کرامات اولیا -کسب کرامت -شیخ جعفر مجتهدی ۱۳۹۰/۱۱/۰۶ - ۵۲۹۴ بازدید

چندی قبل کتاب در محضر لاهوتیان را مطالعه کردم که درباره سیر سلوکی و کرامات شخصی به نام جعفر مجتهدی تبریزی است که نشان دهنده خاطره های خارق عاده بوده و نویسنده به ارتباط آن شخص با ائمه اذعان داردمی خواستم ببینم آیا واقعیت دارد؟
آیا می توان به آن مرحله رسید؟
و آیاچنین اشخاص دیگری در جامعه وجود دارد یا نه؟

در پاسخ به مطالب زیر توجه کنید : 1. اگر کسی اهل صدق و بندگی حقیقی و اطاعت از خداوند باشد دارای مقام و منزلتی می گردد که کرامات و امور خارق العاده نسبت به آن کوچک و ناچیز است . 2. بندگان خالص و اهل معرفت و کمال در هر دوره و زمان وجود دارند اما نوعا ناشناخته و اهل کتمان هستند و تمایلی به شناخته شدن و معرفی شدن ندارند و به همین دلیل شناخت انها مشکل است .
3. راه رسیدن به کمال و مقامات معنوی به روی هیچکس بسته نیست و هر کس با قدم همت و با قدم صدق در جاده بندگی و تسلیم و اطاعت از حق قدم گذارد و زمینه و شرایط رشد و کمال معنوی را با نورانیت دل و پاکی قلب و اعمال صالح فراهم آورد می تواند به مقامات و درجاتی برسد که فهم و درک آن برای دیگران دشوار و یا ناممکن است .
4. در مورد شخصیت عرفانی شیخ به این نکته توجه شود، که عارف هر گاه به عنوان فرهنگی یاد شود، یعنی کسانی که جزء عرفا می باشند و هر گاه با عنوان اجتماعی یاد شود، عرفا مساوی با متصوفه می باشد. (مرتضی مطهری، علوم اسلامی، کلام و عرفان، قم: دفتر انتشارات اسلامی، 1362، درس اول، ص 186-189) .
از این جا باید گفت: که ما دو نوع عارف داریم، عرفای متصوفه، و فقهای عارف که عرفانشان برگرفته از قرآن و روش اهلبیت(ع) است مانند مرحوم علامه قاضی طباطبایی، علامه سید محمد حسین طباطبایی، مرحوم بهاء الدینی و ...
شناختن حقانیت عرفای متصوفه کار اهل فن و متخصصان عرفان واقعی است و همین طور بررسی ادعاهای آنها، مخصوصا مواردی که با شرع و مکتب اهل بیت تضاد و تنافی دارند.
با توجه به این نکته قضاوت دقیق و نهایی در باره شخص آقای مجتهدی و کتاب هایی که درباره او نوشته شده است، کاری است بسیار مشکل ولی آنچه فعلا می توان گفت چند نکته است:
1. عرفان آقای مجتهدی و روشی که داشته بیشتر رنگ و بوی صوفی ها را دارد تا عرفان فقهای عارف، لذا باید با ادعاها و رفتارهای ایشان با احتیاط برخورد شود، هر چند اصل وجود کرامت و صدور آن از اولیاء الهی هم ریشه قرآنی دارد، مانند غذای بهشتی برای حضرت مریم، و آوردن تخت بلقیس توسط آصف بن برخیا وزیر سلیمان و ... و هم ریشه روایی اما به این گستردگی و عمومیت آن مقداری جای تأمل دارد.
2. مشکل دوم اختلافاتی است که در نقل ها وجود دارد، در کتاب «در محضر لاهوتیان» از محمد علی مجاهدی (پروانه) به گونه ای نقل شده است و در «لاله ای از ملکوت» به گونه ای دیگر، گاه افرادی برای بزرگ نشان دادن خود در جریان داستان های آقای مجتهدی، به نحوی خود را وارد نموده اند. این اختلافات نیز باعث می شود درصد اعتماد به چنین کتاب هایی کمتر شود.
3. نکته سوم این است که نوع بزرگانی که دارای کرامت واقعی بوده اند، آن قدر کتوم و پنهان کار بوده اند که به این سادگی اسرار را با دیگران نمی گفتند مثلا بزرگانی همچون مقدس اردبیلی، شیخ انصاری، علامه طباطبایی، قاضی و... که تشرفات فراوانی خدمت امام زمان داشته اند و کرامات زیادی را مشاهده نموده بودند، ولی در نقل ها آن هم بعد از رحلتشان داستان کرامات و یا تشرفات بسیاری نقل می کنند که در اثبات آن مقداری انسان دچار مشکل وتردید می شود.
4 . هیچ گاه زمین خالی از اولیاء الهی نبوده است و برای راهنمایی عملی افراد چنین کسانی همیشه حضور داشته اند، منتهی این افراد خیلی گمنام و کتوم و پنهان کار هستند و دسترسی به اسرار آنها کار مشکل و سختی است. مثلا در این زمان حضرت آیت الله بهجت، استاد حسن زاده آملی و... و دیگر بزرگانی وجود دارند که در وادی عرفان عملی هستند و دارای اسرار و کرامات می باشند، اما راه یافتن به حضور آنان مقداری زحمت دارد.
5 . از دیدگاه اسلام مخصوصا مکتب و مذهب هر انسانی بتواند پاک زندگی کند، واجبات را انجام دهد و محرمات را ترک گوید، و گناه در زندگی او وجود نداشته باشد و اخلاص را در کارها مراعات کند، دریچه هایی از غیب به رویش باز می شود، عرفان اصلی در لابلای همین نمازها، دعاها و مناجات ها و شب زنده داری ها وجود دارد که هر کس با هر مشخصاتی درست و مردانه حرکت کند، و دستورات اسلامی را دقیقا مراعات نماید، قطعا درهایی بر روی او باز می شود.
با توجه به نکات پیش گفته می توانید داستان های زندگی ایشان را مورد بررسی قرار دهید.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.