتباط خاص و ارگانیکی نیز با دفتر رهبری یا ریاست جمهوری وسایرسازمانها ووزراتخانه ها ندارد.
پرسشگر محترم، جمع اوری قلیان از قهوه خانه ها وسفره خانه هاو... طبق قوانین ومقرارت صورت گرفته واقدامی پسندیده میباشد. درهمین زمینه سردار عباسعلی محمدیان ،فرمانده انتظامی استان البرز درمهرماه96 از ابلاغ دستور دادستان این استان به پلیس مبنی بر جمع‌آوری قلیان از قهوه‌خانه‌های سطح شهر خبر داد.
وی گفت که نیروی انتظامی استان البرز به دنبال دستور اخیر دادستان این استان مبنی بر ممنوعیت عرضه و استعمال قلیان و محصولات دخانی در ملاءعام، طی روزهای آتی نسبت به اجرای این دستور اقدام خواهد کرد.
هماهنگی‌های لازم با پلیس نظارت بر اماکن استان انجام شده و پلیس برای پیگیری تصمیم اخیر دادستانی، با هماهنگی سایر بخش‌ها، وارد عمل می‌شود.
به گزارش تسنیم، حاجی رضا شاکرمی دادستان عمومی و انقلاب استان البرز به تازگی اعلام کرده که در اجرای مقررات ماده 13 قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات و ماده 28 قانون نظام صنفی، پلیس اماکن نیروی انتظامی اماکنی که نسبت به عرضه قلیان اقدام می‌کنند پلمب می‌شوند.این قانون لازم الاجرا است و همه اماکن باید از آن تبعیت کنند وگزارش اقدامات باید به دادستانی کرج گزارش شود، فک پلمب و اجازه فعالیت مجدد این واحدها منوط به دستور کتبی دادستان عمومی و انقلاب کرج است.( https://www.tasnimnews.com/fa/news/1396/07/14/1538027/ابلاغ-جمع-آوری-قلیان-از-قهوه-خانه-ها-به-پلیس-استان-البرز)
پرسشگر ارجمند،از انجاکه مصرف واستعمال قلیان ضررها واسیبهای بسیاری بربدن دارد خرید وفروش ان هم جایز نمی باشد.
ه نظر همه مراجع تقلید به جز آیت الله مکارم، کشیدن قلیان و سیگار اگر باعث ضرر قابل توجه باشد، جایز نیست.آیت الله نورى، استفتاءات، ج 2، س 562؛ آیت الله فاضل، جامع المسائل، ج 2، س 944؛ آیت الله خامنه اى، اجوبة الاستفتاءات، س 1408؛ آیت الله سیستانى، Sistani.org، مواد مخدر؛ دفتر: آیت الله صافى، امام، آیت الله تبریزى، آیت الله بهجت و آیت الله وحید. ولی به نظر آیت الله مکارم؛ استعمال سیگار و دخانیات بنا بر تحقیقاتی که شده برای انسان ضرر دارد، لذا استعمال آنها جایز نیست و قلیان نیز حکم سیگار را دارد.[پایان کد انتخابی]
همچنین به نظر مقام معظم رهبری در مورد تنباکو: خرید و فروش و استعمال تنباکو فی نفسه اشکال ندارد ولی اگر ضرر قابل ملاحظه ای داشته باشد، استعمال و خرید و فروش آن جایز نیست. وبه‌ طور کلى استعمال دخانیات اگر به مقدارى باشد که موجب ضرر قابل ملاحظه اى براى بدن باشد، جایز نیست و اگر شخص مى داند که با شروع آن به این مرحله مى رسد نیز جایز نمى باشد.( اجوبه الاستفتائات سوال 1401و 1408)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.