مادر علی اکبر (ع) ۱۳۹۲/۰۸/۲۹ - ۹۲۴ بازدید

آیا مادر حضرت علی اکبر(ع) در کربلا حضور داشتند؟

در مورد مادر حضرت علی اکبر علیه السلام  باید گفت: در این زمینه دو قول وجود دارد، مشهور علما قائلند که وی در کربلا نبوده است و در مقابل عده کمی قائلند که  در کربلا حضور داشته است. حال ما به بررسی این دو قول می پردازیم:قول اول: قائلین به این قول قائلند که با مراجعه به کتب تاریخى کهن و آثار نویسندگان معاصر، چنین بدست مى آید که جناب لیلا در کربلا نبوده اند زیرا در هیچ کتاب تاریخی معتبر و اصیل نامی از حضرت لیلا و حضور وی در کربلا دیده نمی شود. استاد شهید مرتضى مطهرى مسأله حضور لیلا در کربلا و در نتیجه افسانه ها و قصه هایى که در مورد وى نوشته شده را، به عنوان یکی از موارد تحریف در تاریخ کربلا، ذکر کرده است و آن را با استدلال رد مى نماید. (مرتضى مطهرى، حماسه حسینى، ج 1، ص 26 ـ 27، چاپ بیست و یکم، قم: انتشارات صدرا، 1373 ش).
محدث قمى نیز مى گوید: ظاهر آن است که لیلا در کربلا نبوده و من بودن او را در کتب معتبر ندیدم.(شیخ عباس قمى، متنهى الآمال، ص 375). در جاى دیگر مى نویسد: در کتب معتبر ذکرى از بودن لیلا در کربلا و یا در کوفه و شام نیست.( همان، ص 541).
همچنین از سخن قاتل حضرت على اکبر که مى گوید: «على آثام العرب ان مرّبى یفعل مثل ما کان یفعل ان لم اثعکه اباه» (طبرى، محمد بن جدید; تاریخ الامم و الملوک ، ج 4، چاپ پنجم، بیروت: مؤسسه اعلمى اللمطبوعات، 1409 ، ص 340) گناه تمامى گناهان عرب به گردنم اگر این جوان از کنار من بگذرد و پدرش را به عزایش داغدار نسازم .در حالى که در عرف چنین مى گویند که «مادرش را به عزایش بنشانم»; امّا وى فقط از پدرش یاد مى کند; می توان چنین استفاده کرد که نه تنها لیلا در کربلا نبوده بلکه اصلا در قید حیات نبوده است.
دکتر محمد ابراهیم آیتى در این زمینه مى نگارد: از  لیلا، دختر ابى مُرّه بن مسعود  نامى در جریان  کربلا به میان نیامده است و هیچ نمى دانم که ایشان در این تاریخ زنده بوده است یا نه.(  بررسى تاریخ عاشورا، ص 123 ).
محقق شوشتری می گوید: کسی در کتاب معتبری زنده بودن مادر علی اکبر را ذکر نکرده چه رسد به دیدن او(علامه شوشتری قاموس الرجال، ج7، ص422)
با توجه به این استدلالات و نیز در صورت قبول قول به وفات این بانوی گرامی قبل از حادثه کربلا (دانش نامه امام حسین علیه السلام، ج 1، ص 281)دیگر مشخص است که ایشان در کربلا حضور نداشته است.
قول دوم: اما بنابر قول عده ای دیگر مادر ایشان در کربلا حضور داشته است:
زنجانی می نویسد: مادر علی اکبر در کربلا حاضر بوده و برخی گفته اند: در مقاتل آمده است که علی بن الحسین علیه السلام آنقدر مبارزه کرد که کشته شد در حالی که مادرش بر در خیمه ایستاده بود و او را تماشا می‌کرد(زنجانی،وسیله الدارین فی انصار الحسین، ص 294)
ابن شهر آشوب می گوید :سپس علی بن الحسین به میدان آمد در حالی که 18 سال داشت و گفته اند او 25 سال داشته است و در خلقت و خلق و سخن گفتن شبیه رسول خدا بود .... مره بن منفذ عبدی ضربه ای از پشت بر او وارد کرد پس از آن با شمشیر بر او زد حسین علیه السلام گفت: بعد تو ننگ بر دنیا باد. حسین علیه السلام او را به سینه چسباند و به در خیمه آورد پس مادرش بی قرار به او نگاه می کرد و هیچ نمی گفت.(مناقب ابن شهر آشوب، 4/ 109، به نقل از سحاب رحمت، عباس اسماعیلی، انتشارات مسجد مقدس جمکران)
با توجه به مطالبی که ذکر شد به این نتیجه می رسیم که  مادر حضرت علی اکبر در کربلا حضور نداشته است پس قول اول صحیح است .
به این نکته توجه داشته باشیم که در کربلا بانویی به نام لیلی بوده ولی او مادر علی اکبر نبوده .( قصه کربلا , نظری منفرد )

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.