کتاب برای کودکان ۱۳۹۷/۱۰/۰۱ - ۶۴۵ بازدید

کتابهایی مناسب کودکان سن ۶ سال در رابطه با اخلاق پیامبر و معصومین معرفی نمایید که جذاب باشد برای بچه های ایرانی خارج از کشور.

فرزند شما در گروه سنی الف قرار دارد سال‌هایی که از آن به دوران خردسالی تعبیر می‌شود و به گفته روانشناسان دو دوره پیش از فراگیری زبان و پس از فراگیری زبان را دربرمی‌گیرد. در مرحله اول کودک با تصاویر ارتباط بهتری برقرار می‌کند و در دوره دوم می‌توان از او انتظار درک روابط منطقی را در شکلی ساده داشت. در این دوره خردسال قوه تخیل قوی دارد اما توانایی درک حوادث پیچیده و روابط علی و معلولی را ندارد و باید با بازی و تصاویر او را جذب کرد. لذا گفتن داستان‌های معصومین برای او هنوز زود است اما اگر بخواهید داستانهای دراین خصوص خودتان بخوانید و به زبان کودکانه برگردانید و برای فرزندتان تعریف کنید کتاب‌های زیر را معرفی می‌کنیم که این کتابها بیشتر سنین بالاتر را شامل می‌شود :«بانوی بی‌نشان»
کتاب «بانوی بی‌نشان»، نوشته حجت‌الاسلام قطبی، برای گروه سنی کودک و نوجوان نوشته شده و انتشارات بهار دل‌ها آن را در روانه بازار نشر کرده است. موضوع این کتاب به حضرت زهرا(س) اختصاص دارد و به معرفی چگونگی الگوبرداری عملی از حضرت زهرا(س) پرداخته و 40 داستان از زندگانی آن حضرت آورده است.
«باغ گل امام علی(ع)»
کتاب «باغ گل امام علی(ع)»، شامل چهل حدیث از امام علی(ع) برای کودکان و نوجوانان است و حجت‌الاسلام سیدمحمد مهاجرانی آن را تدوین و انتشارات بهار دل‌ها به چاپ رسانده است.
«باغ سبز نماز»
کتاب «باغ سبز نماز»، انتشارات جمال در راستای آشنایی کودکان با نماز با زبان شعر و تصویر و توسط حجت‌الاسلام سیدمحمد مهاجرانی به نگارش درآمده است. برای آموزش نماز به کودکان و آشنا کردن آنها با قسمت‌های گوناگون آن، شیوه‌های جدیدی را باید به کار گرفت.
رمان «پیامبر(ص)»
جلد ششم رمان «پیامبر(ص)» به قلم نقی سلیمانی نوشته شده و انتشارات به‌نشر آستان قدس رضوی آن را منتشر کرده است. این اثر از مجموعه 14 جلدی رمان «پیامبر اکرم(ص)» بوده و برای گروه سنی «ج» تعریف شده است و داستان‌هایی از زندگانی پیامبر اکرم (ص) و معصومین(ع) را در بر می‌گیرد. جلد هفتم این اثر که به میانسالی پیامبر(ص) اختصاص یافته به‌زودی توسط به‌نشر منتشر می‌شود.
«داستان کودکان ماه»
کتاب «داستان کودکان ماه»، نوشته جمال‌الدین اکرمی و تصویر‌گری مهکامه شعبانی است که از سوی انتشارات آستان قدس رضوی منتشر شده است.در بخشی از این اثر آمده است: «بچه‌هایی هستند که دلشان می‌خواهد ستاره‌های آسمان را بچینند و به آن‌هایی که دوست دارند، هدیه بدهند. بچه‌هایی هستند که آرزو دارند رویاهایشان را با دیگران قسمت کنند. بچه‌هایی هستند که برای دوری ازرنج‌هایشان، خواب رفتن به ماه می‌بینند و «کودکان ماه» داستان این بچه‌هاست.»
«قصه‌های عاشورایی»
کتاب «قصه‌های عاشورایی» به همت انتشارات قدیانی(کتاب‌های بنفشه) منتشر شده و شامل مجموعه 10 جلدی و نوشته فریبا کلهر است و سید حسام‌الدین طباطبایی تصویرگری آن را انجام داده است.
نویسنده هر یک از داستان‌ها را برای گروه سنی «ب» و «ج» بر اساس یکی از شخصیت‌های مهم و تأثیرگذار عاشورا نوشته است. نخستین جلد این مجموعه با زندگی امام حسین(ع) آغاز شده و دهمین مجلد نیز به روایت زندگی امام سجاد(ع) پرداخته شده.
«اسرار آفرینش»
کتاب «اسرار آفرینش» نوشته هارون یحیی و ترجمه علیرضا عیاری است و ازسوی انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان روانه بازار نشر شده است. این کتاب با استفاده از آیات قرآن مجید و تأثیر این آیات بر علوم مدرن، بر آن‌ است تا راه‌های خود‌شناسی را برای نوجوانان تشریح کند.
«لبخندهای ماه»
کتاب «لبخندهای ماه» اثر مرتضی دانشمند با تصویرگری شیوا ضیایی از سوی انتشارات سروش روانه بازارکتاب شده است. این کتاب مجموعه‌ای از گفتارها و رفتارهای حضرت محمد(ص) را شامل می‌شود. این اثر با زبان و بیانی ساده، شوخی‌های پیامبر(ص) را برای کودکان به تصویر کشیده است.«آقای گل‌ نشان»، «پیرزن‌ها جوان می‌شوند»، «آقای دو گوشان»، «چه کسی این مرد را می‌خرد؟»، «مرد چشم سفید»، «بار حلیم» و «خوردن با یک طرف دهان» عنوان‌های این مجموعه را تشکیل می‌دهند.
«من بچه شیعه هستم»
کتاب «من بچه شیعه هستم» سروده سیدمحمدهادی صدرالحفاظی با تصویرگری محمدرضا هادوی به چاپ هجدهم رسیده است.
در معرفی این کتاب عنوان شده است: ««من بچه شیعه هستم» در جهت معرفی چهارده‌ معصوم علیهم‌السلام به زبانی کودکانه و مطابق با معیارهای اصیل شیعه تنظیم شده است.»
این کتاب از سوی انتشارات تیمورزاده و نشر طیب به چاپ رسیده است. دو لوح فشرده صوتی و تصویری نیز با این کتاب قابل عرضه است.
«همگام با غدیر»
این کتاب تألیف جمعی از نویسندگان با تصویرگری محمدرضا هادوی از سوی انتشارات تیمورزاده و نشر طبیب به چاپ هفتم رسیده است.
«زیباترین داستان تاریخ»، «درس غدیر»، «سنگ آسمانی» و «این غدیر... این پیامبر...» از جمله بخش‌های این کتاب هستند.
«یک کاسه شیر»
نوشته محسن پرویز؛ ناشر پیام عدالت توصیفی از صحنه شهادت حضرت علی (ع) است که در قالب داستانی کودکانه روایت می‌شود.
«چه شمشیر زیبایی!»، «یک باغ لبخند»، «ماه در چاه»، «آن سه مرغابی»، «جنگجوی جوان» و ... کتاب‌هایی است که مجمع ناشران انقلاب خواندن آن‌ها را به کودکان و نوجوانان پیشنهاد کرده است.

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.