نسخه آزمایشی

قیامت صغری-قیامت کبری ۱۳۸۶/۱۰/۲۴ - ۲۷ بازدید

قیامت صغری و قیامت کبری با هم چه فرقی می کند؟
قیامت صغری : برزخ
برزخ به چیزی می گویند که بین دو چیز دیگر قرار گرفته و حائل شده باشد و همین معنا در فرهنگ لغات دیگر نیز آمده است (مقاییس , مجمع البحرین , التحقیق فی لغات القرآن و...). بنابراین برزخ مانع و حد و مرز بین دو امر است . اما منظور از آن در اصطلاح شرع چیست ؟ در قرآن مجید آمده است : ((و من ورائهم برزخ الی یوم یبعثون ; و پشت سر آنان برزخ است تا روزی که برانگیخته می شوند)), (موئمنون , آیه ۱۰۰). ((ورائ)) در این آیه به معنای پیش رو است و نظیر آن در این آیه هست که : ((و کان ورائهم ملک یائخذ کل سفینه غصبا; پیش روی آنان فرمان روایی بود که دستش به هر کشتی می رسید به یغما می برد)), (کهف , آیه ۷۹). در حدیثی امام صادق (ع ) فرموده است : ((البرزخ القبر و هو الثواب والعقاب بین الدنیا والاخره ; برزخ همان عالم قبر است و ثواب و عقابی که در بین دنیا و آخرت وجود دارد)), (تفسیر نورالثقلین , ج ۳, ص ۵۵۳, حدیث ۱۲۲). پیامر اکرم (ص ) نیز فرموده اند: ((القبر اما روضه من ریاض الجنه او حفره من حفر النیران ; قبر یا باغی است از باغ های بهشت یا حفره ای است از حفره های دوزخ )), (بحارالانوار, ج ۶, ص ۲۰۵). با این بیان برزخ از هنگام مرگ انسان شروع شده و تا قیامت ادامه خواهد داشت .
قیامت کبری:
تفاوت برزخ با قیامت در جهات گوناگونی است که به برخی از آنها اشاره می کنیم : الف ) قیامت بعد از منقضی شدن این دنیا است , در حالی که برزخ با مردن افراد آغاز می شود. ب ) در عالم برزخ روح با بدن مثالی (اجساد لطیف ) همراه است که نه به کلی مجرد است و نه مادی محض ; بلکه دارای یک نوع ((تجرد برزخی )) است و بدین صورت به حیات خود ادامه می دهد, در حالی که در قیامت روح با ((بدن جسمانی )) همراه است که نظیر همین بدن مادی دنیوی است . ج ) نعمت های بهشتی در قیامت به مراتب از نعمت های برزخی والاتر است ; هم چنان که عذاب دوزخی از عذاب برزخی بسی سخت تر است . ابوبصیر از امام صادق (ع ) نقل می کند که فرمودند: ((موئمنان در حالی که در عالم برزخ برخوردار از نعمت اند, پیوسته می گویند: ((ربنا اقم لنا الساعه وانجز لنا ما وعدتنا; پروردگارا قیامت را برپا کن و وعده های خود را درباره أا ما محقق ساز)). و برعکس مشرکان در حالی که در برزخ معذبند پیوسته می گویند: ((ربنا لاتقم لنا الساعه ولا تنجزلنا ماوعدتنا; پروردگارا قیامت را برپا مساز و وعده های خود را درباره أا ما محقق نفرما)), (بحارالانوار, ج ۶, ص ۲۶۹ و ۲۷۰). جهت اطلاع بیشتر در این زمینه , ر . ک : ۱- پیام قرآن , ج ۵, ص ۴۴۳ ۲- منشور جاوید, ج ۹, ص ۲۳۲ ۳- تفسیر نمونه , ج ۱۴, ص ۳۱۰

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.

آخرین مطالب