کشتی حضرت نوح(ع) ۱۳۹۴/۱۱/۰۴ - ۱۶۶۳ بازدید

سلام و خسته نباشید
لطفا داستان دقیق حضرت نوح را از زمان ساخت کشتی بیان کنید و جواب این سوال که مگر میشود که از هر جیوان فقط یک جفت بتواند در این مدت این همه تولید مثل کند و فیل و شیر که مصرف روزانه ی انان ۲ تا ۳ تن بوده چگونه در کشتی دوام آورده اند و کلا چقدر این کشتی روی آب بوده

از آنجایی که جریان طوفان حضرت نوح(ع) بنابر قول مشهور ,فقط در منطقه ی بین النهرین بوده و درآن زمان، تنها جای مسکونی جهان نیز همین منطقه بود, چون فاصله ی زمانی چندانی بین نوح(ع) و حضرت آدم(ع) وجود ندارد لذا منظور از عالمگیر بودن آن تنها اختصاص به این مکان داشته است.نیز حیواناتی که آن حضرت سوار کشتی نمودند طبق متون دینی، چند حیوان معدود بیشتر نبوده است وکلّ آب گرفتگی هم چند روزی بیشتر طول نکشیده است.
پاسخ تفصیلی:
همچنان که از آیات قرآن فهمیده می‌شود و نیز از کلمه قوم نوح مردمی که حضرت نوح به سوی آنها مبعوث شد مردمی محدود بودند و در منطقه محدودی که به احتمال قوی در محدوده عراق فعلی(بین النهرین) بوده، زندگی می‌کردند و با توجه به ظاهر آیات قرآن و روایات این مردم تنها مردم روی زمین در آن روز بودند، ‌یعنی مردم روی زمین فقط در این نقطه سکونت داشتند. چنان که در روایاتی آمده که بعد از فروکش کردن طوفان، فرزندان حضرت نوح به سرزمین‌های مختلف پراکنده شدند و اقوام روی زمین از آنها پدید آمدند.( ابن واضح، تاریخ یعقوبی، موسسه الاعلمی للمطبوعات بیروت، ج ۱، ص ۴۰، ۱۴۱۳) از این رو در تاریخ از اقوام سامی و حامی سخن به میان آمده که حام و سام از فرزندان حضرت نوح بودند، با توجه به آیات قرآن کریم که در آنها هیچ تصریحی به فراگیر بودن طوفان نوح بر تمام نقاط زمین وجود ندارد، بلکه در آنها کلمه مطلق ارض آمده که به طور عادی بر سرزمین زندگی قوم نوح حمل می‌شود و قرینه نیز بر این معنا وجود ندارد؛ چنان که خدای تعالی از قول نوح می‌فرماید: «رب لاتذر علی الارض من الکافرین دیّاراً»؛ که بار خدایا در روی زمین از کافران کسی را باقی نگذار. با توجه به زندگی نوح در آن سرزمین و زندگی کافران در آنجا به معنای آن سرزمین خاص گرفته می‌شود.
اگر چه در روایتی آمده است که طوفان نوح تمام زمین را گرفته مگر خانه کعبه.( علامه مجلسی، حیات القلوب، ج ۱، نشر سرور، چ دوم، ۷۶، تهران، ص ۲۷۱) این را نیز می‌توان بر همان سرزمین زندگی قوم نوح و سرزمین‌های مجاور معنا کرد. زیرا بر اساس آیه قرآن که می‌فرماید نوح از هر کدام از حیوانات یک جفت را در کشتی جای داد،( سوره نوح، ۲۶ و ۲۷؛ هود، ۴۰؛ قمر، ۱۱ و ۱۳؛ هود، ۴۴ ) نمی‌تواند شامل همه حیوانات روی زمین باشد؛ زیرا در روی زمین هزاران نوع از حیوانات زندگی می‌کنند. و جای دادن آنها در یک کشتی امکان پذیر نمی‌باشد. و نیز در داستان حضرت نوح چه در قرآن و روایات تصریحی به اینکه ایشان از هر نوع حیوان در کشتی آورده باشد به چشم نمی‌خورد بلکه بیشتر سخن از حیواناتی به میان آمده که در سرزمین‌های خاور میانه زندگی می‌کردند و مردم آنها را می‌شناختند.( علامه مجلسی، پیشین، ص ۲۵۸؛ و علامه طباطبایی، المیزان، ج ۱۰ انتشارات اسلامی، ص ۳۹۴؛ مکارم شیرازی، تفسیر نمونه، ج ۹، نشر دار الکتب الاسلامیه، ۷۴، ج ۱۴، تهران، ص ۱۰۲؛ محمد لاریجانی،‌داستان پیامبران، نشر اطلاعات، ج اول، ۸۰، تهران، ص ۱۵۰؛ قصص الانبیاء از آدم تا خاتم، آیت الله سیدنعمت الله جزایری، ص ۱۴۸.) بدین ترتیب می‌توان گفت که به احتمال زیاد طوفان نوح مربوط به سرزمین زندگی قوم نوح و سرزمین‌های مجاور آن می‌شده است.
گونه‌های حیوانات در کشتی نوح:
در مورد گونه‌های جانوران اختلاف نظرهایی وجود دارد. آن چه در اینجا قابل بیان است این است که: ۱. جانوران آبزی از گونه‌های جانداران جدا می‌شوند، چون طوفان مشکلی برای حیات آنها ایجاد نمی‌کند. ۲. اما جانواران خشک زی: در مورد جانوران خشک زی نیز اختلاف است. در تفسیر عیاشی، ذیل آیه‌ی ۱۴۳ سوره انعام حدیثی از امام صادق ـ علیه السلام ـ نقل شده که: هشت جفت از جانوران در کشتی حضرت نوح جا داده شدند. این هشت جفت چهار نژاد اهلی هستند که عبارتند از نژاد گوسفند، گاو، شتر و بز(انعام/۱۴۳، و زمر/۶. ) و چهار نژاد وحشی از همین‌ها. هر کدام نر و ماده و اهلی و وحشی. در روایت دیگر سگ و خوک نیز نقل شده است.( قرشی، سید علی اکبر، قاموس قرآن، ج ۷، ص ۱۲۴.)
برخی نقل کرده‌اند که: فقط گونه‌های از جانوران نر و ماده‌ای که نفعی از آنها متصور باشد، در کشتی حضرت نوح ـ علیه السلام ـ حمل شده‌اند.( همان. ) برخی گفته‌اند: در زمان حضرت نوح چند قسم بیشتر از جانوران در روی زمین پیدا نشده بودند، و نوح فقط نسل آنها را حفظ کرده است، و بقیه حیوانات بعدا پیدا شده‌اند. عده‌ای گفته‌اند: طوفان حضرت نوح منطقه‌ای محدود بوده است، و گونه‌های جانداران نیز محدود بوده است.( همان)
مراد از عالمگیر بودن زمین نیز، کره ی زمین نیست. چون در زمان اهل بیت(ع)، عربها هیچگاه لفظ ارض را برای کره ی زمین به کار نبرده اند؛ بلکه «ارض» در زبان عربی آن روز همواره در مقابل، «بحر» به کار رفته است. یعنی زمین را به معنی قطعه ای از خشکی به کار می برده اند؛ که امروزه نیز این معنا کاربرد دارد.
همچنین در مورد این مطلب که نوح علیه السلام و همراهانش چه اندازه در کشتى بودند، اختلاف نظر است. برخى گفته اند که هفت روز در آن بودند، سپس آب فرو نشست و کشتى بر کوه جودى (در اینکه جودی کجاست نیز اختلاف است) قرار گرفت. برخى این مدت را بیش از یک ماه ذکر کرده اند و در حدیثى است که شش ماه در کشتى بودند چنانکه طبری به نقل از قتاده می گوید: «کشتى به روز دهم رجب بر آب برفت و یکصد و پنجاه روز بر آب بود و یک ماه بر جودى بود و به روز دهم محرم، یعنى روز عاشورا از کشتى پایین آمدند.»( تاریخ الطبری، ترجمه، ج ۱،ص۱۳۳)
طبق این گزارش کشتی تقریبا شش ماه روی آب بوده است
یعـقوبى هم مى گوید: از روزى که نوح علیه السلام داخل کشتى شد تا وقتى که از آن بیرون آمد، یک سال و ده روز طول کشید(بحارالانوار، ج ۱۱، ص ۳۳۴؛ تاریخ یعقوبى ، ج ۱، ص ۱۸.)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.