کشتن بیمار لاعلاج ۱۴۰۰/۰۸/۲۹ - ۶۶ بازدید

سلام
پزشکی با شخصی که مرگ مغزی شده طرف است یا بیمار بیماری دارد که بسیار برای بیمار سخت است تا ان را تا اخر عمر داشته باشد. خیلی مثال های دیگر هست. این پزشک الان باید چیکار کند. ان بیمار (مرگ مغزی یا هرچیزی) بکشد یا نه. با توجه به اینکه ولی وی قبول کرده اند و خودش هم( در مثال دوم که هنوز زنده است ولی با درد) قبول کرده. ایا پزشک می توانند بیمار را بکشد یا نه. چون ممکن است در سرکار بهش خوب نگاه نشود به خاطر نپذیرفتن یک جراحی. الان حکم این پزشک چیست. این اتفاق هم توی ایران زیاد می افتد هم برای پزشکانی که در خارج از کشور هستند(برای انهایی که در خارج هستند سخت تر هم هست با توجه به قضیه سقط جنین و…).اگر این که این قتل است را
نمی دانست یا خیلی رویش فشار بود ایا راه بخششی وجود دارد؟ من خودم می خواهم جراح قلب برای همین ممکنه من جای ان پزشک باشم. فقط می خواستم ببینم ان پزشک باید چه کند.

درهر صورت پزشک نمی تواند موجبات قتل ان بیمار را فراهم کند و قتل نفس درهر صورت گناه بزرگ است و علاوه بران که باید توبه کند موجب کفاره نیز می باشد و کفاره ان بنابراحتیاط واجب 60 روز روزه است که حتما باید 31 روز ان پی درپی باشد - ودیه هم دارد و اگر خود بیمار هم راضی به مرگ باشد بازهم مجوز برای پزشک محسوب نمی شود زیرا بیمارنیز نمی تواند اقدام به کشتن خودش نماید و برهر مسلمانی اعم از پزشک وغیره واجب است در صورت امکان از ان جلوگیری نماید و حکم خدا برای پزشک مسلمان داخلی وخارجی یکسان است .واگر پزشک از مرگ ترحمی استفاده کند اولیای میت حق قصاص دارند .

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید