لباس رنگ روشن ۱۳۹۱/۰۷/۱۲ - ۷۰۲ بازدید

ازنظر اسلام و باتوجه به شرایط کنونی که عرف جامعه لزوما رنگ مشکی نیست ایا پوشیدن رنگ روشن مانند روسری یا مانتو ابی یا صورتی و...برای خانم ها ایرادی داره یا باعث جلب توجه میشه؟و ایا این گناه دارد؟

پوشش خانم ها الزاماً رنگ خاصّی ندارد، یعنی واجب نیست حتماً از رنگ بخصوصی استفاده شود و الان هم در میان مسلمان هایی که مقید به حجاب هستند در کشورها و حتی فرهنگ های مختلف یک کشور، رنگ های مختلفی معمول شده است؛ ولی نکته ای که باید به آن توجه شود این است که پوشش زن باید طوری باشد که رنگ آن مایه تحریک دیگران نشود. برخى از رنگ ها چشم ها را خیره مى سازد و باعث جلب توجه نامحرم مى شود که در این صورت پوشیدن چنین رنگ هایی جایز نیست. مراجع تقلید هر چند نسبت به اصل رنگ لباس ها، تأکید چندانى ندارند؛ ولى بر این مسأله پاى مى فشارند که لباس نباید موجب جلب توجه شود. از این رو در طول تاریخ، زنان مسلمان به میل خود، لباس مشکى را براى حجاب برگزیدند و بدین وسیله احساس امنیت و مصونیت بیشترى مى کردند.بنابراین آنچه برای خانم ها واجب است رعایت حجاب کامل است و رنگ لباس اگر مهیج (تحریک کننده) نباشد و موجب جلب نظر نامحرم نشود اشکالی ندارد و معیار جلب توجه و تشخیص آن به عهده عرف جامعه است.لباس با رنگ های روشن، اگر باعث جلب توجه نامحرم و مفسده نشود، اشکال ندارد.(آیت الله مکارم، استفتاآت، ج ۲، س ۱۵۲؛ آیت الله صافى، جامع الاحکام، ج ۲، س ۱۷۲۹ و ۱۷۳۰؛ آیت الله خامنه اى اجوبة الاستفتاآت، س ۱۳۶۳ و ۱۳۶۶؛ آیت الله سیستانى، sistani.org،حجاب، س ۵؛ دفتر آیت الله وحید).

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.