کمک گرفتن از دیگران ۱۳۹۳/۰۱/۲۶ - ۲۳۲۲ بازدید

سلام. به اشخاصی که در زمان مشکلات از دیگران کمک مادی نمیگیرن و میگن ما میترسیم که طرف مقابل به ما جواب منفی دهد، چه باید گفت؟؟؟

با تشکر به خاطر ارتباطتان با این مرکزالف. درخواست کمک از غیر خدا ، دو صورت دارد :
1- کمک خواهی از غیر خدا خواه انسان باشد ، خواه عامل طبیعی ، با اعتقاد به این که او در فعل و کمک رسانی خود ، از خدا بی نیاز بوده و از موضع استقلال ، انسان را یاری می کند ، چنین کمک خواهی ، جز (( شرک )) نام دیگری ندارد .
2- استعانت از غیر خدا به قید این که این فرد ، در کمک رسانی خود ، از قدرت و نیروی خدا دادی بهره گرفته و انسان را یاری می کند ، چنین کمک خواهی نه تنها شرک نیست ، بلکه عین توحید است .
  قرآن در سور? حمد یادآور می شود که فقط از خدا استعانت بجوییم ، ولی در موارد دیگر دستور می دهد ، که ازغیر او نیز استعانت بجوییم مانند : (( استعینوا بالصبر و الصّلاة )) { بقره /45 } .  (( از شکیبایی و نماز کمک بگیرید )) .
مسلماً نماز و شکیبایی ، فعل انسان است ، و با انجام این دو فعل ، انسان قوی و نیرومند می شود .
در واقع هر مسامانی می داند که نصرت واقعی از آن خداست ، چنان که می فرماید : ((و ما النصر الاّ من عند الله العزیز الحکیم )) . { آل عمران /126 } . (( پیروزی تنها از جانب خداوند توانای حکیم است )) .
ولی در عین حال ، در کلیه مسائل زندگی از یکدیگر کمک طلبیده و یکدیگر را کمک می کنند ، و هرگز آن را با ((  ایاک نستعین )) منافی نمی دانند ، و نکته در این است که هدف آیه ، نقد کمک خواهی مشرکان است که از معبودهای خود کمک می طلبیدند ، به تصور این که در افعال و اعمال خود ، از خدا بی نیاز هستند . در خواست کمک از غیر خدا ،  به معنی در خواست دعا از آنان است که در حق ما انجام دهند ، بنابراین در خواست کمک از ارواح اولیای الهی ، در صورتی که شرایط لازم را داشته باشد ، مستجاب و نتیجه بخش خواهد بود .
{ کتاب راهنمای حقیقت .  تألیف آیت الله جعفر سبحانی . صفحات 159 و 160 و 161 و 162
ب. هر چند کمک گرفتن از دیگران در هنگام سختی و گرفتاری کاری روا و بی اشکال است ولی اگر انسان بتواند بار مشکلات و سختی های خود را به دوش بگیرد و بار خود را به دوش دیگران نیندازد ارزش و قیمت فراوانی دارد . در داستانی که شهید مطهری آن را درکتاب داستان راستان تحت عنوان مردی که کمک خواست آورده است،آمده است که: مرد فقیر ی از یاران رسول خدا –ص- که تنگدستی بر او غلبه کرده بود تصمیم گرفت از آن حضرت استمداد مالی کند . خدمت آن حضرت رسید ولی پیش از بیان حاجتش پیامبر به او فرمود :هر کس از ما کمک بخواهد ما به او کمک می کنیم ولی اگر بی نیازی بورزد و دست حاجت پیش مخلوقی دراز نکند خداوند او را بی نیاز می سازد . آن مرد چیزی نگفت و به خانه برگشت . روز دیگر فشار فقر و تنگدستی دوباره او را به محضر پیامبر کشاند ولی باز همان جمله را از زبان پیامبر شنید و بدون گفتن خواسته اش دوباره به خانه بر گشت ولی این بار اطینان ببشتری در قلب خود احساس کرد . حس کرد کلید مشکل خود را در همین جمله یافته است .
با خود فکر می کرد که دیگر هر گز به دنبال کمک و مساعدت بندگان نخواهم رفت . به خدا تکیه می کنم و از نیرو و استعدادی که خدا د وجودم به ودیعت نهاده استفاده می کنم و از او می خواهم که مرا بی نیاز کند و مشکلم را حل نماید . با همین فکر به صحرا رفت و مقداری هیزم جمع کرد و فروخت و شیرینی دسترنج خود را چشید و هر روز به کار خود توسعه داد تا از فقر رها گردید و وضع مالی مناسبی به هم زد و صاحب سرمایه و غلامانی شد . روزی پیامبر –ص- او را دید و تبسم کنان فرمود : نگفتم هر کس از ما کمکی بخواهد ما به او کمک می کنیم ولی اگر بی نیازی بورزد خداوند او را بی نیاز می کند . ( اصول کافی ، ج 2 ،ص 139 ، باب القناعه )
ج. بنا بر صرف احتمال دریافت جواب رد هنگام درخواست کمک از دیگران مجوز عدم درخواست از دیگران در وقت نیاز نیست . البته اگر انسان اطمینان به جواب رد داشته باشد نباید با درخواست از چنین افرادی خود را خوار و بی ارزش کند اما اگر چنین اطمینانی ندارد و نیازمند کمک است و اعتقاد او این است که چنین فردی در کمک به او از قدرت و نیروی خداوند بهره می برد و استقلالی در عمل خود ندارد کمک خواستن بی اشکال و گاهی لازم و ضروری است .

 

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.