کاهش تکرار خودارضایی ۱۳۹۶/۱۰/۲۰ - ۸۲۴۲ بازدید

باسلام نوجوانى۱۸ساله،۷سال است که مبتلا به استمناءاست. او در این مدت هرچه سعى کرده تا آنرا ترک کند، فعلانتوانسته است. شرایط ازدواج را هم (به غیرازلطف خدا)ندارد.وظیفه این فرد چیست؟

پرسشگر گرامی؛ برای کنترل و تامین نیاز جنسی تنها سه راه وجود دارد و راه دیگری نیست :1. راه ازدواج ( که مورد تایید دین اسلام است)2. کنترل این غریزه تا فراهم شدن شرایط ازدواج ( که مورد تایید اسلام است)
3. ارضای این نیاز به صورت نامشروع ( روابط نامشروع دختر و پسر، استمنا، استشها، لواط، مساحقه، تفخیذ، زنا و ... ؛ که مردود است و بسیار آسیب زاست)
شما (به عنوان یک مسلمان معتقد) وقتی برای خرید وسیله ای ضروری به پول نیاز دارید چه کار می کنید؟ سعی می کنید آن را به طور مشروع تهیه کنید ( کار می کنید، قرض می گیرید و ...) و اگر نتوانستید آن پول را تهیه کنید خواسته تان را برای خرید وسیله مورد نظر به تعویق میندازید تا بتوانید آن پول را تهیه کنید و بعد اقدام کنید. شما در اینجا برای رسیدن به هدفتان ( خرید وسیله مورد نظر) دزدی نمی کنید زیرا نا مشروع است. در زمینه ارضای این نیاز هم مساله عینا همین گونه است. وقتی نیاز جنسی دارید باید سعی کنید ابتدا زمینه ازدواج را به هر شکلی فراهم کنید ( کمک گرفتن از خانواده و ...). اگر شرایط برایتان فراهم نشد باید خواسته تان را تا فراهم کردن شرایط به عقب بیندازید. فرد مسلمان در اینجا اقدام به ارضای نامشروع این نیاز نمی کند.
غریزه جنسی نیازی است که خداوند در وجود هر انسانی قرار داده است و عاملی برای تکثیر نسل آدمی است. خداوند وقتی نیازی را در وجود انسان قرار می دهد راه برطرف کردن و ارضا آن نیاز را هم مشخص می کند. تنها راه مشروع برای برطرف کردن نیاز جنسی، ازدواج است؛ اگرکسی ضررهای جسمی و روحی اعمالی که به طور غیر مشروع این نیاز ر ا برطرف می کند را بداند و به این درک برسد که این اعمال زندگی دنیایی و اخرویش را به نابودی می کشاند و دین هم به خاطر همین مسأله انجام این اعمال را حرام کرده است، آیا به خاطر لذتی آنی اقدام به اینکارها می کند؟ مسلما نه.
به هر حال اگر شرایط ازدواج برای کسی هنوز مهیا نشده است باید همان گونه که دین دستور داده است عفت پیشه کند و نه اینکه روی به ارضای نامشروع نیازهای جنسی اش بیاورد. بدون تردید اگر خداوند غریزه جنسی را در انسان قرار داده قدرت و توان مقابله با گناه را نیز در وجود وی قرار داده است. خداوند کاری خارج از ظرفیت و توانایی انسان نمی خواهد و بیش از آن هم بر او تکلیف نمی کند. گاهی اوقات ممکن است برای بعضی از افراد واقعاً امکان ازدواج به هیچ وجه فراهم نشود، در این صورت، قرآن کریم دستور به پاکدامنی و عفاف می دهد و می فرماید: «ولیستعفف الذین لایجدون نکاحا حتی یغنهم الله من فضله» ، خداوند در این آیه، صریحاً دستور به عفاف و خودنگهداری می دهد و این بهترین شیوه و روشی است که با به کار بستن آن روح ایمان و تقوا در انسان پرورش می یابد و سبب تقویت اراده و تسلط بر نفس می شود و روحیه عفّت در انسان زنده می گردد.
*** ما در ادامه ، راهکارهایی برای کنترل مثبت این غریزه ارائه می کنیم که امیدواریم مورد استفاده قرار گیرد :
فردی که به هر حال امکان ازدواج برایش فراهم نباشد برای دوری از گناه و حفظ گوهر بی بی بدیل و پاک روح و شرافت خویش باید، این غریزه را با روشی صحیح کنترل نماید. در کنترل مثبت منظور این نیست که این غریزه سرکش را به حال خود رها کنیم و پس از تحریک و جوش و خروش آن، به خود بگوییم: توجهی نکن و اهمیتی نده و آن را به حال خودش رها کنیم؛ بلکه روش این است که از ابتدا راههای ورودی را کنترل کنیم و اجازه بیدار شدن و جان گرفتن را به این غریزه خدادادی، که در جای خودش بسیار مفید می باشد، را ندهیم.
شیوه های مدیریت غریزه جنسی و کنترل(مثبت) شهوت :
1. برخی داروهای گیاهی در کاهش غریزه جنسی تأثیر زیادی دارند، مثل سداب که گیاهی است دارای برگ های ریز و باریک ،ولی بسیار بد بو که به یونانی فیجن و در شمال ایران (تنکابن و مناطق دیلمان)"پیم" نامیده می¬شود. عصاره و جوشانده برگ آن میل شود. نام این گیاه در لغت نامه دهخدا آمده که می¬توانید اطلاعات بیش¬تر را از آن بگیرید.هم چنین کافور که پودر آن در برخی از مجامع شبانه روزی ایران، برای تعدیل غریزه جنسی جوانان، در غذاهای شان می ریزند. البته برای تعیین مقدار آن حتما باید با پزشک مشورت شود.
2. ازغذاهایی که طبع سرد دارند مثل عدس، لبنیات به خصوص ماست،و سبزی به ویژه کاهو و کلم زیاد استفاده کنید.
3. از خوردن مواد غذایی انرژی زا و محرک که طبیعت گرم دارند،مانند:عسل ،خرما،پیاز،موز، ارده شیره ،قاووت،سیر،تخم مرغ،فلفل و انواع ادویه جات، گردو،پسته و... پرهیز کنید یا به حداقل برسانید 0
4.یکی دیگر از راه‌های کنترل غریزة جنسی، دوری از پرخوری است. از این رو در روایات اسلامی از روزه‌داری به عنوان عامل تعدیل غریزه جنسی یاد شده است.
5. پیامبر اکرم(ص) می‌فرماید: «ای جوانان، هر یک از شما قدرت ازدواج دارد، ازدواج کند. اگر قدرت ندارد، روزه بگیرد، زیرا روزه گرفتن برای کنترل شهوت مفید است».
6 . اطراف آلت تناسلی را از موهای زاید صاف نکنید ،مگر آن که بلند شدن موها ضرر داشته باشد .در این صورت به جای تیغ از نوره استفاده کنید .
7. فرد مبتلا سعى کند به هنگام خواب شکمش بیش از حد معمول پر نباشد.
8. از شنیدن و خواندن مباحث و مطالب جنسى و حتى شوخى هاى جنسى و تحریک کننده جدا پرهیز کند.
9. از خوردن مواد غذایى که محرک است مانند: خرما، پیاز، فلفل، تخم مرغ، گوشت قرمز، غذاهاى پرچرب، حتى المقدور اجتناب و به میزان ضرورت اکتفا کند.
10. قبل از خواب حتما مثانه خود را تخلیه نماید.
11. از نوشیدن افراط گونه آب و مایعات پرهیز کند (به خصوص شب ها و قبل از خوابیدن).
12. هیچ گاه بدن عریان خود را در آینه نگاه نکند.
13. از دست ورزى اندام جنسى خود اجتناب کند و در هیچ شرایطى دست ورزى نکند.
14. هرگز به رو نخوابد. هنگام خواب سر و دست ها از زیر پتو ولحاف بیرون باشد.
15. به منظور تخلیه انرژى زاید بدن به طور منظم و زیاد ورزش کند.
16. هیچ گاه بیکار نباشد، براى اوقات فراغت خود برنامه داشته باشد و آن را با مطالعه، ورزش, عبادت و... پر کند.
17. هفته اى یکى دو روز روزه مستحبى بگیرد و اگر توان آن را ندارد و یا شرایط روزه‌گرفتن مهیا نیست حداقل میزان صرف غذا را کاهش و فاصله هر وعده غذا را افزایش و تعداد دفعات غذا را کاهش دهد و به حداقل خوراک اکتفا کند.
18. با نامحرم رفتار متکبرانه داشته باشد و از سخنان ملایمت آمیز با آنها خوددارى کرده واز نرمى در کلام با آنها اجتناب ورزد.
19. هیچ گاه با نامحرم و جنس مخالف در مکان خلوت و دور از نگاه دیگران باقى نماند، حتى براى آموزش و...
20. قرآن زیاد بخواند و درباره معانى آیات آن فکر کند.
وظیفه شخص شما:
اولا سعی کنید شرایط ازدواج را با برنامه ریزی بر ای خود فراهم کنید و تا آن زمان چون امکان ترک کلی نیست سعی کنید تعداد دفعات خود ارضایی را کاهش دهید چون اگر هر روز این کار را انجام دهید بدن شما آسیب فراوان می بیند و قوای شما از بین می رود. تعداد دفعات را به هفته ای یک بار یا اگر توانستید ده روز یک بار برسانید تا کمتر آسیب ببینید. موفق باشید.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
آیا با ترک آن خدا گناه را میبخشد؟
پرسمان
سلام علیکم، دوست گرامی. با توبه واقعی شکی نیست که خدای متعال گناهان بندگان را می بخشد چون خودش وعده داده و هرگز خدای متعال در وعده تخلف نمی کند. موفق باشید.
میهمان
سلام من یک سال هفته یا دو هفته یک بار این عمل زشت رو انجام میدادم الان تصمیم به ترک کامل گرفتم میخواستم بدونم باید یهو ترک کنم یا تعداد دفعات رو کم کنم مثلا اول ماهی یک بار و بعد دو ماه یک بار؟
پرسمان
سلام علیکم، دوست گرامی. تجربه نشان می دهد که ترک ناگهانی بسیار دشوار است و ممکن است عوارض منفی داشته باشد بنابراین سعی کنید به تدریج تکرار آنرا کم کنید. موفق باشید.
میهمان
از ۱۰ سالگی اغاز کردم و تا ۱۳ سالگی دارم ادامه میدهم چه کنم؟
پرسمان
سلام علیکم، دوست گرامی . از راهکارهای سایت استفاده کن تا بتوانی آنرا کنترل نمایی و تکرار آنرا کم کنی چون آسیب های فراوانی دارد علاوه بر اینکه گناه هم هست.
میهمان
۲۱ سال دارم و از ۱۱ سالگی خود ارضایی میکنم. از ۱۶ سالگی روزی ۲بار رو خودارضایی کردم و تا الان به روزی ۶ بار رسیده. طوری شده که بعد از ۲ بار یه قطره اب منی خارج میشه. من هر طور که به دید آسیب شناسی این موضوع، به خودم نگاه میکنم ریشه ی این رو در کودکی میبینم. و در واقع باور های من دچار اشکال اساسی شدن. بار ها تصمیم به قطع خودارضایی گرفتم و نتونستم. آیا شما راهکاری برای تصحیح این باور دارید؟
باور های من به صورت بیماری مازوخیسم جنسی است.
بنده در باره این موضوع تحقیق کرده و از تجربه های گذشته استفاده کردم، نهایتا به اینجا رسیدم که:
این طور باور ها و بیماری ها تماما ریشه در نوع برخورد اشتباه جنس مخالف در کودکی است. در کودکی اگاهی حسی که در باره اندام های جنسی کسب میکنیم، خلاف و اشتباه هستند و ما دچار این حالتها می شویم.
پرسمان
سلام علیکم، با عرض سلام حضور پرسشگر گرامی، چون خودارضایی در شما تبدیل به اعتیاد مزمن و شدید شده است، لازم است برای ترک به یک روانشناس بالینی مراجعه نمایید تا آنها با راهکارهایی مانند جلسات متعدد الکترو شوک درمانی و نیز دخالات دارویی مکمل شما را از این ورطه نجات دهند، بعد از اینکه انشاءالله این اختلال زمینه ای در شما از بین رفت می توان در مورد سایر مشکلات صحبت نمود، ولی تا این مشکل باقی است سایر موارد را تحت الشعاع قرار خواهد داد.
میهمان
سلام۵۲سالمه ودر۱۸ سالگی ازدواج کردم تقریبا۵ سال قبل از ازدواج خودارضایی می کردم سوال من این است اگر هفته ای دوبارجماع نکنم بدنم درد می گیرد بیحال می شوم و مجبور می شوم نزدیکی بکنم واگر زنم نباشد خودارضایی می کنم لطفا مرا راهنمایی فرمائید متشکرم
پرسمان
سلام علیکم، با عرض سلام حضور پرسشگر گرامی، همانطور که می دانید خودارضایی جزو گناهان بزرگ است لذا باید طوری برنامه ریزی نمایید که انزال در جماع با همسرتان صورت گیرد.
احتمال دارد به خاطر خودارضایی مزمن چنین حالتی در شما نهادینه شده باشد اما این دلیلی برای ادامه ی این عمل حرام نمی شود، در سایت پرسمان راهکارهای کاهش تدریجی خودارضایی ذکر شده است که بهتر است با استفاده از این راهکارها از این رفتار آسیب زا فاصله بگیرید.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.