کتاب عایشه قبل از پیامبر ۱۳۸۷/۰۴/۱۶ - ۲۶۴۵ بازدید

خواستم در مورد کتاب «عایشه قبل از پیامبر» سؤال کنم. آیا این کتاب مستند است یا خیر؟ یا چند درصد از این کتاب مستند است و در مورد «محمد پیامبری که از نو باید شناخت»؟

نام کتاب «عایشه بعد از پیامبر» است ! با نویسنده فرضی «کورت فریشلر» وترجمه ذبیح الله منصوری.کتاب فوق، غیر مستند و غیر قابل اعتماد است درباره این کتاب و کتاب «محمد پیامبری که از نو باید شناخت» نوشته «ویرژیل گیورگیو» به این نکته دقت کنید: نوع نگاه متفکران غرب به اسلام و شخصیت های اسلامی ؛ نقد همراه با تخریب است آنان با قرار دادن مطالب سست و قوی کنار هم و تکیه بر گزارش های سست تاریخی ؛ مطالب القایی خویش را ارائه می دهند. اصولا مجموعه کتاب هایی که در شناخت اسلام از سوی متفکران اروپایی نگاشته شده است چنین رویکردی را دارد و به تعبیر علامه عسکری «مثل این است که از ابوجهل یا ابوسفیان بخواهند که پیامبر و شخصیت والای او را توصیف و معرّفی نماید. کتاب‌هایی که از زبان‌های اروپایی ترجمه می‌شود و در مسائل اسلام‌شناسی تحقیق کرده است در واقع سم‌هایی هستند که در پوششی از عسل پوشیده شده‌اند».
«ذبیح الله منصوری» نیز برای جامعه کتابخوان و کتاب دان مشهور است ؛ از او نزدیک به هزار و 400 نوشته، ترجمه و کتاب باقی مانده که بعضی از آن ها با وجود حجم زیاد صفحات و مجلدات متعدد، به فروش بالایی دست پیدا کرده اند.
درباره این مترجم نام آشنا حرف و حدیث هایی وجود دارد ؛ مثل این مورد که الحاقات او به متن چندین برابر متن اصلی نویسنده است و یا خود منصوری، خالق برخی از کتاب هایی است که با درج نام یک نویسنده فرضی اروپایی ، نام خویش را به عنوان مترجم ذکر است . طبیعی است با فرض یا اذعان به صداقت این مترجم ایرانی ، این حجم وسیع کار، کاهش دقت را بدنبال دارد.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.