ماجرای سقیفه-جانشینی پیامبر(ص)-عصمت امام علی(ع) ۱۳۸۸/۰۳/۲۱ - ۳۶۹۱ بازدید

آیا در ماجرای تعیین خلیفه و دفاع از خلافت حضرت علی(ع) از عصمت حضرت نیز سخن به میان آمده کی؟ و توسط چه کسی ؟ و اگر نه چرا؟

توجه داشته باشیم که در آن لحظه ها که ابوبکر را بر سر کار آوردند شرایط ، شرایط دیگری بود و بر شهر مدینه خفقان شدید حاکم بود . در آن شرایط کسی نمی توانست بر ضد سقیفه ای ها سخن بگوید و اگر می گفتی به خطر می افتادی . علاوه بر این در ادبیات مردم آن عصر مساله عصمت به این شکلی که مطرح است ، مطرح نبود و چنین نبود که در میان مردم معصوم بودن علی علیه السلام یک امر مسلمی باشد بلکه افراد خاصی از اینگونه مسائل سر در می آوردند . با این حال افرادی بودند که در آن شرایط بسیار خطرناک به فکر دفاع از علی علیه السلام افتادند و این افراد عبارت بودند از :خالد بن سعید ، سلمان فارسی ، ابوذر غفاری ، مقداد ، عمار ، بریده اسلمی ، ابو هیثم بن تیهان ، سهل بن حنیف ، عثمان بن حنیف ، خزیمه بن ثابت ، ابی بن کعب و ابو ایوب انصاری . این افراد تصمیم گرفتند ابوبکر را از منبر پایین بکشند و برای این کار با علی علیه السلام مشورت کردند و امام آنان را از این کار منع کردند . امام به آنان فرمود : شما نزد ابوبکر بروید و آنچه در باره من از پیامبر شنیده اید برای او بگویید . آنان به مسجد رفتند و با ابوبکر سخن گفنتد .(1)این حدیث بسیار طولانی است و از آن بر می آید که آنان علی علیه السلام را معصوم می دانستند .
در هر صورت باید به این نکته توجه کنید که سقیفه ای ها اصل وجود حضرت علی علیه السلام را قبول نداشتند و در این صورت مطرح کردن عصمت آن حضرت فایده ای برا آن قوم ندارد . 1- بحار الانوار ج 28 ص 189 ح 2 به نقل از احتجاج طبرسی .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.