کتب اخلاقی ۱۳۸۷/۰۴/۲۳ - ۱۹۰۷ بازدید

مدتی است دنبال کتب اخلاقی هستم. می دانم برخی از کتب اخلاقی را نمی توان بدون استاد یاد گرفت یا مبنای عمل قرار داد (چون علمی و مربوط به سیر و سلوک هستند)لطفا از این دست کتب که نباید بخوانم، تعدادی را نام ببرید تا نخرم و مشکل برایم پیش نیاید!

به طور کلی هر کتابی که معرف صفات خوب انسانی و الهی باشد و راه تحصیل آنها را به ما نشان دهد و نیر بدی ها و رذایل درونی انسان را به او معرفی کند و راه ریشه کن کردن آنها را بیاموزد و مقصد اعلای انسان و هدف نهایی از آفرینش را به انسان معرفی کند، از کتب اخلاقی مفید محسوب می شوند. کتاب هایی که با مطالعه آنها راه رشد و تعالی و نحوه پیمودن آن بر انسان روشن و آشکار گردد و گره از مشکلات اخلاقی او بگشاید و او را قدمی رو به سعادت جلو ببرد. کتاب های اخلاقی زیر برای مطالعه مناسب می باشند: 1- معراج السعاده، ملا احمد نراقی. 2- خودشناسی، برای خود سازی، مصباح یزدی. 3- تهذیب نفس، ابراهیم امینی. 4- کتاب های استاد محمد شجاعی. 5- کتاب های شهید آیت الله دستغیب شیرازی. 66-جهاد اکبر،امام خمینى(ره) 8- نامه ها و برنامه ها،آیت اللَّه حسن زاده آملى9- نقطه هاى آغاز در اخلاق عملى،آیت اللَّه مهدوى کنى 10-رساله لقاءاللَّه،میرزا جواد ملکى تبریزى 11- پرواز در ملکوت (یا آداب الصلاة)،امام خمینى 12- چهل حدیث،امام خمینى 13- اخلاق اسلامى (ترجمه جامع السعادات)،دکتر مجتبوى14- کتاب هایی که در مورد سرگذشت و شرح زندگانی بزرگان دین و انسان های برجسته می باشد مثل: الف. سرگذشت های ویژه از زندگی امام خمینی(ره). ب. سلوک معنوی، شرح زندگی حضرت آیت الله بهاء الدینی. ج. فریادگر توحید، شرح زندگی حضرت آیت الله بهجت. د. فضیلت های فراموش شده، شرح زندگی مرحوم تربتی.

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید