قل انما بشر مثلکم یوحی ۱۳۹۲/۴/۱۰ - ۲۷ بازدید

در ابتدا متن کامل آیه و ترجمه آن را مرور می کنیم: A}«قُلْ إِنَّما أَنَا بَشَرٌ مِثْلُکُمْ یُوحى إِلَیَّ أَنَّما إِلهُکُمْ إِلهٌ واحِدٌ فَاسْتَقیمُوا إِلَیْهِ وَ اسْتَغْفِرُوهُ وَ وَیْلٌ لِلْمُشْرِکینَ{A؛ بگو من بشرى چون شمایم جز اینکه به من وحى مى شود که خداى شما خدایى یگانه است پس مستقیما به سوى او بشتابید و از او آمرزش بخواهید و واى بر مشرکان». V}(فصلت، ۶){V
در ابتدا متن کامل آیه و ترجمه آن را مرور می کنیم: «قُلْ إِنَّما أَنَا بَشَرٌ مِثْلُکُمْ یُوحى إِلَیَّ أَنَّما إِلهُکُمْ إِلهٌ واحِدٌ فَاسْتَقیمُوا إِلَیْهِ وَ اسْتَغْفِرُوهُ وَ وَیْلٌ لِلْمُشْرِکینَ؛ بگو من بشرى چون شمایم جز اینکه به من وحى مى شود که خداى شما خدایى یگانه است پس مستقیما به سوى او بشتابید و از او آمرزش بخواهید و واى بر مشرکان». (فصلت، ۶)
این آیه می رساند که پیامبر اسلام نه مدعی است که فرشته است و نه ادعای خدای دارد، و نه ادعای فرزند بودن، و نه ادعای دارد که انسانی، از نژاد برتر، بلکه انسانی است از نظر نوع آفرینش هم چون انسان های دیگر، دارای جسم و روح، شهوت و غضب، عقل وجدان، نیازهای روحی و جسمانی.
منتهی فرق اساسی که با دیگران دارد در این است که او انسانی است که به حدی پیشرفته کرده که لیاقت پیدا نموده خداوند به او وحی کند و او را در امین رسالت خویش دهد، و او را هدایت گر انسان ها قرار دهد. پس در واقع پیامبر اکرم یک بشر و انسان برتر است، نه موجودی فوق بشر، در عین حال که بشر است پیامبر است، در عین حال که انسان است به قدری کمال یافته دارای عصمت و علم الهی باشد، این می رساند که بشریت زمینه پیشرفت و تکامل دارد، منتهی از بین بشریت کسانی که به این مرحله راه یافته اند که تلاش کردند و زحمت کشیدند، بر اثر زحمت و تلاش این لیاقت را در خود ایجاد کردند و آنها جزء انبیاء و امامان و اولیاء نیستند، هر چند راه برای همه باز است ولی کسانی به درجه بالا راه یافتند که تلاش کردند پاکی و پاکیزگی پیشه ساختند در نتیجه انبیاء و امامان بشر پیشرفته و تکامل یافته اند نه فوق بشر، آری.
رسد آدمی به جای که به جزء خدا نبیند       بنگر که تا چه حد است مقام آدمیت
و این آیه هیچ منافاتی با سخن نقل شده در پرسش ندارد اتفاقات روایات همین را می گویند.
پیامبر اکرم می فرمود: «من را بیش از اندازه ام بالا نبرید براستی خداوند مرا بنده گرفت پیش از نبی انتخاب کردن». (بحارالانوار، محمدباقر مجلسی، ج ۲۵، ص ۲۶۵) و علی علیه السلام فرمود: «درباره ما غلو نکنید، بگویید ما بنده تربیت شدیم هستیم آنگاه (در همین حد بندگی) هر چه در فضل و برتری ما خواستید بگویید». (همان، ص ۲۷۰)
این روایات می گویند پیامبر اکرم بنده تربیت شده و برترند، در عین حالی که بشرند، بالاترین مرتبه را در نزد خداوند هستند، پس می توان گفت پیامبر و امامان ذاتا بشرند مثل دیگران ولی از نظر رتبه معنوی و علمی بالاترین حد ممکن و عالی ترین مدراج کمال انسانی را کسب کرده اند.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.