کسب آرامش -آرامش حقیقی ۱۳۹۰/۱۲/۱۶ - ۱۶۸ بازدید

چطور می شود به آرامش حقیقی رسید و همه چیز را خدای دید؟

آرامش ، مهمترین هدف هر انسان حقیقت جو و کمال گرا است . آرامش ، گمشده ی بزرگ بشر امروز است . آرامش ، آرزوی همه ی افراد ناآرام ، متحیر و سرگردان در بیابان حیرت و گمگشتگی است .
دو پرسش
۱ ــ آرامش ، چگونه به دست می آید ؟ .
۲ ــ آیا ورزش ، موسیقی ، سفرهای تفریحی ، مطالعه و… می توانند به تنهایی آرامش را به آدمی هدیه کنند ؟
دو پاسخ
۱ ــ آرامش ، تنها در سایه ایمان به خداوند و عمل به همه ی دستورات خداوند ، دوری از گناهان و عدم عبور از خطوط قرمز پروردگار ، حاصل می شود .
۲ ــ ابزارها و روش های موجود که ساخته ی ذهن و دست بشر هستند ، هیچیک نمی توانند او را به آرامش حقیقی برسانند . زیرا هر کدام مشکلات و محدودیت های خاص خود را دارند که بر اثر گذشت زمان ، آشکار می شوند .
توضیحات تکمیلی
آرامش و قرار درونی و روحی، نیاز راستین و همیشگی انسان است. هر چند در جهان امروز، پیشرفت علم ابزار و امکانات گسترده ای را فرا روی بشریت قرار داده و تا حدودی آسایش انسانها را فراهم نموده است، لکن “آرامش حقیقی” همچنان گمشده انسانها و مطلوب نهایی آنهاست. در این میان، آیین ها و جریانهای معنویت گرایی به وجود آمده اند که مدعی پاسخگویی به نیاز راستین انسان معاصر در دستیابی به آرامش حقیقی هستند. رهاورد نهایی این جریانهای معنویت گرا که دارای مبانی اومانیستی، سکولاریستی و لیبرالیستی اند، چیزی جز آرامش کاذب و موقتی نیست. از دیدگاه اسلام، مبنای آرامش حقیقی، تنها خداگرایی و خداباوری است، زیرا آرامش به این است که آدمی به چیزی دلگرم و خاطر جمع گردد و اگر انسان با خدای سبحان که کانون قدرت، حکمت و علم است مرتبط شود، بر اثر ارتباط با او، تکیه گاه ذاتی، اصیل و پایدار پیدا می کند و آرامش او نیز مبنایی جاودانه و حقیقی می یابد. زندگی در پرتو ایمان به خدا، انسان را از تنگناها می رهاند و آرامش روحی و اطمینان خاطر را برای او به ارمغان می آورد. این انسان می داند که اگر کوهی از مشکلات هم او را در بر گیرد، باز یار و یاوری قادر، پشتیبان اوست. چنین انسانی در برابر توفانهای مشکلات هیچ گاه سر از وادی بدبینی و پوچی در نمی آورد بلکه دست لطف و حمایت خدا را دائما بر سر خویش احساس می کند و در پرتو این ایمان، در کمال آرامش و اعتماد به نفس می کوشد تا بر مشکلات فائق آید. موفقیت شما آرزوی همه ماست.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.