لباس شهرت ۱۳۹۳/۰۴/۲۳ - ۳۰۳ بازدید


معیار های پوشیدن لباس در اسلام چیست؟
بنده متاسفانه یا خوشبختانه دوست دارم خوش تبپ بگردم به خاطر همین لباس های زیبایی رو انتخاب میکنم.ولی لباسم جلف نیست و همیشه پارچه ای میپوشم درحالی که کمی تنگ میباشد.البته خیلی کم.

چنین چیزی در اسلام نیست که گفته باشند مؤمن باید لباس ژولیده بپوشد ، چه کسی این اتهام را به اسلام زده است؟ در اسلام بر تمیزی ومرتب بودن لباس وبدن، وحتی به زدن عطر بسیار تاکید وسفارش شده است ولی اینکه شنیده اید که پوشیدن بعضی از لباسها منع شده است ، لباس شهرت است وهمچنین لباسی که مخصوص زنان است مردها ویا بالعکس، لباسی که مخصوص زنان است ، مردها بپوشند! بد نیست که در مورد لباس شهرت ، مطالبی را بعرض برسانیم!
لباس شهرت لباس نامناسبی است که پوشیدن آن براى شخص، بخاطر رنگ یا کیفیت دوخت یا مندرس بودن آن وعلل دیگرمانند مختص بودن این لباس برای جنس خاص ویا گروه خاصی باشد وکس دیگرغیرهمجنس آن را بپوشد( مثل اینکه لباس مختص زنان را مردان بپوشند) ، بطورى که اگر آن را در برابر مردم بپوشد توجه آنان را به خود جلب نموده و انگشت نما مى شود.
دراین مورد فتاوای بعضی از مراجع رانیز مشاهده کنیم :
حضرت ایت الله خامنه ای :
لباس شهرت لباسی است که پوشیدن آن برای شخص بخاطر رنگ یا کیفیت دوخت یا مندرس بودن وعلل دیگر مناسب نیست بطوری که اگر آنرا در برابر مردم بپوشد توجه آنان را به خود جلب نموده وانگشت نما می شود .اجوبه الاستفتائات 2/ 99
حضرت ایت الله بهجت:
حرام است وعبارت از لباسی است که از جهت جنس یا رنگ یا نحوه برش ودوخت ومانند آن خلاف شأن و زی پوشنده لباس باشد.
حضرت ایت الله تبریزی:
لباسی که در زی شخص نیست آن را بپوشد جایز نیست.
حضرت ایت الله فاضل لنکرانی:
حرام است ومنظور از لباس شهرت لباسی است که ازجهت جنس ، رنگ، نوع دوخت وامثال آن به گونه ای باشد که پوشیدن آن عرفا موجب انگشت نما شدن او شود.
حضرت ایت الله صافی گلپایگانی:
پوشیدن لباس شهرت جایز نیست ولباس شهرت آنست که پوشیدن آن درنظر عرف برای پوشنده قبیح وموجب وهن باشد.
حضرت ایت الله سیستانی:
لباس شهرت لباسی است که موجب تحقیر واستهزاء دیگران باشد وبنا براحتیاط واجب نباید بپوشند.
حضرت ایت الله مکارم شیرازی:
بنا بر احتیاط واجب باید انسان از پوشیدن لباس شهرت خودداری کند.
منظور از لباس شهرت لباسی است که جنبه ریاکاری دارد ومی خواهد بوسیله آن مثلا به زهد وترک دنیا مشهورشود، خواه از جهت پارچه یا رنگ آن باشد یا دوخت آن، اما اگر واقعا قصدش ساده پوشیدن است وجنبه ریاکاری ندارد نه تنها جایز است بلکه عملی است شایسته .
نتیجه ای که بر سخن ما مترتب مى شود این که صرف پوشیدن لباس مردان توسط بانوان، حرام نیست، بلکه این کار وقتى حرام است که موجب شهرت شود، بنابراین اگر زنى، اقدام به پوشیدن لباس مردانه در زیر لباس هاى خود کند، خالى از اشکال است، یا اگر زنى، در محیط خانه، لباس هاى همسر خود را بپوشد، جایز به نظر مى رسد، زیرا این گونه امور، موجب شهرت یا صدق عنوان تشبه نمى شود.
بعضی از روایات را نیز بنگریم :
کلینى نیز به سند خود از جابر نقل مى کند: عن أبى جعفر (علیه السلام) قال: قال رسول الله (علیه السلام) فى حدیث: لعن الله... المتشبهین من الرجال بالنساء، و المتشبهات من السناء بالرجال...(305)؛
بنابر نقل امام باقر (علیه السلام) پیامبر خدا (صلى الله علیه و آله وسلم) فرمود: خداوند لعنت کرده است مردانى که خود را شبیه زنان و زنانى که خود را شبیه مردان مى کنند.
پوشیدن لباس زنانه بر مردان و پوشیدن لباس مردانه بر زنان حرام نیست و نماز خواندن با آن باطل نیست. ولی بنابر احتیاط واجب جایز نیست مرد خود را به هیئت و زیّ زن درآورد و همچنین برعکس.
پیامبراکرم (صلی الله علیه واله) : کسی که دردنیا لباس شهرت بپوشد ، خداوند روز قیامت براو لباس ذلت خواهد پوشانید». میزان الحکمه جلد 5 ص 306

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.