کتاب جواهرالکلام ۱۳۸۷/۰۸/۲۹ - ۴۷۵ بازدید

جواهرالکلام تألیف کیست و آیا امکان مقایسه آن با وسائل الشیعه هست؟

شیخ محمد حسن، صاحب کتاب جواهرالکلام که شرح شرایع محقق است و می توان آن را دائرةالمعارف فقه شیعه خواند. اکنون هیچ فقیهی خود را از جواهر بی نیاز نمی داند. این کتاب مکرر چاپ سنگی شده است. و اخیراً با چاپ حروفی در قطع وزیری چاپ شده است و در حدود پنجاه جلد 400 صفحه ای ، یعنی در حدود بیست هزار صفحه است. کتاب جواهر عظیم ترین کتاب فقهی مسلمین است و با توجه به اینکه هر سطر این کتاب مطلب علمی است و مطالعه یک صفحه آن وقت و دقت زیاد می خواهد. وسایل الشیعه جامع روایات فقهی شیعه است در این کتاب تمامی روایات فقهی کتب اربعه ودیگر کتاب های متقدمان جمع آوری شده وبا نظمی نوین باب بندی شده است .
امکان مقایسه این دو کتاب از جهت تطبیق تمامی مطالب امکان ندارد زیرا کتاب جواهر کتابی استدلالی است که در آن مؤلف به بحث در فروعات فقهی پرداخته است ولی کتاب وسائل الشیعه کتاب روایی است و با کتاب جواهر متفاوت است ولی تطبیق روایات وسائل با بحثهای کتاب جواهر امکان پذیر میباشد که در امر استنباط و استدلال می تواند مفید واقع گردد.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.