کلیم الله بودن موسی علیه السلام ۱۳۹۸/۰۶/۱۴ - ۱۴۷۳ بازدید

به اعتقادمن عزیزترین پیامبرنزدخداحضرت موسی بوده فقط حضرت موسی بدون واسطه جبرییل با خدا و بصورت رودررو حرف زدمثل دوتارفیق که پیش هم می نشینند.

این ادّعا که حضرت موسی ـ علیه السّلام ـ بدون واسطه با خدا سخن گفته، نادرست است. طبق آیات و احادیث، آن حضرت با وساطت یک درخت ـ که آتشی از آن بلند بود ـ با خدا سخن گفت؛ یعنی خداوند متعال، صدایی را از درختی تولید کرد و از طریق آن صدای تولید شده از درخت، با حضرت موسی ـ علیه السّلام ـ سخن گفت. و روشن است که وساطت یک فرشته، بسی بالاتر از وساطت یک درخت است. البته حضرت موسی ـ علیه السّلام ـ بعد از آنکه از طریق درخت، با خدا سخن گفت، از طریق جبرئیل هم با خدا سخن گفته است؛ لکن ابتدا از طریق درخت، این ارتباط برقرار شد، برای اینکه آن حضرت در ابتدا، تاب تحمّل جبرئیل ـ علیه السّلام ـ را نداشته. شاهد این ادّعا آن است که طبق صریح آیات قرآن، در همان ابتدای نبوّتش، وقتی عصایش به اذن خدا تبدیل به مار شد، ترسید و پا به فرار گذاشت. کسی که از تبدیل شدن عصا به مار، بترسد، از مشاهده‌ی موجود عظیمی چون جبرئیل ـ علیه السّلام ـ به نحو اولی می‌ترسد.
تنها پیامبری که بی‌واسطه با خدا سخن گفته، رسول الله ـ صلّی الله علیه و آله ـ است که در سفر معراجی، از مقام جبرئیل هم عبور کرد و از عرش هم فراتر رفت و به مقامی راه یافت که بین او و خدای متعال، هیچ موجودی نبود تا واسطه شود.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.