کمک به دیگران-کمک به مستمندان ۱۳۸۶/۱۰/۲۶ - ۳۶۹ بازدید

اگر در همسایگی خود و یا در فامیل و دوستان و آشنایان خود مؤمنی را بشناسیم که در شرایط مالی سختی به سر می برد ولی حاضر نیست کسی از این ماجرا بویی ببرد و بسیار آبرودار باشد و روی سؤال نداشته باشد، تکلیف ما چیست؟ می ترسیم با کمک به آنها شخصیتشان خورد شود. اگر هم محرمانه و ناشناس کمک کنیم شاید بیشتر ناراحت شود. شما چه راه حلی به نظرتان می رسد؟

از منظر دین هم کمک به نیازمند و رفع حاجت او لازم و مهم است و هم حفظ آبرو و عزت مومن و شرمنده نکردن او ؛ پس در کمک به مومن آبرومندی که سعی در پوشیده داشتن فقر و تنگدستی خود دارد و راضی به کمک آشکار و علنی نیست باید با هوشیاری و ظرافت عمل نمود تا در عین رفع نیازش، آبرو و حیثیت اش محفوظ بماند . کمک غیر مستقیم به چنین فردی راه های مختلفی دارد ؛ مثلا اگر به کمک بلا عوض راضی نمی شود می توان وام قرض الحسنه دراز مدت با اقساط کم و سبک را با قرار و صحبت قبلی با بانک مورد نظر توسط فرد ثالثی به او معرفی کرد و یا ا گر به کاری مشغول است می توان با هماهنگی با کارفرما به عنوان زیادتر شدن و افزایش حقوقش با او کمک نمود . در مواردی نیز به بهانه نذر داشتن و ادای نذر می توان به چنین افرادی کمک نمود . را ه دیگر آن است که اگر این فرد مستاجر است با هماهنگی با صاحب خانه از کرایه خانه کم نمود و ما به التفاوت را خود پرداخت کنیم و یا اگر صاحب خانه قصد افزایش کرایه را دارد با هماهنگی قبلی اضافه کرایه را خود پرداخت نماییم و وانمود کنیم که کرایه افزایش نیافته است .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.