نسخه آزمایشی

قنوت نماز ۱۳۸۹/۱۰/۱۶ - ۱۹ بازدید

آیا پیامبر(صلى الله علیه وآله) در نمازشان قنوت مى خواندند؟ اگر خیر پس این حکم چگونه پیدا شده است و اگر بله چرا اغلب مسلمانان این حکم را در احکام فقهى خود ندارند؟
قنوت از مستحبات نماز واجب و مستحبى است و در کتب شیعه، روایات معتبرى از رسول اکرم(صلى الله علیه وآله) و ائمه اطهار(علیهم السلام) نقل شده است که تمامى بر فضیلت قنوت در تمام نمازها گواهى مى دهد.. الکافى، ج ۳، ص ۳۳۹، بَابُ الْقُنُوتِ فِى الْفَرِیضَةِ وَ النَّافِلَةِ وَ مَتَى هُوَ وَ مَا یُجْزِى فِیهِ.
علامه محمد تقى مجلسى در کتاب فقهى گرانسنگ «لوامع صاحبقرانى» فصلى را با عنوان«قنوت سنتى است از سنن حضرت سید المرسلین» گشوده و در فرازى از این فصل، این سخن حضرت امام محمد باقر صلوات اللَّه علیه را نقل مى کند که ایشان درباره کسى که قنوت را ترک گفته بود، فرمود:«مرا خوش نمى آید که کسى، از سنت حضرت سید المرسلین(صلى الله علیه وآله)رو را بگرداند».. مجلسى، لوامع صاحبقرانى، ج ۴، ص ۹۶. الکافى، ج ۳، ص ۳۴۰.
متون حدیثى اهل سنت نیز، بر انجام قنوت از سوى پیامبر(صلى الله علیه وآله) گواهى دهد؛ از جمله به این دو دقت کنید:
الف - ابن مسعود مى گوید: «ان النبى(علیه السلام) قنت قبل الرکوع؛ پیامبر(صلى الله علیه وآله) قبل از رکوع، قنوت بجاى مى آورد». سنن البیهقى ،ج ۲، ص ۲۰۷.

ب - در روایت دیگرى از اهل سنت چنین نقل شده: براء بن عازب که از یاران رسول خداست ى گوید:«کان رسول الله(صلى الله علیه وآله) لا یصلى صلاه مکتوبه إلا قنت فیها)؛ ( پیا. سنن دارقطنى:۳۷/۲، حدیث ۴؛ سنن بیهقى:۱۹۸/۲.مبر نماز واجبى نمى خواند مگر این که در آن قنوت به جا مى آورد. »
این که چرا قنوت در نماز مورد توجه اهل سنت نیست و یا به آن کم توجه هستند باید گفت که مهمترین دلیل آن اختلاف فتوایى است که در مذاهب اهل سنت وجود دارد ابو حنیفه مى گوید: قنوت جز در نماز «وتر» در دیگر نمازها مکروه است. هدایه مرغینانى:۶۶/۱؛ بدایه المجتهد:۱۳۲/۱. اما دو فرقه مالکى و شافعى، با استناد به روایت انجام قنوت توسط پیامبر(صلى الله علیه وآله)، حکم به استحباب قنوت در نماز صبح و در هر پیش آمد ناگوار نموده اند.. الفقه على المذاهب الاربعة، ج ۱، عدّ سنن الصلاة مجتمعة.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.

آخرین مطالب