مال و فرزند در قرآن ۱۳۹۱/۰۷/۱۵ - ۲۹۱ بازدید

این دو با یکدیگر منافاتی ندارد؛ مال و فرزندان زینت زندگی دنیایی هستند؛ یعنی، بدون آنها زندگی دنیا جلوه ای ندارد و وجود آنها است که چرخه زندگی را به گردش در می آورد و آن را گرم نگه می دارد. ولی همین زن و فرزند و تعلقات دیگر نیز، زمینه ابتلا و آزمایش و بروز شخصیت افراد هستند؛ که آیا اولاً حقوق آنها رعایت می شود یا نه و ثانیاً آیا به خاطر آنها مرتکب گناه می شوند یا نه و...؟ بنابراین اموال و فرزندان از یک سو زینت دنیا و نعمت پروردگار هستند و از سوی دیگر، ابزاری برای ابتلا و امتحان.

این دو با یکدیگر منافاتی ندارد؛ مال و فرزندان زینت زندگی دنیایی هستند؛ یعنی، بدون آنها زندگی دنیا جلوه ای ندارد و وجود آنها است که چرخه زندگی را به گردش در می آورد و آن را گرم نگه می دارد. ولی همین زن و فرزند و تعلقات دیگر نیز، زمینه ابتلا و آزمایش و بروز شخصیت افراد هستند؛ که آیا اولاً حقوق آنها رعایت می شود یا نه و ثانیاً آیا به خاطر آنها مرتکب گناه می شوند یا نه و...؟ بنابراین اموال و فرزندان از یک سو زینت دنیا و نعمت پروردگار هستند و از سوی دیگر، ابزاری برای ابتلا و امتحان. فراموش نکردن هدف اصلی از زندگی - که همان تقرّب به خداوند در پرتو عبودیت او است - محور اصلی برای مصون ماندن از خطر فتنه مال و فرزند است. (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، کد: ۳/۲۵۵۱)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.